Startuj z nami!

www.szkolnictwo.pl

praca, nauka, rozrywka....

mapa polskich szkół
Nauka Nauka
Uczelnie Uczelnie
Mój profil / Znajomi Mój profil/Znajomi
Poczta Poczta/Dokumenty
Przewodnik Przewodnik
Nauka Konkurs
uczelnie

zamów reklamę
zobacz szczegóły
uczelnie

Nie znaleziono szukanej frazy! Poniżej znajduje się fraza najbardziej przypominająca szukaną.

Karlsruhe

Karlsruhe

Karlsruhe
Herb
Herb miastaMapa
Państwo   Niemcy
Kraj związkowy Badenia-Wirtembergia
Powierzchnia173,46 km²
Populacja (31 XII 2007)
- liczba ludności
- gęstość

301 263
1645 osób/km²
Położenie 49°00' N
08°24' E
BurmistrzHeinz Fenrich ( CDU )
Tablice rejestracyjneKA
Strona internetowa miasta

Karlsruhe – miasto w południowo-zachodnich Niemczech ( Badenia-Wirtembergia ), na Nizinie Górnoreńskiej , nad rzekami Alb i Pfinz . Wysokość n.p.m. wynosi 115 m.

Spis treści

Historia

Nazwa miasta pochodzi od imienia margrabiego Badenii , Karola Wilhelma von Baden-Durlach , który założył je w 1715 w lesie Hardt.

Miasto zostało założone w sposób niezwykle geometryczny w klasycznym układzie gwiaździstym – w centrum wielkiego koła usytuowano środkową wieżę pałacu, która równocześnie jest osią widokową dla rozchodzących się promieniście 32 alei – z tego 9 stanowiących razem kąt prosty wyznaczyło ulice miasta, a resztę stanowiły aleje parkowe. Koncentryczny układ ulic w centrum miasta zachował się do dzisiaj.

W latach 1724 - 1918 było miastem rezydencjonalnym władców Badenii , którzy wcześniej mieli siedzibę w pobliskim Durlach . Całkowicie sztuczna lokacja miała na początku problemy z przyciągnięciem planowanej liczby osadników, wprowadzono zatem ulgi podatkowe dla nowych mieszkańców. W 1745 Karlsruhe uzyskało prawa miejskie . Do 1945 było stolicą Badenii, następnie znalazło się wraz z jej północną częścią w kraju Wirtembergia-Badenia , zaś w 1952 w Badenii-Wirtembergii .

Po 1801 nastąpiło pierwsze rozszerzenie miasta na południe i wytyczenie nowego rynku. Ekspansja terytorialna Badenii i podniesienie do rangi wielkiego księstwa na poczatku XIX w., a także powstanie od 1844 węzła kolejowego dały podstawy do szybkiego rozwoju miasta. Zbudowano port rzeczny i pierwszy stały most na Renie . Powstały cztery duże przedmieścia ( Miasto Wschodnie , Południowe, Południowo-Zachodnie i Zachodnie), a dwa sąsiednie miasta zostały przyłączone: Mühlburg na zachodzie w 1885 i Durlach na wschodzie w 1939 (odgórną decyzją władz rejencji). Po reformie administracyjnej w 1972 wchłonięte zostało także miasto Grötzingen . Silny rozwój zabudowy wymusił w 1913 przebudowę linii kolejowych i przeniesienie dworca o około 2 km na południe.

Już w wieku XIX Karlsruhe było znaczącym w Europie ośrodkiem naukowym, swoje pionierskie badania nad falami elektromagnetycznymi prowadził tu Heinrich Hertz . Znany jest też wynalazca prymitywnego roweru oraz drezyny kolejowej Karl Drais Freiherr von Sauerbronn .

W początku XIX w. w Karlsruhe zebrał się pierwszy współczesny parlament w Niemczech. Wiosna Ludów 1848 i rewolucja 1918 miały w samym mieście stosunkowo łagodny przebieg.

W 1916 w mieście nastąpił pierwszy w historii nalot bombowy na cele wyłącznie cywilne – francuskie samoloty zaatakowały miasto w odwecie za wcześniejszy nalot na zakłady w Bar-le-Duc . Głównym celem był m.in. namiot cyrkowy przy jednej z głównych ulic – Ettlinger Straße. W wyniku bombardowania oraz paniki zginęło 85 dzieci i 34 dorosłych, a 169 osób odniosło rany.

