Startuj z nami!

www.szkolnictwo.pl

praca, nauka, rozrywka....

mapa polskich szkół
Nauka Nauka
Uczelnie Uczelnie
Mój profil / Znajomi Mój profil/Znajomi
Poczta Poczta/Dokumenty
Przewodnik Przewodnik
Nauka Konkurs
uczelnie

zamów reklamę
zobacz szczegóły
uczelnie

Torfowisko wysokie

Torfowisko wysokie

Torfowisko wysokie w Parku Narodowym Bory Tucholskie

Torfowisko wysokie, zwane też mszarem lub rojstem , występuje w strefach wododziałowych i w górach; powstaje w procesie narastania złoża torfowego i odcięcia jego roślinności od wód gruntowych (proces zarastania jezior), wskutek czego jest ono zasilane jedynie przez wody opadowe . Zbiorowiska roślinne mają budowę kępkowo-dolinkową, co warunkuje stopniowe narastanie torfowiska. Mogą tu występować jedynie rośliny o małych wymaganiach, odporne na zakwaszenie, niedobór azotu i innych biogenów . Powierzchnię takiego torfowiska zwykle porastają głównie mchy torfowce Sphagnum spp. oraz owadożerne rosiczki Drosera spp., bagno zwyczajne Ledum palustre, żurawina błotna Oxycoccus palustris i inne. Do najbardziej typowych obiektów w tej grupie należą torfowiska kopułowe typu bałtyckiego , w których środkowa część jest wypiętrzona w stosunku do żyźniejszego, często podtopionego okrajka . W północnej Polsce znanych jest kilkadziesiąt obiektów tego typu, wszystkie silnie zdegradowane na skutek melioracji i zalesiania. Pierwotne, nieleśne zbiorowiska roślinne ustąpiły tam borom bagiennym .

Torfowiska wysokie można oglądać m.in. w rezerwatach " Staniszewskie Błoto ", " Kurze Grzędy " czy "Izbica" w województwie pomorskim. Interesujące - choć odmienne - torfowiska wysokie, charakteryzujące się m.in. występowaniem kosodrzewiny Pinus mugo, spotkać można w górach, np. w Kotlinie Nowotarskiej , na Równi Pod Śnieżką czy w rezerwacie " Torfowisko pod Zieleńcem ". Względnie uboga fauna i flora torfowisk wysokich charakteryzuje się wysokim odsetkiem gatunków reliktowych, głównie z okresu ostatniego zlodowacenia. Należą tu m.in. brzoza karłowata Betula nana i malina moroszka Rubus chamaemorus.

Zobacz też


Inne hasła zawierające informacje o "Torfowisko wysokie":

Nadciśnienie tętnicze ...

Uznam ...

Oksyklina ...

Kocioł (Karkonosze) ...

Torfowisko wysokie Torfowisko wysokie w Parku Narodowym Bory Tucholskie Torfowisko wysokie, zwane też mszarem lub ...

Murawa bliźniczkowa ...

Turzyca patagońska ...

Kamienna (dopływ Bobru) ...

Dolina Łaby ...

Kocioł Małego Stawu ...


Inne lekcje zawierające informacje o "Torfowisko wysokie":

22 Eksploatacja i obsługa pojazdu (plansza 10) ...

212 Gospodarcze i społeczne problemy II Rzeczypospolitej (plansza 2) ...

201. Środowisko przyrodnicze Polski (plansza 8) ...

Zachodniopomorskie Pomorskie Warmińsko-Mazurskie Podlaskie Mazowieckie Lubelskie Kujawsko-Pomorskie Wielkopolskie Lubuskie Łódzkie Świętokrzyskie Podkarpackie Małopolskie Śląskie Opolskie Dolnośląskie