Startuj z nami!

www.szkolnictwo.pl

praca, nauka, rozrywka....

mapa polskich szkół
Nauka Nauka
Uczelnie Uczelnie
Mój profil / Znajomi Mój profil/Znajomi
Poczta Poczta/Dokumenty
Przewodnik Przewodnik
Nauka Konkurs
uczelnie

zamów reklamę
zobacz szczegóły
uczelnie

Aktualna kategoria: Nauka » Geografia » Liceum - lekcje

1234567891011121314151617181920
Lekcja: "029. Elementy limnologii i glacjologii"
Elementy limnologii i glacjologii

Ruchy lodu w lodowcu

Stałość lodowca jest pozorna. Lód w lodowcu znajduje się w ciągłym ruchu. Pod wpływem ciśnienia wywieranego przez masy śniegu i firnu (lodu ziarnistego) lód lodowcowy jest wyciskany i przemieszczany poza obszar zasilania. Górna warstwa lodowca w temperaturze poniżej 0°C jest zamarznięta i zachowuje sztywność. Leżące głębiej warstwy firnu i lodu w wyniku ciśnienia są plastyczne, tak że można ich ruch określić jako płynięcie. Najszybciej przemieszcza się lód w środkowej, osiowej części. Prędkość ruchu jest bardzo zróżnicowana i zależy od nachylenia podłoża, temperatury powietrza oraz wielkość opadów śnieżnych. Najszybciej przemieszczają się lodowce Grenlandii (1000-1300 m na rok).

Lodowce w Himalajach przemieszczają się z prędkością 700-1300 m rocznie, a w Alpach około 100 m na rok. W ostatnich latach notuje się przyspieszenie tego ruchu i cofanie się strefy czołowej większości lodowców świata. Wiąże się to z podniesieniem rocznej temperatury powietrza na Ziemi mniej więcej o 0,5°C.
<< Poprzednia plansza   Następna plansza >>

Udostępnij link do tej lekcji innym uczniom:




Zgłoś uwagę do lekcji:




Zachodniopomorskie Pomorskie Warmińsko-Mazurskie Podlaskie Mazowieckie Lubelskie Kujawsko-Pomorskie Wielkopolskie Lubuskie Łódzkie Świętokrzyskie Podkarpackie Małopolskie Śląskie Opolskie Dolnośląskie