Startuj z nami!

www.szkolnictwo.pl

praca, nauka, rozrywka....

mapa polskich szkół
Nauka Nauka
Uczelnie Uczelnie
Mój profil / Znajomi Mój profil/Znajomi
Poczta Poczta/Dokumenty
Przewodnik Przewodnik
Nauka Konkurs
uczelnie

zamów reklamę
zobacz szczegóły
uczelnie

Fenol

Fenol

Fenol
Ogólne informacje
Nomenklatura systematyczna ( IUPAC ):
hydroksybenzen
Inne nazwykarbol, kwas karbolowy, benzenol, kwas fenylowy, kwas fenowy
Wzór sumarycznyC6H6O
Inne wzoryC6H5OH
SMILES
Masa molowa 94,11 g / mol
Wyglądbezbarwne, białe różowiejące na powietrzu kryształki
Identyfikacja
Numer CAS 108-95-2
PubChem 996[1]
Niebezpieczeństwa
MSDS Zewnętrzne dane MSDS
Zagrożenia
Żrący
Toksyczny
Żrący
(C)
Toksyczny
(T)
NFPA 704

2
3
0
 
Temperatura zapłonu 79 °C
Temperatura samozapłonu 715 °C
Zwroty ryzyka R23/24/25, R34, R48/20/21/22, R68
Zwroty bezpieczeństwa S(1/2), S24/25, S26, S28, S36/37/39, S45
Numer RTECS SJ3325000
Podobne związki
Pochodne związki fenolany
Podobne związkibenzenotiol
Jeżeli nie podano inaczej, dane dotyczą
warunków standardowych (25 °C, 1000 hPa)

Fenol (C6H5OH), inaczej hydroksybenzen, znany także jako benzenol, kwas karbolowy i karbol ( łac. phenolum, carbolum) – organiczny związek chemiczny , najprostszy związek z grupy fenoli .

Od alkoholi odróżnia go fakt, że grupa hydroksylowa połączona jest bezpośrednio z pierścieniem aromatycznym , co wpływa na właściwości związku – m.in. na wzrost właściwości kwasowych .

Spis treści

Właściwości

W temperaturze pokojowej czysty fenol jest bezbarwnym krystalicznym ciałem stałym (pod wpływem powietrza i światła następuje częściowe utlenienie fenolu, w wyniku którego zmienia barwę na różową, brunatną lub czarną) o gęstości 1,07 g/cm³. Dobrze rozpuszcza się w rozpuszczalnikach organicznych i w wodnych roztworach mydeł (patrz lizol ). W wodzie w temperaturze pokojowej rozpuszcza się umiarkowanie (w temp. 20 °C 8,2 g na 100 cm³ H2O), tworzy też roztwory wody w fenolu o stężeniu do ok. 28% (25 °C). Rozpuszczalność dla obu układów rośnie wraz z temperaturą i powyżej 68,8 °C obie substancje stają się mieszalne[2].

Wodne roztwory fenolu, w przeciwieństwie do obojętnych alkoholi , mają słabe właściwości kwasowe ( stała dysocjacji Ka = 1,3·10-10). Fenol z mocnymi zasadami tworzy solefenolany . Jest to spowodowane efektem mezomerycznym stabilizującym anion fenolanowy C6H5O dzięki delokalizacji ładunku ujemnego na pierścieniu aromatycznym fenolu:

Jest toksyczny w kontakcie ze skórą ( LD50 (szczur, skóra) = 669 mg/kg) i po połknięciu (LD50 = 410 – 650 mg/kg (szczur); LDLo = 140 mg/kg)[3]. Powoduje oparzenia, martwicę przenikającą do głębszych warstw skóry.

Otrzymywanie

Najważniejszą metodą otrzymywania fenolu jest obecnie metoda kumenowa . Inne, obecnie głównie o znaczeniu historycznym, to np.:

Zastosowanie

Najważniejsze zastosowania fenolu to produkcja żywic fenolowo-formaldehydowych (np. bakelitu ), leków (np. kwasu acetylosalicylowego ), detergentów , herbicydów , fungicydów i barwników . Sam fenol był używany w roztworze wodnym jako środek bakteriobójczy (zobacz też lizol ). Wodny roztwór fenolu – karbol, używany był do dezynfekcji pomieszczeń. Nazwa karbol dawniej była niekiedy stosowana również na określenie samego fenolu.

