Startuj z nami!

www.szkolnictwo.pl

praca, nauka, rozrywka....

mapa polskich szkół
Nauka Nauka
Uczelnie Uczelnie
Mój profil / Znajomi Mój profil/Znajomi
Poczta Poczta/Dokumenty
Przewodnik Przewodnik
Nauka Konkurs
uczelnie

zamów reklamę
zobacz szczegóły
uczelnie

Nie znaleziono szukanej frazy! Poniżej znajduje się fraza najbardziej przypominająca szukaną.

Zambia

Zambia

Republic of Zambia
Republika Zambii
Flaga Zambii
Herb Zambii
Flaga Zambii Herb Zambii
Dewiza : ( ang. ) One Zambia, One Nation
(Jedna Zambia, Jeden Naród)
Hymn : Stand and Sing of Zambia, Proud and Free
Położenie Zambii
Język urzędowy angielski
Stolica Lusaka
Ustrój polityczny republika
Głowa państwa prezydent Rupiah Banda
Szef rządu prezydent Rupiah Banda
Powierzchnia
 • całkowita
 • wody śródlądowe
38. na świecie
752 614 km²
1%
Liczba ludności  ( 2007 )
 • całkowita 
 •  gęstość zaludnienia
73. na świecie
11 500 000
15,3 osób/km²
Jednostka monetarna kwacha (ZMK)
Niepodległość od Wielkiej Brytanii
24 października 1964
Strefa czasowa UTC +2
Kod ISO 3166 ZM
Domena internetowa .zm
Kod samochodowy Z
Kod telefoniczny +260
Mapa Zambii

Zambia (Republika Zambii, ang. Republic of Zambia), dawniej Rodezja Północna – państwo w południowej Afryce bez dostępu do morza.

Spis treści

Ustrój polityczny

  • Ustrój: republika prezydencka
  • Prezydent: Rupiah Banda
  • Parlament: Zgromadzenie Narodowe (150 deputowanych)
  • Główne partie polityczne:
    • Ruch na Rzecz Wielopartyjnej Demokracji (Movement for Multiparty Democracy - MMD)
    • Zjednoczona Narodowa Partia Niepodległości ( United National Independence Party - UNIP)

Geografia

Podział administracyjny
Zdjęcie satelitarne Zambii

Największe miasta: Lusaka , Kitwe-Nkana , Ndola , Mufulira , Chingola , Livingstone , Chipata , Kapiri-Mposhi , Solwezi .

Klimat: podrównikowy suchy.

Główna rzeka: Zambezi - dopływy Kafue , Luangwa .

Jeziora: Bangweulu oraz częściowo Tanganika i Mweru . Sztuczny zbiornik wodny Kariba na Zambezi.

Flora: roślinność sawannowa , liczne parki narodowe i rezerwaty.

Ukształtowanie powierzchni

Obszar Zambii obejmuje lekko pofałdowany płaskowyż (1000-1400 m n.p.m. ), który stanowi znaczną część lewobrzeżnego dorzecza Zambezi . Na południu znajduje się rozległa Dolina Luangwy, z jednej strony ograniczona przez pasmo górskie Muczinga .

Granice

Zambia graniczy z 8 państwami. Całkowita długość granic wynosi 5 664 km z czego na poszczególne kraje przypada:

Podział administracyjny

Terytorium Zambii jest podzielone na 9 prowincji (w nawiasach stolice prowincji):

Historia

Pierwotnie tereny dzisiejszej Zambii zamieszkiwali Buszmeni, a od ok. VI wieku zaczął się napływ ludów Bantu . Od XIV do XV wieku pod wpływami państwa Monomotapa . W XIX wieku na terenie Zambii powstały dwa stabilne twory państwowe - państwo Barotse (na zachodzie) i Bemba (na południowym zachodzie).

W 1835 w Zambii osiedlił się zuluski lud Nguni.

W II połowie XIX wieku tereny Zambii zaczęły być stopniowo penetrowane przez europejskich misjonarzy, handlarzy i odkrywców. Jednym z odkrywców był Brytyjczyk David Livingstone . On jako pierwszy z Europejczyków zobaczył wodospady na rzece Zambezi i nazwał je na cześć królowej Wiktorii .

W 1888 Cecil Rhodes uzyskał od miejscowych władców przywileje do eksploatacji złóż mineralnych.

Od 1902 Zambia znalazła się pod zarządem Brytyjskiej Kompanii Afryki Południowej, którą kierował Rhodes. W tym czasie rozpoczęła się tam eksploatacja bogatych złóż rud miedzi , a także budowa linii kolejowych dla umożliwienia wywozu surowców. W 1911 roku tereny te zostały przekształcone w brytyjski protektorat o nazwie Rodezja Północna . Od 1924 do uzyskania niepodległości Rodezją Północną administrował rząd brytyjski.

W okresie międzywojennym Rodezja Północna stała się największym producentem miedzi na świecie.

