Startuj z nami!

www.szkolnictwo.pl

praca, nauka, rozrywka....

mapa polskich szkół
Nauka Nauka
Uczelnie Uczelnie
Mój profil / Znajomi Mój profil/Znajomi
Poczta Poczta/Dokumenty
Przewodnik Przewodnik
Nauka Konkurs
uczelnie

zamów reklamę
zobacz szczegóły
uczelnie

Przełom (tygodnik)

Przełom (tygodnik)

Na mapach: 50°09'00″N 19°26'13″E / 50.15, 19.43694

Przełom - Tygodnik Ziemi Chrzanowskiej
Częstotliwość tygodnik
Kraj Polska
Adresul. Długa 53,
32-540 Trzebinia
Wydawca Firma Wydawnicza Przełom Alicja Molenda
Rodzaj czasopismalokalne
Pierwsze wydaniewrzesień 1990
Redaktor naczelny Grażyna Kaim
Średni nakład 12,6 tys. egz.
Format A3
Liczba stron56
ISSN 1231-5664
Strona internetowa czasopisma

Przełom - Tygodnik Ziemi Chrzanowskiej ukazuje się od 1990 roku. Jest niezależną gazetą lokalną. Swoim zasięgiem obejmuje gminy: Chrzanów , Trzebinia , Libiąż , Krzeszowice , Alwernia , Babice , Chełmek.

Spis treści

Pierwszy numer Przełomu

Ukazał się 16 września 1990 roku jako trzebiński dwutygodnik . Miał cztery strony. Od numeru 5. gazeta objęła swym zasięgiem także Chrzanów i Libiąż. Pismo wydawała spółka cywilna KELMAR, której właścicielami byli: Alicja Molenda, Eugeniusz Kurek i Roman Liszka. Spółka istniała pięć lat.

Pierwsza siedziba redakcji mieściła się w wynajętych pomieszczeniach na drugim piętrze budynku przy ulicy Kościuszki 38 w Trzebini. Od września 1998 r. znajduje się na ulicy Długiej 53, także w Trzebini.

Redaktor naczelny

W 1995 roku powstała należąca do Alicji Molendy - działająca do dziś - Firma Wydawnicza Przełom . Alicja Molenda była też pierwszą, wieloletnią redaktor naczelną gazety. W 2003 roku zastąpiła ją na tym stanowisku Grażyna Kaim. Funkcję tę pełni do dziś. Od numeru 7. objętość gazety wzrosła do sześciu stron, a od 18. do ośmiu. W kolejnych latach „Przełom” stawał się coraz grubszy. W 2000 roku liczył 48 stron. Numer 52. gazety, ostatni w 2008 roku liczył 64 strony.

Dodatki i coraz większy zasięg

Czytelnicy otrzymują też systematycznie bezpłatne dodatki do gazety. Pierwszym, stałym dodatkiem, był kolorowy program telewizyjny, dołączany do Przełomu od 1995 roku (ukazał się wraz z urodzinowym numerem gazety, wydanym z okazji jej pięciolecia). W kolejnych latach pojawiały się inne autorskie dodatki tematyczne (np. budowlane, sportowe, turystyczne, historyczne, dla seniorów) i kalendarze. Gazeta nie tylko stawała się coraz grubsza. Informacje, jakie w niej się znajdowały, dotyczyły coraz większego obszaru. Po Trzebini, Chrzanowie i Libiążu przyszedł czas na serwisy z gmin: Babice od 1995 roku, Alwernia od 1999 roku (po reformie administracyjnej i włączeniu Alwerni do nowo powstałego powiatu chrzanowskiego), Krzeszowice od 2004 roku oraz Chełmek od 2009 roku.

18 lat na rynku prasowym

W grudniu 1996 roku FW Przełom wydała pierwszy, tak długo wyczekiwany, kolorowy numer gazety.

Kolejne lata to ciagły rozwój pisma. Efekt – w grudniu 1999 roku nakład sięga 14 tysięcy egzemplarzy. Rok później zwiększa się o jeszcze 600 sztuk.

W 2008 roku gazeta obchodziła jubileusz 18-lecia istnienia na rynku prasowym. 17 września ukazał się jubileuszowy numer Przełomu a wraz z nim reprint pierwszego wydania pisma. W tym samym roku radykalnym zmianom uległ również portal przelom.pl.

Obecnie gazeta , należąca do Stowarzyszenia Gazet Lokalnych, drukowana jest w drukarni spółki AGORA-Poligrafia w Tychach w nakładzie 12 600 egzemplarzy. Nakład i sprzedaż gazety kontrolowane są przez Związek Kontroli Dystrybucji Prasy.

Przełom w internecie

Pierwsze e-maile dziennikarze Przełomu wysłali pod koniec 1996 roku. Niedługo później powstała bardzo prosta strona internetowa . Rozbudowany portal przelom.pl ruszył w grudniu 2005 roku. Po dwóch latach rozpoczęła się jego gruntowna modernizacja. W nowej odsłonie ujrzał światło dzienne 15 października 2008 roku.[1]

Ważniejsze nagrody i wyróżnienia

1998 - Główna nagroda w IV Konkursie Fundacji IDEE dla Niezależnej Prasy Lokalnej, w którym wzięły udział 163 tytuły z całej Polski.

2000 - Tytuł Gazety Dziesięciolecia zdobyty w V Konkursie IDEE dla Niezależnej Prasy Lokalnej

2003 - I nagroda w II Konkursie dla redakcji gazet lokalnych mających największy wpływ na kształtowanie świadomości proekologicznej społeczeństwa w 2003 roku. Brały w nim udział 74 redakcje z całej Polski. Konkurs zorganizowało Stowarzyszenie Gazet Lokalnych na zlecenie Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska. W tym samym konkursie wyróżnienia zdobyte w 2002, 2004 i 2005 roku.

2005 - Alicja Molenda, wydawca Przełomu, odebrała statuetkę srebrnej Nike - Krakowską Nagrodę Alianz 2005 w kategorii Media. Nagroda, jak napisali organizatorzy, ma na celu uhonorowanie ludzi, którzy swym talentem, dokonaniami i wartościową działalnością na rzecz lokalnej społeczności uszlachetniają rzeczywistość.

Przypisy

Bibliografia

Linki zewnętrzne


Inne hasła zawierające informacje o "Przełom (tygodnik)":

Ren ...

Wag ...

Grenoble ...

Sztuka ...

Stanisław Narutowicz ...

Język prasłowiański ...

Wschodnia osłona granitu karkonoskiego ...

Pogórze Izerskie ...

Brama Lubawska ...

Regionalizacja fizycznogeograficzna Polski ...


Inne lekcje zawierające informacje o "Przełom (tygodnik)":

215a Działania zbrojne w latach 1941-1945 (plansza 5) ...

211b Rzeczpospolita na arenie międzynarodowej w dwudziestoleciu międzywojennym (plansza 9) ...

230a Kryzysy ideologiczne, gospodarcze i społeczne w Polsce Ludowej (plansza 9) ...





Zachodniopomorskie Pomorskie Warmińsko-Mazurskie Podlaskie Mazowieckie Lubelskie Kujawsko-Pomorskie Wielkopolskie Lubuskie Łódzkie Świętokrzyskie Podkarpackie Małopolskie Śląskie Opolskie Dolnośląskie