Startuj z nami!

www.szkolnictwo.pl

praca, nauka, rozrywka....

mapa polskich szkół
Nauka Nauka
Uczelnie Uczelnie
Mój profil / Znajomi Mój profil/Znajomi
Poczta Poczta/Dokumenty
Przewodnik Przewodnik
Nauka Konkurs
uczelnie

zamów reklamę
zobacz szczegóły
uczelnie

Nie znaleziono szukanej frazy! Poniżej znajduje się fraza najbardziej przypominająca szukaną.

Sola fide

Sola fide

Sola fide ( łac. : jedynie wiarą) - doktryna chrześcijańska, według której grzeszny człowiek może przyjąć Boże przebaczenie jedynie przez wiarę w Jezusa Chrystusa.

Spis treści

Znaczenie doktryny

Punktem wyjścia doktryny sola fide jest uznanie, że każdy człowiek jest grzeszny i w wyniku tego oddzielony od Boga. Z powodu swojej grzeszności nie jest w stanie zrobić nic, by uratować się od Bożego gniewu i potępienia. Bóg jednak udziela darmo ( sola gratia ) przebaczenia i usprawiedliwienia tym, którzy uwierzą w Jezusa Chrystusa ( solus Christus ). Słowo "tylko" (sola) użyte jest w celu podkreślenia, że uczynki człowieka nie stanowią podstawy dla jego usprawiedliwienia.

Podstawa biblijna

Główne teksty biblijne, na których oparta jest doktryna sola fide:

  • Albowiem łaską zbawieni jesteście przez wiarę, i to nie z was: Boży to dar; nie z uczynków, aby się kto nie chlubił. (Ef 2:8-9 BW )
  • A jednak przeświadczeni, że człowiek osiąga usprawiedliwienie nie przez wypełnianie Prawa za pomocą uczynków, lecz jedynie przez wiarę w Jezusa Chrystusa, my właśnie uwierzyliśmy w Chrystusa Jezusa, by osiągnąć usprawiedliwienie z wiary w Chrystusa, a nie przez wypełnianie Prawa za pomocą uczynków, jako że przez wypełnianie Prawa za pomocą uczynków nikt nie osiągnie usprawiedliwienia. (Ga 2:16 BT )

Historia

Doktryna sola fide wiązana jest przede wszystkim z osobą Marcina Lutra (1483-1546), niemieckiego reformatora religijnego, jednej z czołowych postaci Reformacji . Obok sola Scriptura , solus Christus , sola gratia i soli Deo gloria była jedną z pięciu podstawowych doktryn reformacji protestanckiej i powstałych w jej wyniku kościołów protestanckich .

Do poprzedników Lutra, głoszących zasadę sola fide, należeli:

  • Klaudiusz, biskup Turynu - (zm. 827)[1]

Przypisy

  1. William Jones The History of the Christian Church, Ch. IV. , James A. Wylie The History of the Waldenses, Ch. I. , James A. Wylie The History of Protestantism, Vol. I, Book I., Ch. V.
  2. Peter Waldo: Biography from Answers.com
  3. John Wycliffe: Biography from Answers.com
  4. Jan Hus: Biography from Answers.com


Inne hasła zawierające informacje o "Sola fide":

Adwentyzm dnia siódmego Pietyzm Metodyzm Wielkie przebudzenie Milleryzm Teologia Biblia : Stary i Nowy Testament Trójca Święta Pięć zasad protestantyzmu Sola scriptura Solus Christus Sola gratia Sola fide Soli Deo gloria Powszechne kapłaństwo wszystkich wierzących Zasada semper reformanda Ustanowienia Pańskie Chrzest Wieczerza Pańska z ...

Stanisław Hozjusz ...

Order Orła Białego ...

Tradycja Apostolska ...

1975 ...

Bracia morawscy ...

Francesco Hayez ...

Chrzest (w tym wypadku niemowlęcia), jako że do zbawienia prowadzi tylko wiara (zasada Sola fide ), nie zaś uczynki. Luteranie pojmują istotę chrztu za Marcinem Lutrem :„Chrzest ...

Przywódcy polityczni i religijni na świecie ...

Helios (mitologia) ...


Inne lekcje zawierające informacje o "Sola fide":

Żywność i żywienie (plansza 6) ...

Zachodniopomorskie Pomorskie Warmińsko-Mazurskie Podlaskie Mazowieckie Lubelskie Kujawsko-Pomorskie Wielkopolskie Lubuskie Łódzkie Świętokrzyskie Podkarpackie Małopolskie Śląskie Opolskie Dolnośląskie