Startuj z nami!

www.szkolnictwo.pl

praca, nauka, rozrywka....

mapa polskich szkół
Nauka Nauka
Uczelnie Uczelnie
Mój profil / Znajomi Mój profil/Znajomi
Poczta Poczta/Dokumenty
Przewodnik Przewodnik
Nauka Konkurs
uczelnie

zamów reklamę
zobacz szczegóły
uczelnie

Gospodarka Legnicy

Gospodarka Legnicy

Ten artykuł jest częścią cyklu artykułów o Legnicy
Historia Legnicy
Legnickie kalendarium
Architektura
Zabytki
Ludność
Honorowi Obywatele
Edukacja
Kultura
Media
Życie religijne
Sport
Gospodarka
Transport

Spis treści

Rolnictwo

Do 1945 r. w mieście istotną rolę spełniało rolnictwo , którego rozwojowi sprzyjał długi okres wegetacyjny oraz doskonała jakość gleb[]. Jeszcze przed II wojną światową miasto było liczącym się w całych ówczesnych Niemczech producentem warzyw, w szczególności ogórków. Sytuacja ta zmieniła się diametralnie po wojnie, gdy do lat 50. XX w. w zasadzie za wyjątkiem jednego zakładu (Zakładów Przetwórstwa Owocowo-Warzywnego z ul. Krętej) przetwórstwo warzyw nie zdążyło się odrodzić do poprzednich rozmiarów, z kolei po 1952 r. skażenie gleb przez Hutę Miedzi zaprzepaściło w zasadzie możliwość jego odtworzenia[].

W 2004 r. grunty rolne położone w granicach miasta zajmowały 2 268 ha, co stanowiło 40% ogólnej powierzchni Legnicy. Wszystkie wchodziły w skład gospodarstw indywidualnych[].

Handel

Wschodnia część Galerii Piastów, w tle Zamek Piastowski

Do roku 1989 większość lokali usługowych na terenie miasta należało do Legnickiej Spółdzielni Spożywców "Społem" , która poza prowadzeniem ponad 200 sklepów ogólnospożywczych i wyspecjalizowanych, posiadała także kilkanaście pawilonów ze sklepami samoobsługowymi typu SAM. Sieć "Społem" uzupełniały zwłaszcza liczne firmowe sklepy legnickich Zakładów Mięsnych, sklepy monopolowe PHS, oraz – szczególnie na obrzeżach miasta oraz w przyłączonych wsiach GS "Samopomoc Chłopska" . Jedynymi większymi obiektami handlowymi były Dom Towarowy WPHW (odbudowany z ruiny w gmachu poniemieckiego w 1950 r.) i Spółdzielczy Dom Towarowy "Megasam" (oddany do użytku 22 lipca 1979 r.) przy ul. Rosenbergów (dziś Najświętszej Marii Panny) oraz Spółdzielczy Dom Handlowy "Feniks" na os. Piekary A, wybudowany wraz z osiedlem na początku lat 80.

Po przemianach ustrojowych przełomu lat 80. i 90. XX w., wraz z stopniowym wyzbywaniem się mienia przez LSS "Społem" oraz upadkiem Zakładów Mięsnych, zwolnione lokale błyskawicznie zajmowali prywatni przedsiębiorcy, organizując w nich własne punkty sprzedaży. Z miejskiej mapy handlowej praktycznie znikały sklepy wyspecjalizowane, przekształcane w ogólnospożywcze przez nowych właścicieli, rozszerzających znacznie asortyment. Podobnie, właścicieli zmieniały kolejno wszystkie pawilony "Społem", w których instalowały się teraz nowe sieci handlowe, jak np. należący do KGHM "Mercus" (w pawilonach na ul. Gwiezdnej i Piłsudskiego przy rondzie), "Rema 1000" (na ul. Wrocławskiej), niemiecki "Tip" (na ul. Jagiellońskiej), czy też w końcu raczkująca, należąca jeszcze do polskiego właściciela " Biedronka " (ul. Galaktyczna, przeniesiona później na Górniczą; wkrótce też Jagiellońska). Nie inaczej było z domami towarowymi – "Feniksa" w połowie lat 90. odkupuje " Biedronka ", przejęty na kilka lat przez legnicką firmę "Madex" Dom Towarowy WPHW zaś stanowiąca własność " Tesco " Savia [].

