Startuj z nami!

www.szkolnictwo.pl

praca, nauka, rozrywka....

mapa polskich szkół
Nauka Nauka
Uczelnie Uczelnie
Mój profil / Znajomi Mój profil/Znajomi
Poczta Poczta/Dokumenty
Przewodnik Przewodnik
Nauka Konkurs
uczelnie

zamów reklamę
zobacz szczegóły
uczelnie

Elektrownia Połaniec

Elektrownia Połaniec

Elektrownia Połaniec

Elektrownia Połaniec, obecnie GDF SUEZ Energia Polska S.A. – jedna z największych elektrowni w Polsce i największych w Polsce południowo-wschodniej o mocy 1800 MW (8 bloków po 225 MW) położona we wsi Zawada koło Połańca . Elektrownia o mocy 1800 MW brutto, zainstalowanych w ośmiu blokach, produkuje rocznie około 7 TWh energii elektrycznej. Jest jednocześnie jednym z największych producentów energii odnawialnej („zielonej”), dzięki instalacji współspalania biomasy z węglem kamiennym.

Spis treści

Historia

Pierwszy blok o mocy 200 MW został uruchomiony w 1979 roku. 25 października 1983 roku uruchomiono ostatni, ósmy blok energetyczny i elektrownia osiągnęła łączną moc zainstalowaną 1600 MW. 16 stycznia 1989 roku elektrownia została przekształcona w przedsiębiorstwo państwowe Elektrownia im. Tadeusza Kościuszki. Po modernizacji turbin w latach 1992 - 1995 moc zainstalowana wyniosiła 1800 MW.

W 1997 roku podczas powodzi tysiąclecia elektrowni groziło podtopienie z rzeki Wisły .

30 kwietnia 1996 roku elektrownia przekształcona została w jednoosobową spółkę Skarbu Państwa , 6 kwietnia 2000 roku podpisano umowę prywatyzacyjną, w wyniku której strategicznym inwestorem została firma Electrabel. 21 lutego 2003 roku Electrabel zakupił od Skarbu Państwa pozostałe akcje uzyskując 100%. W 2003 roku zmieniono nazwę z Elektrownia im. Tadeusza Kościuszki w Połańcu na Elektrownia Połaniec S.A. - Grupa Electrabel (w skrócie Electrabel Połaniec S.A.).

12 lipca 2007 roku elektrownia zawarła umowę na generalne wykonawstwo instalacji podłączenia wszystkich bloków do instalacji odsiarczania spalin i odprowadzania spalin do nowego komina wraz z budową nowego komina.

W 2012 roku planowany jest rozruch nowego bloku na biomasę o mocy 190MW. Będzie to największa na świecie elektrownia na biomasę – wytwarzana w niej energia pozwoli zaopatrzyć w energię 400 tys. gospodarstw domowych[1].

Dane techniczne

Podstawowe urządzenia wytwórcze elektrowni to:

  • 8 kotłów energetycznych typu EP 650-137,
  • 8 turbin parowych typu 13K-215 (ze zmodernizowanym układem przepływowym i regulacyjnym),
  • 8 generatorów typu TWW-200-2 oraz TWW-215-2.

Podstawowym paliwem do produkcji energii elektrycznej jest węgiel kamienny , który współspalany jest z biomasą . Roczna produkcja energii wynosi 9,4 TWh .

Przypisy

Linki zewnętrzne


Inne hasła zawierające informacje o "Elektrownia Połaniec":

Wag ...

Poniemoń (dzielnica Kowna) ...

Insurekcja kościuszkowska ...

Rada Najwyższa Narodowa ...

Uniwersał połaniecki ...

Kamienna (dopływ Bobru) ...

Bóbr (dopływ Odry) ...

Małopolska Droga św. Jakuba ...

Jan Grot ...

Powiat pucki ...


Inne lekcje zawierające informacje o "Elektrownia Połaniec":

203 Okres międzywojenny na świecie. Postęp techniczny i kryzys gospodarczy (plansza 8) ...

135 Nauka, technika i kultura przełomu XIX i XX wieku (plansza 4) ...

131 Powstanie kościuszkowskie i III rozbiór Polski (plansza 9) ...





Zachodniopomorskie Pomorskie Warmińsko-Mazurskie Podlaskie Mazowieckie Lubelskie Kujawsko-Pomorskie Wielkopolskie Lubuskie Łódzkie Świętokrzyskie Podkarpackie Małopolskie Śląskie Opolskie Dolnośląskie