Startuj z nami!

www.szkolnictwo.pl

praca, nauka, rozrywka....

mapa polskich szkół
Nauka Nauka
Uczelnie Uczelnie
Mój profil / Znajomi Mój profil/Znajomi
Poczta Poczta/Dokumenty
Przewodnik Przewodnik
Nauka Konkurs
uczelnie

zamów reklamę
zobacz szczegóły
uczelnie

Nie znaleziono szukanej frazy! Poniżej znajduje się fraza najbardziej przypominająca szukaną.

jama ustna

jama ustna (łac. cavum oris) – jest to początkowy odcinek przewodu pokarmowego i oddechowego. Składają się na nią: przedsionek jamy ustnej i jama ustna właściwa, oddzielone od siebie łukami zębowymi żuchwy i szczęki. Przedsionek ograniczony jest od przodu częścią śluzową wargi górnej i dolnej, od tyłu łukami zębowymi oraz wyrostkami zębodołowymi pokrytymi dziąsłami, od góry i od dołu zachyłkami błony śluzowej, od której odchodzi wędzidełko górne i dolne. Jama ustna właściwa ograniczona jest od przodu i boku łukami zębowymi oraz wyrostkami zębodołowymi pokrytymi dziąsłami, od góry przez podniebienie (w początkowym odcinku podniebienie twarde – kostne, w tylnym odcinku przez podniebienie miękkie), od tyłu przez wały: podniebienno-językowe i podniebienno-gardłowe, od dołu przez przeponę jamy ustnej, na której spoczywa język.
 
W jamie ustnej następuje wstępna, mechaniczna obróbka pokarmu i przygotowanie go do dalszego trawienia. Pokarm zostaje rozdrobniony, miażdżony i mieszany ze śliną, która zawiera enzym trawienny amylazę ślinową.
 
Dorosły człowiek ma 32 zęby – 16 w żuchwie i 16 w szczęce:
Zęby trzonowe i przedtrzonowe do jego rozcierania. W trakcie żucia pokarmu jest zwilżany śliną wydzielaną przez ślinianki (gruczoły ślinowe), których przewody uchodzą do jamy ustnej.


Inne hasła zawierające informacje o "jama ustna":

Opłucna ...

Kocioł (Karkonosze) ...

Studzienna Góra ...

Úpská Jáma ...

Dolina Łaby ...

Czeski Grzbiet ...

Parzydełkowce ...

Płazińce ...

Szczebrzeszyn ...

Wtórna jama ciała ...


Inne lekcje zawierające informacje o "jama ustna":

Układ limfatyczny i odporność organizmu (plansza 6) ...

Układ oddechowy (plansza 4) ...

Tkanka nabłonkowa i nerwowa (plansza 5) ...

Zachodniopomorskie Pomorskie Warmińsko-Mazurskie Podlaskie Mazowieckie Lubelskie Kujawsko-Pomorskie Wielkopolskie Lubuskie Łódzkie Świętokrzyskie Podkarpackie Małopolskie Śląskie Opolskie Dolnośląskie