Startuj z nami!

www.szkolnictwo.pl

praca, nauka, rozrywka....

mapa polskich szkół
Nauka Nauka
Uczelnie Uczelnie
Mój profil / Znajomi Mój profil/Znajomi
Poczta Poczta/Dokumenty
Przewodnik Przewodnik
Nauka Konkurs
uczelnie

zamów reklamę
zobacz szczegóły
uczelnie

Krzywa Phillipsa

Krzywa Phillipsa

Krzywa Phillipsa

Krzywa Phillipsa to w ekonomii krzywa ilustrująca związek pomiędzy stopą bezrobocia a stopą inflacji , przy założeniu pewnej oczekiwanej stopy inflacji.

Krzywa ta została po raz pierwszy opublikowana przez nowozelandzkiego ekonomistę (wykładającego w Anglii) Albana W. Phillipsa w 1960 roku i dotyczyła bezrobocia i inflacji płac w Wielkiej Brytanii w latach 1858 - 1958 . W okresie tym istotnie zawsze było tak, że czym większa inflacja płac tym mniejsze bezrobocie.

W latach 60. i 70. XX w. wielu ekonomistów wierzyło, że relacja ta ma charakter uniwersalny i jest rodzajem prawa ekonomicznego. W efekcie tych poglądów rządy wielu państw decydowały się w tym czasie na celowe utrzymywanie wysokiej stopy inflacji w imię zmniejszania bezrobocia.

W latach siedemdziesiątych ogólna zależność między inflacją a bezrobociem miała w skali globalnej jednak charakter korelacji dodatniej, to znaczy, że im wyższa stopa inflacji, tym wyższa również stopa bezrobocia i odwrotnie. Zjawisko to zostało nazwane przez ekonomistów stagflacją [1].

W ciągu ostatnich 25 lat zarówno bezrobocie jak i inflacja wykazywały na świecie tendencje wzrostowe, co dowodzi, że krzywa Phillipsa sprawdza się tylko w szczególnych przypadkach i że na stopę bezrobocia większy wpływ od inflacji ma wiele innych czynników. Obecnie jest już raczej oczywiste, że bezrobocie i inflacja nie muszą być związane odwrotną zależnością, jak to utrzymują niektórzy ekonomiści, a krzywa Phillipsa sprawdza się tylko w pewnych, szczególnych warunkach.

Obecnie niewielu już ekonomistów uznaje ważność tej wymienności w długim okresie. Aktualnie istnieje kilka teorii próbujących bardziej precyzyjnie wyjaśnić relacje między inflacją a bezrobociem - z których dwie najbardziej znane to teoria racjonalnego wyboru oraz teoria NAIRU (non-accelerating-inflation rate of unemployment). Badania w tym zakresie prowadzili między innymi ekonomiści amerykańscy Milton Friedman oraz Edmund Phelps , laureaci nagrody Banku Szwecji im. Alfreda Nobla w dziedzinie ekonomii .

Linki zewnętrzne

Przypisy

  1. Stagflacja jest zaprzeczeniem krzywej Phillipsa.


Inne hasła zawierające informacje o "Krzywa Phillipsa":

Toruń ...

Gradient (grafika) ...

Fiskalizm ...

Elipsa ...

Słupsk ...

Krzywa popytu ...

Stagflacja ...

Krzywa Phillipsa Krzywa PhillipsaKrzywa Phillipsa to w ekonomii krzywa ilustrująca związek pomiędzy stopą bezrobocia ...

Strategiczna polityka handlowa ...

Wielki kryzys ...


Inne lekcje zawierające informacje o "Krzywa Phillipsa":

27. Zachowania rodziny na rynku (plansza 18) ...

˝Pan Tadeusz˝ A. Mickiewicza - spacer po Soplicowie i okolicach (plansza 17) ...

Bajka też prawdę Ci powie (plansza 19) ...





Zachodniopomorskie Pomorskie Warmińsko-Mazurskie Podlaskie Mazowieckie Lubelskie Kujawsko-Pomorskie Wielkopolskie Lubuskie Łódzkie Świętokrzyskie Podkarpackie Małopolskie Śląskie Opolskie Dolnośląskie