Startuj z nami!

www.szkolnictwo.pl

praca, nauka, rozrywka....

mapa polskich szkół
Nauka Nauka
Uczelnie Uczelnie
Mój profil / Znajomi Mój profil/Znajomi
Poczta Poczta/Dokumenty
Przewodnik Przewodnik
Nauka Konkurs
uczelnie

zamów reklamę
zobacz szczegóły
uczelnie

Stanisław Narutowicz

Stanisław Narutowicz

Stanisław Narutowicz

Stanisław Narutowicz
Urodzony 2 września 1862
Brewiki
Zmarł 31 grudnia 1932
Kowno
Akt niepodległości Litwy , podpis Stanisława Narutowicza, w prawej kolumnie, trzeci od dołu

Stanisław Narutowicz herbu własnego , lit. Stanislovas Narutavičius (ur. 2 września 1862 w Brewikach , zm. 31 grudnia 1932 w Kownie ) – polski prawnik , ziemianin żmudzki , litewski działacz polityczny, członek Taryby , sygnatariusz aktu niepodległości Litwy , brat prezydenta Rzeczypospolitej Gabriela Narutowicza .

Spis treści

Biografia

Pochodził z rodziny szlacheckiej osiadłej od pokoleń na Żmudzi , ojciec Jan Narutowicz był uczestnikiem powstania 1863 roku. Po ukończeniu gimnazjum w Lipawie , studiował prawo w Petersburgu , gdzie włączył się w polskie życie studenckie. Zajmował się również dziennikarstwem, wydając w 1890 roku pismo "Tygodnik Powszechny".

Po powrocie na Żmudź prowadził pracę oświatową i kulturalną wśród litewskich chłopów. Od września 1917 roku uczestnik Taryby (Rady Litewskiej), był sygnatariuszem aktu niepodległości Litwy ( 16 lutego 1918 ). Wystąpił z Rady na znak protestu przeciw jej uległości wobec Niemców. W latach 191931 był radnym gminy Telsze .

Poglądy polityczne

W latach międzywojennych działał na rzecz pokojowego rozwiązania sporu polsko-litewskiego. Był z jednej strony rzecznikiem niezależności Litwy, a z drugiej uważał się za przedstawiciela narodowości polskiej lojalnego wobec państwa litewskiego. Do końca życia nie wyrzekł się kultury polskiej ani języka polskiego. Jednak prolitewska orientacja Stanisława Narutowicza została wykorzystana w Polsce przez endecję przeciwko rodzonemu bratu Stanisława – Gabrielowi i wpłynęła na nastroje ludności polskiej, co w efekcie współtworzyło atmosferę przed zamachem na pierwszego polskiego prezydenta.

Śmierć

Stanisław Narutowicz, popełnił samobójstwo w Kownie 31 grudnia 1932 roku, rozczarowany kłótliwością i nieprzejednaniem Polaków oraz polityką rządu litewskiego wobec Polaków na Litwie. Historycy litewscy wskazują dziś na kłopoty prywatne i zdrowotne Stanisława Narutowicza, jako przyczyny samobójstwa ważniejsze niż niepowodzenie jego zamiarów politycznych. Jego syn Kazimierz Narutowicz ( lit. Kazimieras Narutavičius; ( 19041987 ), próbował aż do wybuchu wojny kontynuować dzieło ojca.

Pochowany został na cmentarzu w miasteczku Olsiady .

Rodzina

Stanisław Narutowicz był żonaty z Joanną Billewicz ( 18681948 ) – kuzynką Józefa Piłsudskiego . Mieli oni syna Kazimierza .


Inne hasła zawierające informacje o "Stanisław Narutowicz":

Oddychanie komórkowe ...

Wiktor Sukiennicki ...

1972 ...

Stanisław Narutowicz Stanisław NarutowiczStanisław NarutowiczUrodzony 2 września 1862 Brewiki Zmarł 31 grudnia 1932 Kowno Akt niepodległości Litwy , podpis ...

1884 ...

Klemens Maria Hofbauer ...

Jura ...

Tomasz Zan (poeta) ...

Stanisław Hozjusz ...

Stanisław Poniatowski ...


Inne lekcje zawierające informacje o "Stanisław Narutowicz":

219 Kultura, nauka i oświata w okresie II wojny światowej (plansza 3) ...

213 Polska kultura, sztuka i nauka dwudziestolecia międzywojennego (plansza 12) ...

Tworzenie wyrażeń algebraicznych (plansza 1) ...





Zachodniopomorskie Pomorskie Warmińsko-Mazurskie Podlaskie Mazowieckie Lubelskie Kujawsko-Pomorskie Wielkopolskie Lubuskie Łódzkie Świętokrzyskie Podkarpackie Małopolskie Śląskie Opolskie Dolnośląskie