Po I wojnie światowej , na skutek utraty Alzacji przez Niemcy, miasto podupadło gospodarczo. W II wojnie światowej miasto zostało silnie zniszczone przez nocne bombardowania alianckie, ze względu na charakterystyczny rzut stanowiło łatwy cel i punkt orientacyjny dla lotnictwa. Szczególnie ucierpiało zabytkowe centrum miasta.

Po wojnie miasto znalazło się w amerykańskiej strefie okupacyjnej. Szybko przystąpiono do odbudowy. Nastąpił znaczny rozwój gospodarczy miasta. Powojenny przyrost liczby mieszkańców wynosi około 100 tys. i jest związany także z napływem uchodźców, głównie ze Śląska . Powstały dzielnice Waldstadt i Oberreut. Do 1990 w mieście znajdował się duży garnizon amerykański z lotniskiem wojskowym. Dawne osiedle amerykańskie przekształcono następnie w dzielnicę Nordstadt. W latach 70. miastem wstrząsnęły akcje terrorystyczne Rote Armee Fraktion . W 1980 w Centrum Kongresowym w Karlsruhe odbył się kongres założycielski partii Die Grünen .

Podział administracyjny

Karlsruhe ma 27 dzielnic (Bezirke), które z kolei dzielą się na kwartały. Niektóre z dzielnic mają własne samorządy (Ortschaftsrat).

Gospodarka

Duży ośrodek przemysłowy. Występuje przemysł maszynowy, metalowy, środków transportu (Michelin), precyzyjny (PhysikInstrumente – producent urządzeń pomiarowych), elektrotechniczny i elektroniczny ( Siemens , Bosch ), chemiczny ( L'Oréal ) i farmaceutyczny (Pfitzer), poligraficzny, odzieżowy i spożywczy. W ostatnich latach następuje rozwój firm informatycznych (Web.de, Schlund & Partner, Nero). Znajduje się tutaj rafineria ropy naftowej MIRO (rurociągi Genua –Karlsruhe i Ingolstadt –Karlsruhe).
W Karlsruhe siedzibę ma kilkanaście banków i towarzystw ubezpieczeniowych. Miasto ma centrum kongresowe i tereny targowe.

Transport

Żegluga śródlądowa

Karlsruhe jest ważnym portem śródlądowym, czwartym co do wielkości w Niemczech (przeładunek 10,3 mln t – 1988 ). Ma port naftowy z jednym basenem i uniwersalny port drobnicowo-masowy z pięcioma basenami. W okresie letnim po Renie kursuje statek wycieczkowy Karlsruhe.

Transport drogowy

Na południowy wschód od centrum znajduje się trójkąt autostrad A 5 ( Frankfurt nad MenemBazylea ) i A 8 (Karlsruhe – StuttgartMonachium ). Na południe od centrum miasta przebiega droga szybkiego ruchu, tzw. Południowa styczna (Südtangente), łącząca trójkąt autostrad z zaczynającymi się na zachód od Renu autostradami A 65 do Ludwigshafen oraz A 35 do Straßburga i Paryża . Na Südtangente leży najdalej w górę rzeki położony niemiecki most na Renie .

Transport kolejowy

Karlsruhe to duży węzeł kolejowy z dworcem towarowym, zbiegają się tu linie z Heidelbergu do Bazylei (pierwsza kolej badeńska), linia bezpośrednia z Mannheim i przez Forchheim do Rastatt (tzw. kolej strategiczna), linia do Stuttgartu przez Pforzheim doliną Pfinzu , linia do Heilbronnu przez Bretten i do Landau . Dworzec Główny w Karlsruhe ma 14 peronowych torów przelotowych i 1 czołowy. Ponadto miasto ma Dworzec Zachodni ( Karlsruhe West ) oraz Karlsruhe-Durlach .

Komunikacja miejska

W Karlsruhe ma swoje centrum rozwinięta i pierwsza na świecie sieć dwusystemowego tramwaju regionalnego AVG z liniami m.in. do Pforzheim , Baden-Baden , Freudenstadt i Heilbronn . Tramwaj dwusystemowy ma 7 linii, ponadto Albtalbahn jest koleją zelektryfikowaną w systemie tramwajowym. Deutsche Bahn obsługuje jedną linię klasycznej szybkiej kolei miejskiej do Heidelbergu i Spiry .
Od 1877 w Karlsruhe jeździ tramwaj , od 1901 elektryczny. Po wojnie uniknięto zamykania linii, co praktykowano w wielu niemieckich miastach. Obecnie miasto ma 7 linii tramwaju miejskiego (1-6 i 8) i 9 linii podmiejskich (S1,S11,S2,S3,S31,S32,S4,S41,S5), obsługiwane przez przedsiębiorstwo komunikacji miejskiej VBK .