W dziesięcioleciu 1953 - 1963 wchodziła w skład Federacji Rodezji i Niasy. Po jej rozpadzie 31 grudnia 1963 Północna Rodezja uzyskała szeroką autonomię, a 24 października 1964 proklamowano niepodległość Zambii. W tym samym roku została też członkiem ONZ i Organizacji Jedności Afrykańskiej. Prezydentem Zambii został Kenneth Kaunda . Polityka Zambii we wczesnym okresie niepodległości była zwrócona przeciw otaczającym ją krajom kolonialnym ( Mozambik , Angola , Rodezja ) oraz RPA (wraz z Namibią ) i aktywnie popierała ruchy wyzwoleńcze ( MPLA , FRELIMO , ZAPU , ANC i SWAPO ). Konflikt z Rodezją doprowadził do zablokowania granicy z tym państwem co w połączeniu z sankcjami wobec Rodezji ( 1965 - 1980 ) spowodowało poważne trudności gospodarcze, transportowe i energetyczne.

Linia kolejowa tanzańskiego portu Dar es Salaam, zbudowana z pomocą ChRL poprawiła sytuację transportową (problemy z transportem przez RPA i przez Angolę). Budowa hydroelektrowni Kariba rozwiązała problemy energetyczne kraju.

Od 1972 w Zambii zapanował system jednopartyjny. Polityka Kaundy i światowy trend spadkowy cen miedzi doprowadziły do kryzysu gospodarczego, w wyniku którego władzę w 1991 przejęła opozycja. Po referendum na które zgodził się Kaunda, doszło do zmian politycznych. W roku 1991 wybory wygrał Ruch na Rzecz Wielopartyjnej Demokracji, a prezydentem został Frederick Chiluba. W 1996 Kaunda i większość działaczy opozycyjnych zostali odsunięci od możliwości startowania w wyborach i ponownie zwycięstwo w wyborach parlamentarnych i prezydenckich odniósł Ruch na Rzecz Wielopartyjnej Demokracji i Frederick Chiluba. UNIP partia Kaundy zbojkotowała wybory, nie zgadzając się na wyeliminowanie jej przywódcy i stawiając zarzuty nieprawidłowości przy głosowaniu.

Wybory w 2001 wygrał Levy Mwanawasa i został zaprzysiężony na prezydenta w 2002 . Od tego czasu rozpoczął kampanię antykorupcyjną, jednym z celów tej kampanii jest postawienie zarzutów byłemu prezydentowi Frederickowi Chilubie.

Gospodarka

Zambia jest ważnym eksporterem rud miedzi. Wpływy z wywozu tego surowca wynoszą 80% wartości dochodów z handlu zagranicznego. W sektorze rolnictwa pracuje 86% ludności czynnej zawodowo, wytwarzając 15% produktu krajowego brutto.

Demografia

Przyrost ludności: 1,52% (2003, dane szacunkowe)

Skład etniczny:

  • Afrykanie - 98,7%
    • Bemba : 36%
    • Tonga: 17%
    • Malawi: 13%
    • Lozi: 10%
    • Lunda: 6%
    • Luena: 5%
    • Ngoni : 4%
    • Fipa: 3%
    • Nkoyi: 2%
  • Europejczycy - 1,1%
  • inne - 0,2%

Języki:

Religijność

[1]

Przypisy

  1. Dane z 2000 r. i późniejsze na podstawie książki P. Johnstona i J. Mandryka, "Operation World" i innych materiałów za: "Ruch zielonoświątkowy na świecie: Zambia" - strona internetowa Zboru "FILADELFIA" Kościoła Zielonoświątkowego w Bielsku-Białej

Linki zewnętrzne


Inne hasła zawierające informacje o "Zambia":

Zambezi ...

Wodospad ...

Tablica rejestracyjna (I)Wybrzeże Kości Słoniowej (CI)Wyspa Man (GBM)Wyspy Marshalla (MH)Wyspy Salomona (SOL)Wyspy Owcze (FO) ZZambia (Z)Zimbabwe (ZW)Zjednoczone Emiraty Arabskie (UAE) ZSRR (SU) Indeks: A B C D ...

1964 ...

Człowiek ...

Przywódcy polityczni i religijni na świecie ...

Klęska głodu ...

Dzień Kobiet ...

Państwa świata według kontynentów ...

Tanzania ...


Inne lekcje zawierające informacje o "Zambia":

Afryka – zagadnienia społeczno-gospodarcze (plansza 19) siebie grupy etniczne Tutsi i Hutu. W konflikt zaangażowały się także państwa trzecie (m.in. Zambia, Uganda, Rwanda). MONUC ...

120. Zasoby naturalne. Górnictwo i kopalnictwo (plansza 13) ...

Afryka – zagadnienia społeczno-gospodarcze (plansza 16) bądź głodowym składa się z ok. 30 krajów takich jak: Kenia Zimbabwe, Zambia, Zair, Liberia, Mozambik, Etiopia, Angola, Rep. Środkowoafrykańska, Sierra Leone, Boliwia, ...





Zachodniopomorskie Pomorskie Warmińsko-Mazurskie Podlaskie Mazowieckie Lubelskie Kujawsko-Pomorskie Wielkopolskie Lubuskie Łódzkie Świętokrzyskie Podkarpackie Małopolskie Śląskie Opolskie Dolnośląskie