Fenol w medycynie

Był jednym z najwcześniej stosowanych środków przeciwbakteryjnych. W stężeniu 0,2% działa bakteriostatycznie, 1,3% grzybobójczo, powyżej 2% bakteriobójczo. Na salach operacyjnych stosowano urządzenia rozpylające fenol (karbol) w postaci mgły w celach antyseptycznych[4].

Obecnie fenol (Phenolum FP VIII) oraz fenol płynny (Phenolum liquefactum FP IV) = czyli fenol płynny ok. 90% ze względu na dużą toksyczność jest w lecznictwie stosowany sporadycznie. Posiada bardzo niewielkie zastosowanie w dermatologii, w leczeniu niektórych chorób skóry (stężęnia 0,2% – 1,3%) – np. obecny jest w preparacie Pigmentum Castellani oraz niekiedy jeszcze w stomatologii – Phenolum liquefactum pomocniczo jako antyseptyk w leczeniu endodontycznym (kanałowym) miazgi zębowej . W stomatologii częściej od fenolu, choć także coraz rzadziej stosowany jest eutektyk fenolu z kamforą – kamfenol .

Historia

Po raz pierwszy został wydzielony ze smoły węglowej w 1832 r. przez chemika niemieckiego Friedliba Rungego. Rok później zastał nazwany fenolem przez Frédérica Gerhardta. W 1867 r. sir Joseph Lister stwierdził jego właściwości odkażające.

Podczas II wojny światowej więźniów niektórych obozów koncentracyjnych (np. Auschwitz-Birkenau , Buchenwald ) zabijano przez wstrzyknięcie fenolu bezpośrednio do komory serca. Tak zginął między innymi Maksymilian Kolbe .

Przypisy

  1. Fenol – podsumowanie ( ang. ). PubChem Public Chemical Database.
  2. Solubility diagram of two partially miscible liquids ( ang. ). Phywe Systeme GmbH & Co. KG. [dostęp 2009-04-21].
  3. MSDS na stronie "Phenol" ( pol. ). Sigma-Aldrich, 2006-02-11. [dostęp 2009-04-21].
  4. Szumowski W. Historia medycyny filozoficznie ujęta. Sanmedia, Warszawa 1995.


Inne hasła zawierające informacje o "Fenol":

Fenol FenolOgólne informacjeNomenklatura systematyczna ( IUPAC ):hydroksybenzenInne nazwykarbol, kwas karbolowy, benzenol, kwas fenylowy, kwas fenowyWzór ...

Przemysł petrochemiczny ...

Szczepionka ...

Rozpuszczalnik ...

Grupa fenylowa ...

Aldehyd octowy ...

Rezorcyna ...

Kategoria:Fenole ...

Kategoria:Substancje toksyczne ...

Propofol PropofolOgólne informacjeNomenklatura systematyczna ( IUPAC ):2,6-bis(propan-2-ylo)FenolInne nazwyPropofol, Propofolum, Diprivan,2,6-DiizopropyloFenolWzór sumarycznyC12H18O SMILES CC(C)c1cccc(C(C)C)c1O Masa molowa 178,27 g / mol Wyglądbezbarwna klarowna cieczIdentyfikacja Numer CAS 2078-54-8 PubChem 4943 DrugBank APRD01201Właściwości Gęstość i stan ...


Inne lekcje zawierające informacje o "Fenol":

Użytkowanie i zagrożenia wód słodkich (plansza 25) zagrażając pośrednio zdrowiu człowieka Pestycydy kumulują się w łańcuchach pokarmowych, uszkadzają układ nerwowy i rozrodczy Fenol działa podrażniająco na układ nerwowy i krążenia, uszkadza drogi oddechowe, powoduje ścinanie ...

Węglowodany (cukry) - część 3 (plansza 4) ...

Fluorowcopochodne węglowodorów (plansza 19) się ze stężonym wodorotlenkiem sodu w odpowiednich warunkach temperatury i ciśnienia, otrzymując Fenolan. Fenolan przekształca się z użyciem dwutlenku węgla w Fenol. Jest to jedna ...





Zachodniopomorskie Pomorskie Warmińsko-Mazurskie Podlaskie Mazowieckie Lubelskie Kujawsko-Pomorskie Wielkopolskie Lubuskie Łódzkie Świętokrzyskie Podkarpackie Małopolskie Śląskie Opolskie Dolnośląskie