Startuj z nami!

www.szkolnictwo.pl

praca, nauka, rozrywka....

mapa polskich szkół
Nauka Nauka
Uczelnie Uczelnie
Mój profil / Znajomi Mój profil/Znajomi
Poczta Poczta/Dokumenty
Przewodnik Przewodnik
Nauka Konkurs
uczelnie

zamów reklamę
zobacz szczegóły
uczelnie

Teodozjusz II (cesarz bizantyjski)

Teodozjusz II (cesarz bizantyjski)

Teodozjusz II
ImionaFlavius Theodosius
Panował jakoImperator Caesar Flavius Theodosius Augustus
Czas panowania 1 maja 408 r. - 28 lipca 450 r.
DynastiaDynastia teodozjańska
Data urodzin 10 kwietnia 401 r.
Data śmierci 28 lipca 450 r. - Konstantynopol
Lista cesarzy rzymskich

Teodozjusz II (Flavius Theodosius) (ur. 10 kwietnia 401 , zm. 28 lipca 450 ) – najstarszy syn cesarza Arkadiusza i wnuk Teodozjusza I Wielkiego . Był cesarzem wschodniorzymskim w latach 408 - 450 (został nim samodzielnie w wieku 7 lat), choć koronowano go za życia ojca krótko po urodzeniu w 402 r.

Pozostawał pod przemożnym wpływem kobiet - starszej siostry Pulcherii i żony Ateny-Eudokii (matki jego jedynego dziecka - córki Licynii Eudoksji ) oraz licznych doradców zwłaszcza prefekta pretorium Antemiusza. Za jego rządów dochodziło do sporów religijnych na tle wyznaniowym (burzenie synagog) oraz na tle teologicznym ( nestorianizm ). Podejmowano wysiłki dyplomatyczne, mające odwrócić niebezpieczeństwo grożące ze strony Hunów . W latach 412439 wzniósł tzw. Mur Teodozjański, na zachód od Muru Konstantyna, który uczynił z Konstantynopola największą i najpotężniejszą warownię ówczesnego świata. Znaczne części Muru Teodozjańskiego zachowały się do czasów dzisiejszych.

W latach 421 - 422 walczył z perskim imperium Sasanidów , a w 423 r. po śmierci stryja Honoriusza wdał się w konflikt z cesarstwem zachodniorzymskim, popierając roszczenia do tronu ciotki Galii Placydii . Spór zakończył się zwycięstwem Teodozjusza, który obalił w 425 r. cesarza Jana , a na tron zachodni wprowadził syna Galli, Walentyniana III . W 429 Teodozjusz powołał komisję mającą zebrać ustawy wydane przez Konstantyna Wielkiego i jego następców. Po pewnych trudnościach w 438 ogłoszono Codex Theodosianus . W 431 roku zwołał sobór w Efezie , w celu zakończenia sporu wywołanego przez biskupa Konstantynopola Nestoriusza dotyczącego natury (physis) i osoby (hypostasis) Jezusa . Sobór ten dał najsilniejszy teologiczny fundament czci Matki Boskiej .

Za czasów Teodozjusza powstał uniwersytet w Konstantynopolu w 425 r.

Zmarł w wyniku obrażeń odniesionych po upadku z konia. Był ostatnim cesarzem wschodnim tzw. chrześcijańskiego złotego wieku.

Wywód przodków

4. Teodozjusz I Wielki    
  2. Arkadiusz
5. Aelia Flacylla     
   1. Teodozjusz II
6. Bauto  
  3. Aelia Eudokia   
7. NN   
 


Poprzednik
Arkadiusz
Cesarz wschodniorzymski
408 - 450
Następca
Marcjan


Inne hasła zawierające informacje o "Teodozjusz II (cesarz bizantyjski)":

II wiek ...

Mieszko II Lambert ...

Linz ...

I wiek ...

Brno ...

1484 ...

1499 ...

XVI wiek ...

Wittenberga ...

1408 ...


Inne lekcje zawierające informacje o "Teodozjusz II (cesarz bizantyjski)":

010c. Rzym (plansza 12) ...

010c. Rzym (plansza 13) ...

011. Cesarstwo Bizantyjskie (plansza 11) ...

Zachodniopomorskie Pomorskie Warmińsko-Mazurskie Podlaskie Mazowieckie Lubelskie Kujawsko-Pomorskie Wielkopolskie Lubuskie Łódzkie Świętokrzyskie Podkarpackie Małopolskie Śląskie Opolskie Dolnośląskie