Startuj z nami!

www.szkolnictwo.pl

praca, nauka, rozrywka....

mapa polskich szkół
Nauka Nauka
Uczelnie Uczelnie
Mój profil / Znajomi Mój profil/Znajomi
Poczta Poczta/Dokumenty
Przewodnik Przewodnik
Nauka Konkurs
uczelnie

zamów reklamę
zobacz szczegóły
uczelnie

Prawia-Jawia-Nawia

Prawia-Jawia-Nawia

Przypuszczalne wyobrażenie Welesa na replice Posągu ze Zbrucza , Chram Mazowiecki RKP (2009)

Prawia-Jawia-Nawia - koncepcja z użyciem tej terminologii (pod niniejszą trójczłonową nazwą) po raz pierwszy wzmiankowana w Księdze Welesa (źródle o niepotwierdzonej autentyczności), prezentującej elementy mitologii słowiańskiej .

  • Prawia - według Księgi Welesa to siła sprawcza nadająca ruch i życie światu , byt nadrzędny, słowiański odpowiednik greckiego Logos .
  • Jawia - według Księgi Welesa wszystko co jawne, namacalne i rzeczywiste.
  • Nawia - według Księgi Welesa to co nie jawne, kraina duchów i rzeczy nadprzyrodzonych. Termin niezależnie spotykany w wierzeniach Słowian na określenie zaświatów oraz dusz zmarłych - p. Nawie .

W wierzeniach Słowian sama idea trójdzielności świata była już jednak spotykana we wcześniejszych przekazach i źródłach (kronikach) o potwierdzonej autentyczności (przez część badaczy (np. G. Dumezila) uznana wręcz za wspólną dla większości ludów o indoeuropejskim rodowodzie). Znajduje ona odbicie choćby w idei drzewa kosmicznego w wierzeniach etnicznych Słowian, w koronie którego znajduje się Wyraj , korzeniach Nawie , zaś pomiędzy świat doczesny, ziemski.

Zobacz też


Inne hasła zawierające informacje o "Prawia-Jawia-Nawia":

Obrzędy pogrzebowe Słowian ...

Weles ...

Niebo (raj) ...

Prawia-Jawia-Nawia Przypuszczalne wyobrażenie Welesa na replice Posągu ze Zbrucza , Chram Mazowiecki RKP (2009)Prawia-Jawia-Nawia - koncepcja z użyciem tej terminologii (pod niniejszą trójczłonową nazwą) po ...

Żmij ...

Wyraj ...

Nawie ...


Inne lekcje zawierające informacje o "Prawia-Jawia-Nawia":

Hasło nie występuje w innych lekcjach!





Zachodniopomorskie Pomorskie Warmińsko-Mazurskie Podlaskie Mazowieckie Lubelskie Kujawsko-Pomorskie Wielkopolskie Lubuskie Łódzkie Świętokrzyskie Podkarpackie Małopolskie Śląskie Opolskie Dolnośląskie