Startuj z nami!

www.szkolnictwo.pl

praca, nauka, rozrywka....

mapa polskich szkół
Nauka Nauka
Uczelnie Uczelnie
Mój profil / Znajomi Mój profil/Znajomi
Poczta Poczta/Dokumenty
Przewodnik Przewodnik
Nauka Konkurs
uczelnie

zamów reklamę
zobacz szczegóły
uczelnie

Nadwzroczność

Nadwzroczność

Nadwzroczność
Góra: bieg promieni światła w oku nadwzrocznym.Dół: bieg promieni światła po korekcji przez soczewkę okularów.

Góra: bieg promieni światła w oku nadwzrocznym.
Dół: bieg promieni światła po korekcji przez soczewkę okularów.
ICD-10 H52.0

Nadwzroczność (popularnie: dalekowzroczność; łac. hyperopia; często mylona ze starczowzrocznością ) – jest drugą obok krótkowzroczności najczęściej spotykaną wadą refrakcyjną wzroku . Jest wynikiem zbyt małych rozmiarów przednio-tylnych oka (zbyt krótką gałką oczną ) w stosunku do jego siły łamiącej lub niewystarczającą siłą łamiącą układu optycznego oka (np. zbyt płaską rogówką ) w stosunku do jego długości[1].

Promienie równoległe, które w akomodującym oku miarowym ogniskowane są na siatkówce, w nieakomodującym oku nadwzrocznym ogniskowane są za siatkówką. Żeby ostro widzieć przedmiot daleki, dalekowidz musi akomodować. Nieskorygowana nadwzroczność i związane z tym stałe napięcie akomodacji może prowadzić do zaburzeń w całym układzie mięśniowym oka, łącznie z zezem . Zakres ostrego widzenia zależy od wielkości wady i amplitudy akomodacji, która zmniejsza się z wiekiem.

Do korekcji nadwzroczności stosuje się okulary korekcyjne lub soczewki kontaktowe . Są to soczewki skupiające. Ich moc optyczną podaje się w dioptriach dodając znak plus. Istnieją też metody chirurgiczne.

Nadwzroczność utajona

U osób po 40 roku życia amplituda akomodacji spada do 2,5-3 dioptrii i można nią najwyżej skompensować do dali nadwzroczność o takiej właśnie liczbie dioptrii, ale wtedy brakuje już dodatkowej mocy optycznej aby ostro widzieć "do bliży". Jednak u dzieci elastyczność soczewek jest tak wielka, że przekłada się ona na amplitudę akomodacji powyżej 14 dioptrii[2]. Można nią skompensować nadwzroczność rzędu 11 dioptrii, oraz 3 dodatkowe dioptrie, żeby ostro widzieć "do bliży", a więc w całym zakresie.

Nadwzroczność starcza[3]

W miarę starzenia się współczynnik załamania światła przez rogówkę i ciało szkliste zmniejsza się typowo o 1,5 dioptrii w 70 roku życia i o 2,5 dioptrii w 80 roku życia. Jednak krótkowidz akurat na tym zyskuje, a może nawet dojść do naturalnej kompensacji krótkowzroczności (przy wadach - odpowiednio - minus 1,5 i minus 2,5 dioptrii). Nie należy nadwzroczności starczej mylić ze starczowzrocznością .

Przypisy

  1. Marek Ożóg: Nadwzroczność – wykrywanie, korekcja, postępowanie . Kontaktologia i Optyka Okulistyczna nr 1 /2005 r. [dostęp 2010-02-15].
  2. Soczewki progresywne ( pol. ). Encyklopedia zdrowia. [dostęp 2008-11-14].
  3. Praca zbiorowa: Nadwzroczność ( pol. ). Mediweb.pl, 2002-11-21. [dostęp 2008-12-01].

Przeczytaj !


Inne hasła zawierające informacje o "Nadwzroczność":

Nadwzroczność NadwzrocznośćGóra: bieg promieni światła w oku nadwzrocznym.Dół: bieg promieni światła po korekcji ...

Starczowzroczność ...

Oko ...

Zaćma ...

Wzrok ...

Soczewka kontaktowa ...

Wada wzroku ...

Okulary korekcyjne ...

dioptria równoległych promieni świetlnych przez soczewkę. Służy ona do określania wad oka: krótkowzroczność, Nadwzroczność, niezborności oka i doboru odpowiednich szkieł w okularach. Szkła korekcyjne ...

korekcja nadwzroczności nie ma objawów i nie występuje zez dzieci takie nie wymagają okularów. Nadwzroczność najczęściej ustępuje stopniowo. ...


Inne lekcje zawierające informacje o "Nadwzroczność":

Wady i choroby oczu i uszu (plansza 4) ...

Wady i choroby oczu i uszu (plansza 6) ...





Zachodniopomorskie Pomorskie Warmińsko-Mazurskie Podlaskie Mazowieckie Lubelskie Kujawsko-Pomorskie Wielkopolskie Lubuskie Łódzkie Świętokrzyskie Podkarpackie Małopolskie Śląskie Opolskie Dolnośląskie