Startuj z nami!

www.szkolnictwo.pl

praca, nauka, rozrywka....

mapa polskich szkół
Nauka Nauka
Uczelnie Uczelnie
Mój profil / Znajomi Mój profil/Znajomi
Poczta Poczta/Dokumenty
Przewodnik Przewodnik
Nauka Konkurs
uczelnie

zamów reklamę
zobacz szczegóły
uczelnie

Konstantyn I Wielki

Konstantyn I Wielki

Konstantyn I Wielki
ImionaGaius Flavius Valerius Constantinus
Panował jakoImperator Caesar Gaius Flavius Valerius Constantinus Augustus
Czas panowania 25 lipca 306 r.22 maja 337 r.
Dynastiakonstantyjska
Data urodzin 27 lutego 272 r.Nisz
Data śmierci 22 maja 337 r.
Moneta
Lista cesarzy rzymskich
Konstantyn I Wielki
Konstantyn Wielki
(mozaika w Hagia Sofia , Istambuł , ok. 1000)

Konstantyn I Wielki (ur. 27 lutego 272 w Niszu , dziś Serbia , zm. 22 maja 337 ) – syn Konstancjusza Chlorusa , cesarz rzymski od 306 .

Został obwołany cesarzem przez wojska w Brytanii i Galii, natomiast Maksencjusz został wybrany przez wojska rzymskie na cesarza w Rzymie . Po kilku latach walk Konstantyn, przy pomocy Licyniusza panującego we wschodniej części imperium, pokonał ostatecznie Maksencjusza. Stało się to w bitwie przy Moście Mulwijskim w pobliżu murów Rzymu w roku 312. Od tego czasu Konstantyn i Licyniusz rządzili wspólnie. Rzekomo Konstantyn miał wizję, w której objawił się mu krzyż i napis In hoc signo vinces ("pod tym znakiem zwyciężysz"). To miało sprawić, iż w roku 313 podczas spotkania w Mediolanie wydał wraz z Licyniuszem edykt mediolański dający swobodę wyznania chrześcijanom , chociaż bardziej niż sen przyczyniły się do tego względy polityczne. W wyniku konfliktu Licyniusz został pokonany i zabity w 324 roku i od tej pory Konstantyn rządził samodzielnie. Jego politykę charakteryzowała kontynuacja działalności Dioklecjana .

Zmarł z przyczyn naturalnych 22 maja 337 w Ancyronie niedaleko Nikomedii . Na kilka dni przed śmiercią przyjął chrzest z rąk ariańskiego biskupa Euzebiusza z Nikomedii . W planach miał ochrzcić się w wodach Jordanu jak Jezus Chrystus . Konstantyn na bazie dawnej greckiej kolonii Bizancjum wybudował wspaniałe miasto które nazwał - Miastem Konstantyna - Konstantinopolis , przyszłą stolicę cesarstwa Bizantyjskiego .

Matką Konstantyna Wielkiego była św. Helena , a żoną Fausta (matka jego dwóch córek – Konstantyny i Heleny Młodszej). Po śmierci władzę objęli trzej synowie jego i Fausty:

Spis treści

Problem przejścia na chrześcijaństwo i wiary Konstantyna

Sprawa przejścia cesarza na chrześcijaństwo jest związana z przekazem o wizji krzyża przed bitwą przy moście Mulwijskim . Pierwszy raz informację o tym podaje Laktancjusz , mówiąc o wizji sennej. Relacja o wizji na jawie pojawia się w Vita Constantini , w części, której autorstwo jest sprawą dyskusyjną (utwór przypisywany Euzebiuszowi z Cezarei , jednak autorem części mógł być jego uczeń). Uderza brak relacji o jakiejkolwiek wizji w Historii kościelnej Euzebiusza z Cezarei, najstarszym z interesujących trzech źródeł. Ze źródeł pogańskich jedyna ważniejsza informacja pochodzi od Zosimosa , który umieszcza przejście na chrześcijaństwo Konstantyna w 326 r. (po zabójstwie Kryspusa i Fausty). Jednak jego relacja jest niewiarygodna (źródło jest późne i oparte na zaginionej pracy Eunapiosa, poganina i fanatycznego wroga chrześcijaństwa). Wersji o tak późnym nawróceniu władcy przeczy postawa cesarza na soborze w Nicei w 325 roku. Chrześcijańscy historycy późnej starożytności – Sozomenos i Sokrates Scholastyk opierają swe relacje na wersji z Vita Constantini .

Realność wizji i jej forma budzą liczne wątpliwości i dyskusje historyków. Różnie opisywany jest kształt znaku, który zobaczył Konstantyn (mogła to być chryzma lub krzyż monogramatyczny). Tak samo wiele jest koncepcji na temat tego co w rzeczywistości zobaczył cesarz - jedna z popularnych hipotez zakłada, że był to efekt świetlny, halo . Inna koncepcja wskazuje, że do wizji mogło dojść wiele lat wcześniej i że w rzeczywistości była to "wizja pogańska"[1].

Analiza ikonografii i numizmatyka ukazują pojawianie się od 315 r. symboliki chrześcijańskiej (monety i medale), połączone z wypieraniem symboliki pogańskiej, która ostatecznie znika w 325 r. Świadczy to wyraźnie o skłanianiu się cesarza ku chrześcijaństwu . Jednocześnie cała aktywność cesarza mogła wynikać bardziej z przemyślanej strategii politycznej, promowania chrześcijaństwa jako nowej oprawy ideologicznej dla instytucji cesarstwa, niż ze szczerej wiary. Historycy są w tym względzie podzieleni.

Kalendarium

Zobacz też

Przypisy

  1. J. Kozłowski, O wizji Konstantyna uwag kilka , "histmag.org", 23 lutego 2009 (dostęp 1 marca 2009).

Bibliografia


Poprzednik
Konstancjusz Chlorus
Cesarz rzymski
(współrządy z Galeriuszem ,
Licyniuszem
i Maximinusem Daią )

306 - 337
Następca
Konstancjusz II ,
Konstantyn II ,
Konstans


Inne hasła zawierające informacje o "Konstantyn I Wielki":

Adwentyzm ...

I wiek ...

Brno ...

Uznam ...

Vytautas Landsbergis ...

Władysław Komar ...

1484 ...

1499 ...

Iwan IV Groźny ...

XVI wiek ...


Inne lekcje zawierające informacje o "Konstantyn I Wielki":

010c. Rzym (plansza 12) ...

010b. Rzym (plansza 19) ...

010c. Rzym (plansza 5) ...





Zachodniopomorskie Pomorskie Warmińsko-Mazurskie Podlaskie Mazowieckie Lubelskie Kujawsko-Pomorskie Wielkopolskie Lubuskie Łódzkie Świętokrzyskie Podkarpackie Małopolskie Śląskie Opolskie Dolnośląskie