Startuj z nami!

www.szkolnictwo.pl

praca, nauka, rozrywka....

mapa polskich szkół
Nauka Nauka
Uczelnie Uczelnie
Mój profil / Znajomi Mój profil/Znajomi
Poczta Poczta/Dokumenty
Przewodnik Przewodnik
Nauka Konkurs
uczelnie

zamów reklamę
zobacz szczegóły
uczelnie

Kalendarz (wydawnictwo)

Kalendarz (wydawnictwo)

Kalendarz – rodzaj wydawnictwa zawierającego kalendarium, czyli spis dni, świąt, faz księżyca itp., ale często także różnego rodzaju informacje: religijne, medyczne, naukowe, techniczne czy polityczne. Kalendarze stały się popularne po wynalezieniu druku , a ich szczególnie bujny rozwój przypada na okres Oświecenia , w którym były instrumentem szerzenia wiedzy pośród mas. Po okresie Oświecenia ich rolę powoli przejęły wydawnictwa specjalistyczne, prasa oraz książki, a kalendarze stały się typowymi wydawnictwami akcydensowymi .

Najstarszy drukowany kalendarz na ziemiach polskich, Almanach Cracoviense ad annum 1474 powstał w Krakowie w roku 1473 i został wykonany w warsztacie wędrownego drukarza z Bawarii Kacpra Straubego . Kalendarz Straubego uważany jest za pierwszy druk na ziemiach polskich w języku łacińskim (oryginał znajduje się w Bibliotece Jagiellońskiej ). Oprócz informacji astronomicznych kalendarz zawierał wiadomości praktyczne z dziedziny medycyny domowej. Najstarszy kalendarz w języku polskim ukazał się również w Krakowie w pierwszej polskiej oficynie wydawniczej Jana Hallera , w roku 1516 . W dawnej Polsce układanie kalendarzy było przywilejem profesorów Akademii Krakowskiej .


Zobacz też

Linki zewnętrzne


Inne hasła zawierające informacje o "Kalendarz (wydawnictwo)":

Mieszko II Lambert ...

Nadciśnienie tętnicze ...

Adwentyzm ...

Oddychanie komórkowe ...

Sztuka ...

Wiktor Sukiennicki ...

Data ...

Mioglobina ...

Aurora ...

Klemens Maria Hofbauer ...


Inne lekcje zawierające informacje o "Kalendarz (wydawnictwo)":

Algorytmy - podstawy i zastosowanie (plansza 21) ...

Układ mięśniowy (plansza 20) ...

Układ limfatyczny i odporność organizmu (plansza 20) ...





Zachodniopomorskie Pomorskie Warmińsko-Mazurskie Podlaskie Mazowieckie Lubelskie Kujawsko-Pomorskie Wielkopolskie Lubuskie Łódzkie Świętokrzyskie Podkarpackie Małopolskie Śląskie Opolskie Dolnośląskie