Rola autobusów w mieście sprowadza się do dowozów w obrębie dzielnic do linii bardzo rozbudowanej sieci tramwajowej.

Komunikacja miejska w Karlsruhe koordynowana jest przez Karlsruher Verkehrsverbund (KVV, Związek Komunikacyjny Karlsruhe), czyli stowarzyszenie jednostek administracji publicznej zamawiających usługi przewozowe oraz wykonujących je przewoźników.

Polityka i kultura

Karlsruhe około 1900 r.

Karlsruhe stanowi siedzibę niektórych centralnych organów politycznych Niemiec , w tym Sądu Najwyższego i Federalnego Trybunału Konstytucyjnego . Stanowi stolicę jednego z czterech okręgów rządowych Badenii-Wirtembergii . W mieście znajdują się również centrale kilku przedsiębiorstw przemysłowo-handlowych i banków.

Pałac (Zamek) w Karlsruhe
Kościół św. Bernarda w Karlsruhe
Pałac Gottesaue

Ośrodek turystyczny. Znajdują się tutaj muzea, teatry, oraz ogrody: botaniczny i zoologiczny. Biblioteki: miejska i krajowa o rozbudowanym księgozbiorze (m.in. rękopis Pieśni Nibelungów z XIII w. pochodzący z Donaueschingen ). Duży zespół parkowo-leśny na północy miasta.

Nauka i oświata

W Karlsruhe mają siedzibę liczne uczelnie:

  • Universität Karlsruhe (Technische Hochschule) – Uniwersytet (założony w 1825 ) – najstarsza niemiecka uczelnia o profilu technicznym, obecnie trwa przeksztalcanie go w KIT (Karlsruher Institut für Technologie poprzez asymilację ośrodków badawczych).
  • Hochschule Karlsruhe – Wirtschaft und Technik – Wyższa Szkoła Techniczna (założona 1878 )
  • Pädagogische Hochschule Karlsruhe – Akademia Pedagogiczna – wspólny kampus z Wyższą Szkołą Techniczną
  • Staatliche Akademie der Bildenden Künste Karlsruhe – Akademia Sztuk Pięknych (założona 1854 )
  • Staatliche Hochschule für Gestaltung Karlsruhe – Wyższa Szkoła Projektowania (założona w 1992 )
  • Staatliche Hochschule für Musik Karlsruhe – Akademia Muzyczna w zamku Gottesaue
  • Berufsakademie für Wirtschaft und Technik Karlsruhe – Wyższa Szkoła Zawodowa Gospodarki i Techniki (założona 1979 )

Do lat 90. XX w. w Karlsruhe znajdował się niemiecki ośrodek badań nad energią jądrową. W mieście mają siedzibę liczne placówki naukowo-badawcze ( Towarzystwo Fraunhofera , Federalny Urząd do Spraw Żywności).

Węzeł Wiedzy i Innowacji EIT w Karlsruhe

Karlsruhe jest jednym z centrów Węzła Wiedzy i Innowacji (Sustainable Energy) Europejskiego Instytutu Technologicznego [1] W projekcie uczestniczą też uczelnie i przedsiębiorstwa z Hiszpanii, Holandii, Francji, Polski (polskim koordynatorem projektu jest krakowska AGH ) i Szwecji. Udział w projekcie pozwala na tworzenie zupełnie nowych technologii i ich transfer do biznesu na ogromną skalę. Na badania wykorzystywane w biznesie przypadnie 120 mln euro rocznie.

Centra Węzła Wiedzy i Innowacji - KIC Inno Energy: CC Germany: Karlsruhe, CC Alps Valleys: Grenoble , CC Benelux: Eindhoven / Leuven , CC Iberia: Barcelona , CC PolandPlus: Kraków , CC Sweden: Sztokholm

Sport

W mieście działają m.in. kluby piłkarskie Karlsruher SC (KSC) (rozgrywa mecze na obiekcie Wildparkstadion ) i KFC oraz klub wioślarski Rheinbrüder.