Od 1997 r., oprócz nowych sklepów powstających w dotychczasowych obiektach, w Legnicy rozwija się forma handlu dotąd tu niedostępna, tj. handel wielkopowierzchniowy. W ciągu 10 lat od momentu pojawienia się pierwszego hipermarketu (zamknięty w 2004 r. i przekształcony w centrum logistyczne "Eko" na lotnisku) w mieście swoje placówki lokują kolejno: Real (ul. Fabryczna; 1998 r.), Auchan (ul. Schumana; 2002  r., rozbudowa 2008 ) i Carrefour (al. Piłsudskiego; 2005 r.). W międzyczasie przybywa sklepów dyskontowych (kolejne "Biedronki" , Kaufland , Lidl – 2, Netto ), a małe, indywidualne punkty osiedlowe przejmują sieci sklepów (ogólnopolska " Żabka " i lokalne "ABC", "Dino" oraz szereg sieci piekarskich). Niezmienne pozostają jedynie targowiska (przy zamku, na ul. Galaktycznej oraz ul. Najświętszej Marii Panny) oraz niedzielna giełda w Lasku Złotoryjskim, nadal przyciągające w dni targowe swoich nierzadko stałych klientów. I ich istnienie może się jednak okazać kwestią lat, gdy klientów przejmą już powstała w miejsce "Megasamu" Galeria Piastów , Centrum Handlowe Ferio oraz Galeria Gwarna, czy też supermarkety specjalistyczne, takie jak Castorama , Media Markt czy Media Expert [].

Firmy i przedsiębiorstwa

Pod koniec 2002 r. w ewidencji Urzędu Miasta zarejestrowanych było ogółem 12 532 podmiotów gospodarczych . Najwięcej spośród nich – 10 142 – to osoby fizyczne prowadzące działalność na własny rachunek. 604 podmioty to spółki handlowe, 501 – spółki z ograniczoną odpowiedzialnością, 138 – spółki z udziałem kapitału zagranicznego ( Joint venture ), 43 – spółdzielnie, 22 – spółki akcyjne, 6 – przedsiębiorstwa państwowe[].

Przemysł

Pomimo, że w samym mieście nie działa żadna kopalnia, z uwagi na położenie w LGOM i bliskość Zagłębia Miedziowego najwięcej pracowników zatrudniają w mieście zakłady przemysłu miedziowego[]. Są to m.in. Huta Miedzi Legnica , Fabryka Przewodów Nawojowych "Patelec Elpena" oraz połączone z polkowickim Zanamem zakłady "Zanam-Legmet". Ponadto, duże znaczenie w strukturze zatrudnienia w mieście mają ujęte razem zakłady legnickiej podstrefy Legnickiej Specjalnej Strefy Ekonomicznej .

Rozważane jest rozpoczęcie eksploatacji w perspektywie najbliższych kilkunastu lat zalegających bezpośrednio na północ od Legnicy złóż węgla brunatnego [].

Nauka

Ważnym ośrodkiem rozwoju nauki i nowoczesnych technologii jest Legnicki Park Technologiczny [].


Inne hasła zawierające informacje o "Gospodarka Legnicy":

Brno ...

Dwudziestolecie międzywojenne na świecie ...

Szkoci ...

Nowa Polityka Ekonomiczna ...

Nowa Anglia ...

Kowary ...

Armia Czerwona ...

Bóbr europejski ...

Narodowy socjalizm ...

Bocian czarny ...


Inne lekcje zawierające informacje o "Gospodarka Legnicy":

203 Okres międzywojenny na świecie. Postęp techniczny i kryzys gospodarczy (plansza 6) ...

203 Okres międzywojenny na świecie. Postęp techniczny i kryzys gospodarczy (plansza 12) ...

203 Okres międzywojenny na świecie. Postęp techniczny i kryzys gospodarczy (plansza 8) ...





Zachodniopomorskie Pomorskie Warmińsko-Mazurskie Podlaskie Mazowieckie Lubelskie Kujawsko-Pomorskie Wielkopolskie Lubuskie Łódzkie Świętokrzyskie Podkarpackie Małopolskie Śląskie Opolskie Dolnośląskie