Startuj z nami!

www.szkolnictwo.pl

praca, nauka, rozrywka....

mapa polskich szkół
Nauka Nauka
Uczelnie Uczelnie
Mój profil / Znajomi Mój profil/Znajomi
Poczta Poczta/Dokumenty
Przewodnik Przewodnik
Nauka Konkurs
uczelnie

zamów reklamę
zobacz szczegóły
uczelnie

Baden-Baden

Baden-Baden

Panorama miasta Baden-Baden widziana z Neues Schloss. W lewej części zdjęcia dostrzec można górę Merkurberg. W centralnej części znajduje się kościół Stiftskirche.
Panorama miasta Baden-Baden widziana z Neues Schloss. W lewej części zdjęcia dostrzec można górę Merkurberg. W centralnej części znajduje się kościół Stiftskirche.
Baden-Baden
Herb
Herb miastaMapa
Państwo   Niemcy
Kraj związkowy Badenia-Wirtembergia
Powierzchnia140,18 km²
Populacja (2004)
- liczba ludności
- gęstość

54 301
387 osób/km²
Położenie 48°45' N
08°15' E
Tablice rejestracyjneBAD
Strona internetowa miasta

Baden-Baden - miasto położone w południowych Niemczech , w zachodniej części ( Badenii/Wirtembergii ). Miasto o statusie miasta wydzielonego jest najmniejszym z 9 takich ośrodków w kraju związkowym. Baden-Baden wykazuje silne powiązania z północną Alzacją we Francji , do której należało będąc pod zwierzchnictwem francuskim.

Miasto jest popularnym uzdrowiskiem i jako takie jest przede wszystkim znane. W Baden-Baden odbywają się również rozliczne festiwale. Do roku 1931 nazywało się po prostu Baden, często mówiono jednak Baden in Baden ("Baden w Badenii"), którą to nazwę skrócono wtedy do Baden-Baden. W 1997 roku Międzynarodowy Komitet Olimpijski nadał Baden-Baden status miasta olimpijskiego

Geografia

Baden-Baden leży na skraju północnego Szwarcwaldu , w dolinie małej rzeki Oos , która 13 km dalej, pod Rastatt wpływa do rzeki Murg. Wschodnie części miasta leżą na zboczach Schwarzwaldu, południowo-zachodnie - na Nizinie Górnoreńskiej

Historia

Pierwsze ślady działalności człowieka pochodzą z dziesiątego tysiąclecia p.n.e. , ale na znaczeniu miasto zyskało wraz z przybyciem Rzymian . Źródła podają, że w 712 roku obszar wokół miasta został podarowany przez króla Merowingów Dagoberta III klasztorowi w Weißenburgu . Graf Hermann II z rodu Zāhringerów wszedł w posiadanie okolicznych terenów w XII wieku poprzez małżeństwo i przyjął tytuł margrabiego Badenii . Prawa miejskie Baden-Baden otrzymało około roku 1250 .

Koleje historii spowodowały, że miasto po podzieleniu marchii badeńskiej stało się rezydencją katolickiej linii władców. Marchia została ponownie złączona dopiero w 1771 roku, kiedy wygasła katolicka linia z Baden, a jej państwo przejęła protestancka linia Baden-Durlach, która swoją siedzibę miała w Karlsruhe . Baden-Baden pozostało jednak siedzibą urzędów dla całej okolicy.

Wskutek palatyńskiej wojny o sukcesję wojska francuskie spaliły 24 sierpnia 1689 roku miasto. Znaczenie odzyskało ponownie pod koniec XVIII wieku , kiedy stało się modne jako kurort. Goście z wyższych sfer sprawili, że do Baden-Baden przylgnęło miano letniej stolicy Europy. Powstały liczne luksusowe hotele, kasyno (w latach 1810 - 1811 ) i dom uzdrowiskowy ( 1821 - 1824 ). Od 1858 roku w pobliskim Iffezheim odbywały się międzynarodowe wyścigi konne.

W 1863 utworzono powiat badeński, w którego skład weszły dotychczasowe okręgi Achern, Baden-Baden, Bühl, Rastatt i Gernsbach. Rozwiązano go w roku 1924 , ale w 1939 roku miasto zyskało status powiatu grodzkiego .

Po II wojnie światowej rozgłośnia radiowa Südwest wybrała Baden-Baden na swoją siedzibę i odtąd nadaje stąd swój program, z którego większa część jest produkowana nadal w uzdrowisku. Miasto uzyskało w 1992 roku Niemiecką Nagrodę Medialną (Deutsche Medienpreis)


Inne hasła zawierające informacje o "Baden-Baden":

1908 ...

1929 ...

Baden-Baden Panorama miasta Baden-Baden widziana z Neues Schloss. W lewej części zdjęcia dostrzec można górę ...

Siergiej Muchanow ...

1857 ...

Bitwa stalingradzka zmarł Dreźnie w 1957 roku, a pochowany został na cmentarzu Stadtfriedhof w Baden-Baden u boku swojej żony. PodsumowanieRuiny StalingraduMiasto Stalingrad znalazło się w panteonie ...

1941 ...

1918 ...

1714 ...

Tour de France ...


Inne lekcje zawierające informacje o "Baden-Baden":

049. Baden-Baden (plansza 21) z góry można podziwiać piękne widoki i znaleźć piękny pokój Die Jugendherberge Baden-Baden befindet sich in einem schicken Haus. Falls man viel Gepäck dabei hat, ...

026. Stuttgart, część 1 (plansza 2) ...

013. Odmiana czasowników modalnych: lubić, mieć pozwolenie, mieć obowiązek - czas teraźniejszy. (plansza 8) ...

Zachodniopomorskie Pomorskie Warmińsko-Mazurskie Podlaskie Mazowieckie Lubelskie Kujawsko-Pomorskie Wielkopolskie Lubuskie Łódzkie Świętokrzyskie Podkarpackie Małopolskie Śląskie Opolskie Dolnośląskie