Startuj z nami!

www.szkolnictwo.pl

praca, nauka, rozrywka....

mapa polskich szkół
Nauka Nauka
Uczelnie Uczelnie
Mój profil / Znajomi Mój profil/Znajomi
Poczta Poczta/Dokumenty
Przewodnik Przewodnik
Nauka Konkurs
uczelnie

zamów reklamę
zobacz szczegóły
uczelnie

Nie znaleziono szukanej frazy! Poniżej znajduje się fraza najbardziej przypominająca szukaną.

Tomcio Paluch

Tomcio Paluch

Przejażdżka Tomcia Palucha na motylu

Tomcio Paluch – fikcyjna postać z folkloru Wysp Brytyjskich , również bohater baśni Charles'a Perraulta i braci Grimm , chłopiec wzrostem nie przekraczający kciuka swego ojca.

Wersja Perraulta

W wersji Charles'a Perraulta wydanej w zbiorze Bajki Babci Gąski ( fr. Contes de ma Mère l'Oye) Tomcio Paluch jako najmłodszy i najmniejszy syn drwala uważany jest za niezdarę. Po porzuceniu dzieci przez rodziców Tomcio wykazuje się sprytem sprowadzając swoje rodzeństwo do domu po oznaczonej wcześniej kamykami ścieżce. Po powtórnym porzuceniu wraz z braćmi trafia do chaty olbrzyma-ludożercy. W nocy Tomcio zabiera korony córkom potwora i nakłada je swoim braciom, którzy dzięki tej pomyłce uciekają. Olbrzym na skutek podmiany zabija w nocy własne córki, a reflektując się rano rozpoczyna pościg w siedmiomilowych butach. Tomcio wykorzystując sen zmęczonego pogonią olbrzyma kradnie mu jego buty i wyłudza od jego żony złoto. Wraz z braćmi i zdobytym złotem powraca do domu.

Wersja braci Grimm

W wersji braci Grimm Tomcio Paluch jest jedynym i długo oczekiwanym dzieckiem drwala. Nie bacząc na niski wzrost wykazuje swoją przydatność w pracach ojca, powożąc końmi z wnętrza ucha. Zwraca tym uwagę dwóch podróżnych, którzy proponują drwalowi sprzedaż chłopca. Początkowo niechętny drwal zgadza się namówiony przez Tomcia. W takcie postoju chłopiec ucieka swym opiekunom. Po drodze do domu dołącza do dwójki złodziei pragnących okraść proboszcza. Skutecznie przeciwdziała kradzieży. Na skutek zbiegu okoliczności trafia do żołądka krowy proboszcza. Po zabiciu krowy wraz z żołądkiem zostaje pożarty przez wilka. Manipulując wilkiem Tomcio trafia do spiżarni swoich rodziców, gdzie wszczyna alarm i po zabiciu wilka przez rodziców powraca pod ich opiekę.

Bibliografia

  • Andrzej Z. Makowiecki, Słownik postaci literackich. Literatura powszechna, Świat Książki, Warszawa 2004,
  • Wilhelm i Jakub Grimm, Baśnie, Nasza Księgarnia, Warszawa 1990,


Inne hasła zawierające informacje o "Tomcio Paluch":

Stanisław Pyjas ...

1960 ...

Sambor (miasto) ...

Australopitek ...

Antropologia kulturowa ...

Małpy właściwe ...

Człowiekowate ...

Cmentarz Obrońców Lwowa ...

Grzybienie białe ...

Orangutan ...


Inne lekcje zawierające informacje o "Tomcio Paluch":

Szkielet kończyn i połączenia kości (plansza 9) ...

125. Ruch. Szkielet człowieka (plansza 27) ...

125. Ruch. Szkielet człowieka (plansza 28) ...

Zachodniopomorskie Pomorskie Warmińsko-Mazurskie Podlaskie Mazowieckie Lubelskie Kujawsko-Pomorskie Wielkopolskie Lubuskie Łódzkie Świętokrzyskie Podkarpackie Małopolskie Śląskie Opolskie Dolnośląskie