Architektura

pozostałe zabytki na terenie Grötzingen – odrębny artykuł
pozostałe zabytki na terenie Durlach – odrębny artykuł
  • barokowy pałacyk w bażantarni z dwoma chińskimi pawilonami herbacianymi, obecnie Szkoła Leśnictwa
  • barokowe założenie parkowo-urbanistyczne z promieniście rozchodzącymi się od pałacu ulicami, których połowa przebiega przez zabudowę miejską, a połowa przez park i bażantarnię , a dalej przez las,
  • późnobarokowy zamek (pałac) Karlsruhe – 1752 - 1785 , m.in. Balthasar Neumann i Jeremias Müller, zniszczony w 1944 , odbudowany na Badeńskie Muzeum Krajowe; wieża zamku stanowi centralny element przestrzenny miasta,
  • tzw. Mały Kościół – barokowy, ewangelicki, 1773 - 1776 , Jeremias Müller,
  • klasycystyczne założenie urbanistyczne Rynku i Via Triumphalis z pomnikami i fontannami, w tym piramidą grobową Karola Wilhelma1801 - 1825 , Friedrich Weinbrenner ,
  • kościół miejski – ewangelicki, 1807 - 1816 , Friedrich Weinbrenner , zniszczony w 1944 , odbudowany przez Horsta Lindego , obecnie kościół biskupi, wieża wysokości 61,70 m,
  • kościół św. Stefana – katolicki, 1808 - 1814 , Friedrich Weinbrenner,
  • ratusz – 1821 - 1825 , Friedrich Weinbrenner,
  • mennica – 1826 - 1827 , Friedrich Weinbrenner,
  • dawna kaplica cmentarna przy Kapellenstraße,
  • gmach Wyższej Szkoły Technicznej – 1836 , Heinrich Hübsch,
  • neogotycka kaplica grobowa książąt Badenii1896 , Franz Baer i Hermann Hemmberger,
  • neogotycki Kościół Chrystusa Króla – ewangelicki, 1896 - 1900 , Curjel und Moser
  • neogotycki Kościół św. Bernarda – katolicki, 1896 - 1901 , M. Meckel
  • secesyjny zespół budynków mieszkalnych przy Baischstraße, Hermann Billing
  • osiedle Dammerstock1927 , modernistyczne budynki m.in. Waltera Gropiusa , Ottona Hässlera i innych przedstawicieli Werkbundu ,
  • Schwarzwaldhalle1953 , Erich Schelling,
  • eksperymentalna elektrownia Uniwersytetu – 1954 , Egon Eiermann ,
  • zespół pawilonów Federalnego Trybunału Konstytucyjnego – 1965 - 1970 , Paul Baumgarten,
  • postmodernistyczna Badeńska Biblioteka Krajowa (BLB) – 1984 , Oswald M. Ungers ,
  • ZKM (Centrum Kultury i Technologii Medialnej) – dawna fabryka amunicji przebudowana 1994 - 1997 na miejską galerię sztuki z Wyższą Szkołą Projektowania.

Znane osoby związane z Karlsruhe

(lista chronologiczna)

Miasta partnerskie

Przypisy

Linki zewnętrzne


Inne hasła zawierające informacje o "Karlsruhe":

Ren ...

Grenoble ...

1977 ...

Warna ...

Baden-Baden ...

Armia Cesarstwa Niemieckiego ...

Spira ...

Partenogeneza ...

Eindhoven ...

Amadeo Avogadro ...


Inne lekcje zawierające informacje o "Karlsruhe":

06. Społeczeństwo (plansza 4) le height=380 width=770 > Społeczeństwo - budowa społeczeństwa Karlsruhe (2005) ...

028. Marburg - miasto bajkowo-uniwersyteckie (plansza 3) der IC-Linie 26 Stralsund – Hamburg – Hannover – Frankfurt – Karlsruhe. Hier wurde auch Mittelhessen - Express eingesetzt, der zwischen Treysa ...





Zachodniopomorskie Pomorskie Warmińsko-Mazurskie Podlaskie Mazowieckie Lubelskie Kujawsko-Pomorskie Wielkopolskie Lubuskie Łódzkie Świętokrzyskie Podkarpackie Małopolskie Śląskie Opolskie Dolnośląskie