Startuj z nami!

www.szkolnictwo.pl

praca, nauka, rozrywka....

mapa polskich szkół
Nauka Nauka
Uczelnie Uczelnie
Mój profil / Znajomi Mój profil/Znajomi
Poczta Poczta/Dokumenty
Przewodnik Przewodnik
Nauka Konkurs
uczelnie

zamów reklamę
zobacz szczegóły
uczelnie

Nie znaleziono szukanej frazy! Poniżej znajduje się fraza najbardziej przypominająca szukaną.

Newe Ilan

Newe Ilan

Na mapach: 31°48'30″N 35°04'45″E / 31.80833, 35.07917

Newe Ilan
נווה אילן
Państwo   Izrael
Dystrykt Dystrykt Jerozolimy
Położenie31°48'30'' N
35°04'45'' E
Wysokość511 m n.p.m.
Ludność ( 2006 )
•  liczba ludności

319
Kod pocztowy 90850
Położenie na mapie kraju

Newe Ilan
נווה אילן
Strona internetowa moszawu

Newe Ilan ( hebr. : נווה אילן) – moszaw położony w samorządzie regionu Mateh Yehuda , w Dystrykcie Jerozolimy , w Izraelu .

Leży w górach Judzkich w odległości około 7 km na zachód od Jerozolimy , w otoczeniu moszawów Sho'eva , Yad HaShemona i miasteczka Qiryat Je'arim .

Spis treści

Historia

W 1946 z inicjatywy Dawida Ben Guriona Żydowski Fundusz Narodowy zakupił tutejszą ziemię od arabskiego effendi wioski Abu Ghosh . Miała tutaj powstać żydowski kibuc , pełniący rolę ochrony drogi prowadzącej z równiny nadmorskiej do Jerozolimy . Utworzenie kibucu nastąpiło w październiku 1946 . Jego pierwszymi mieszkańcami zostało 17 młodzieńców i 14 młodych kobiec, któzy byli imigrantami z Europy , przeważnie z Francji . Początkowo osada składała się z ufortyfikowanego bunkru i magazynu amunicji, natomiast mieszkańcy żyli w namiotach – dopiero później wybudowano dwa pierwsze baraki mieszkalne. Funkcję pokoju stołowego i kuchni pełnił kamienny dom zakupiony od effendi[1]. Na okolicznych wzgórzach Żydowski Fundusz Narodowy przeprowadził wielką akcję zalesiania, dzięki czemu utworzono duży las sosnowy [2].

Podczas wojny domowej w Mandacie Palestyny , pod koniec listopada 1947 Arabowie opanowali okoliczne wzgórza i zablokowali przebiegającą poniżej strategiczną drogę do Jerozolimy. 8 maja 1948 w Newe Ilan skoncentrowały się siły żydowskiej organizacji Hagana , które następnie przeprowadziły atak na pobliską arabską wioskę Sari. Przez cały ten czas znajdowała się tutaj jedna z baz oddziałów szturmowych Palmach . Podczas prowadzonych w okolicy walk, w kibucu Newe Ilan zainstalowano generator dostarczający oświetlenia. W ten sposób podkreślono istnienie w tym miejscu żydowskiej osady, która walczyła o otworzenie drogi do Jerozolimy[1].

Na początku Wojny o Niepodległość w maju 1948 roku jordański Legion Arabski ostrzelał Newe Ilan, powodując duże straty materialne. Pomimo to, w 1949 nastąpiła rozbudowa kibucu, a do mieszkańców dołączyli nowi imigranci z Francji i Algierii . Osada przeżywała jednak poważne trudności gospodarcze, które wynikały w znacznej mierze z trudnego położenia w odciętym od państwa żydowskiego górzystym miejscu Judei. Uniemożliwiało to normalny rozwój i powodowało pogarszanie się warunków socjalnych. Z tego powodu w 1956 nastąpiło rozwiązanie kibucu, a jego mieszkańcy wyjechali[1].

Współczesny moszaw został założony na początku 1971 . Do domów wybudowanych przez Agencję Żydowską wprowadzili się młodzi żydowscy imigranci ze Stanów Zjednoczonych . W 1995 doszło do wielkiego pożaru , podczas którego spłonęły okoliczne lasy. W następnych latach prowadzono olbrzymie prace rekultywacji i melioracji okolicznych wzgórz, na których zasadzono drzewa oliwkowe , dęby i szarańczyny [2].

Gospodarka

Gospodarka moszawu opiera się na rolnictwie i turystyce. Tutejszy hotel C-Hotel Plaza Neve Ilan jest wykorzystywany do organizacji różnorodnych konferencji i szkoleń. Oferuje on wysoki standard usług i posiada basen kąpielowy[3]. To właśnie tutaj Ehud Olmert świętował zwycięstwo w wyborach parlamentarnych 2006 roku [4].

Na wschód od moszawu znajduje się centrum komunikacyjne dużej firmy hi-tech Globus Group Ltd.

Komunikacja

Z moszawu wychodzi droga nr 4115, która dochodzi do oddalonego 1 km na wschód centrum stacji telewizyjnej Globus Group. Krzyżuje się ona tam z drogą nr 425

, którą jadąc na południe dojeżdża się do węzła drogowego z autostradą nr 1
( Tel Awiw - Jerozolima ), natomiast jadąc na wschód dojeżdża się do miasteczka Qiryat Je'arim .

Przypisy

  1. 1,0 1,1 1,2 Moshav Shitufi Neve Ilan: Historic Neve Ilan ( ang. ). [dostęp 12 października 2008].
  2. 2,0 2,1 Moshav Shitufi Neve Ilan: Moshav Shitufi Neve Ilan ( ang. ). [dostęp 12 października 2008].
  3. Expedia: Newe Ilan, Jerusalem Hotels ( ang. ). [dostęp 12 października 2008].
  4. MSNBC: Olmert claims victory in Israeli election ( ang. ). [dostęp 12 października 2008].

Linki zewnętrzne


Inne hasła zawierające informacje o "Newe Ilan":

PFA (aksjomat) ...

Pojęcie forsingu ...

Proper forsing ...

Autostrada 1 (Izrael) na drogę nr 425 , prowadzącą do miejscowości Qiryat Je'arim oraz moszawów Newe Ilan i Yad HaShemona . W odległości 4 km znajduje się następny ...

Kadima ...

Kabała ...

Forsing ...

Tel Awiw-Jafa ...

Jigal Amir ...

Kategoria:Ludzie związani z Tel Awiwem ...


Inne lekcje zawierające informacje o "Newe Ilan":

Hasło nie występuje w innych lekcjach!

Zachodniopomorskie Pomorskie Warmińsko-Mazurskie Podlaskie Mazowieckie Lubelskie Kujawsko-Pomorskie Wielkopolskie Lubuskie Łódzkie Świętokrzyskie Podkarpackie Małopolskie Śląskie Opolskie Dolnośląskie