Startuj z nami!

www.szkolnictwo.pl

praca, nauka, rozrywka....

mapa polskich szkół
Nauka Nauka
Uczelnie Uczelnie
Mój profil / Znajomi Mój profil/Znajomi
Poczta Poczta/Dokumenty
Przewodnik Przewodnik
Nauka Konkurs
uczelnie

zamów reklamę
zobacz szczegóły
uczelnie

Aktualna kategoria: Nauka » Biologia » Liceum - lekcje

1...78910111213141516171819202122232425
Lekcja: "026a. Ptaki – latający krewni gadów"
Układ wydalniczy

Kloaka myszołowa


Ptaki, podobnie jak gady, mają tylko jedną kostkę słuchową. Brak u nich także ucha zewnętrznego (małżowin usznych). Znaczenie słuchu wiąże się między innymi z rolą głosów w zachowaniach społecznych i godowych (śpiew). Słuch jest szczególnie ważnym zmysłem dla ptaków nocnych, na przykład sowy mają szlary – charakterystyczną „twarz” i „uszy” z piór pełniących rolę podobną do małżowiny usznej ssaków.

Układ Wydalniczy
Ptaki nie posiadają pęcherza moczowego (z wyjątkiem strusi). Mocz odprowadzany jest z nerek przewodami wprost do steku (kloaki), gdzie uchodzą też przewody gruczołów rozrodczych. Podobnie jak większości gadów, mocz ptaków zawiera kwas moczowy (co oznacza duże oszczędności wody, której ptaki i tak tracą dużo przez układ oddechowy). Aby zmniejszyć masę, ptaki pozbywają się wydalin dość często, także w locie.
<< Poprzednia plansza   Następna plansza >>

Udostępnij link do tej lekcji innym uczniom:




Zgłoś uwagę do lekcji:




Zachodniopomorskie Pomorskie Warmińsko-Mazurskie Podlaskie Mazowieckie Lubelskie Kujawsko-Pomorskie Wielkopolskie Lubuskie Łódzkie Świętokrzyskie Podkarpackie Małopolskie Śląskie Opolskie Dolnośląskie