Startuj z nami!

www.szkolnictwo.pl

praca, nauka, rozrywka....

mapa polskich szkół
Nauka Nauka
Uczelnie Uczelnie
Mój profil / Znajomi Mój profil/Znajomi
Poczta Poczta/Dokumenty
Przewodnik Przewodnik
Nauka Konkurs
uczelnie

zamów reklamę
zobacz szczegóły
uczelnie

Flawiusz Honoriusz

Flawiusz Honoriusz

Honoriusz, Flavius Augustus Honorius (ur. 9 września 384 , zm. 15 sierpnia 423 w Rawennie ) - cesarz rzymski od 395 do 423 roku.

Syn Teodozjusza I Wielkiego i jego pierwszej żony - Aelii Flacylli . Brat cesarza Arkadiusza i przyrodni brat Galli Placydii .

Honoriusz w wieku 2 lat został mianowany konsulem rzymskim. 23 stycznia 393 otrzymał tytuł Augusta i tym samym został współwładcą cesarstwa. Cesarzem został w wieku 10 lat i razem z bratem Arkadiuszem podzielili cesarstwo na część zachodnią i wschodnią. Opiekunem Honoriusza został generał Stylichon , który z czasem zyskał ogromne wpływy na dworze. Honoriusz ożenił się z córką Stylichona - Marią, a następnie młodszą - Termantią, ale z żadną nie doczekał się potomstwa. Stylichon popadł w niełaskę i został zamordowany w 408 , a Honoriusz rozwiódł się ze swoją drugą żoną.

W 402 Honoriusz przeniósł stolicę Zachodniego Cesarstwa do Rawenny . Prowadził wojny z licznymi uzurpatorami do tytułu cesarza. Za jego panowania, w 410 roku, miasto Rzym po raz pierwszy od 800 lat zostało najechane przez barbarzyńców pod wodzą Alaryka . Honoriusz zawarł pokój z następcą Alaryka - Ataulfem i ożenił z nim swoją siostrę. Zmarł w 423 roku, prawdopodobnie na cukrzycę, zostawiając cesarstwo o wiele słabsze i mniejsze (m.in. zrezygnował z obrony Brytanii ).

Ciekawostki

Ciekawostką może być fakt, że Honoriusz był zapalonym hodowcą kur . Jedną z nich nazwał Rzym. Gdy poinformowano go, że Rzym został najechany przez Alaryka , cesarz rozpłakał się, gdyż myślał, że chodzi o jego kurę.


Poprzednik
Teodozjusz I Wielki
Cesarz zachodniorzymski
395 - 423
Następca
Jan


Inne hasła zawierające informacje o "Flawiusz Honoriusz":

1749 ...

79 ...

1777 ...

1225 ...

Cesarze rzymscy ...

Archeologia ...

1791 ...

1738 ...

Zakon Kaznodziejski ...

Innocenty II ...


Inne lekcje zawierające informacje o "Flawiusz Honoriusz":

010c. Rzym (plansza 15) Wielkiego między jego dwóch synów. Zachodnią część, ze stolicą w Rzymie, otrzymał Flawiusz Honoriusz, a wschodnią, ze stolicą w Konstantynopolu – Arkadiusz. Przyczyniło się ...

056. Egzystencjalizm - główni przedstawiciele (plansza 15) ...

056. Egzystencjalizm - główni przedstawiciele (plansza 16) ...

Zachodniopomorskie Pomorskie Warmińsko-Mazurskie Podlaskie Mazowieckie Lubelskie Kujawsko-Pomorskie Wielkopolskie Lubuskie Łódzkie Świętokrzyskie Podkarpackie Małopolskie Śląskie Opolskie Dolnośląskie