Startuj z nami!

www.szkolnictwo.pl

praca, nauka, rozrywka....

mapa polskich szkół
Nauka Nauka
Uczelnie Uczelnie
Mój profil / Znajomi Mój profil/Znajomi
Poczta Poczta/Dokumenty
Przewodnik Przewodnik
Nauka Konkurs
uczelnie

zamów reklamę
zobacz szczegóły
uczelnie

Stagflacja

Stagflacja

Stagflacja ( ang. stagflation, stagnacja + inflacja) – zjawisko makroekonomiczne , polegające na jednoczesnym, paradoksalnym występowaniu w gospodarce państwa zarówno znaczącej inflacji , jak i stagnacji gospodarczej (inflacja zwykle wiąże się z fazą wzrostu w cyklu koniunkturalnym ). Przyczyn tego zjawiska upatruje się w negatywnym szoku podażowym, który powoduje zarówno wzrost cen, jak też i ograniczenie produkcji.

Pojęcie pojawiło się w roku 1965 [1], aczkolwiek zyskało na znaczeniu od czasów pierwszego kryzysu naftowego. Wzrost cen energii, który ówcześnie nastąpił, jest tradycyjnie podawany jako jedna z przyczyn tego zjawiska; w ostatnich latach na znaczeniu zyskuje również ryzyko nagłego schłodzenia gospodarek na skutek pęknięcia baniek spekulacyjnych na rynku nieruchomości czy giełdowym.

Jak zauważył Nouriel Roubini, walka ze stagflacją jest utrudniona, gdyż bank centralny powinien z jednej strony zaostrzać politykę pieniężną , by walczyć z inflacją, z drugiej zaś strony ją łagodzić, by ograniczyć skutki spadającego tempa wzrostu gospodarczego.

Stagflacja jest zaprzeczeniem teorii Phillipsa .

Przypisy

Bibliografia

Zobacz też


Inne hasła zawierające informacje o "Stagflacja":

Stagflacja Stagflacja ( ang. stagflation, stagnacja + inflacja) – zjawisko makroekonomiczne , polegające na jednoczesnym, ...

Krzywa Phillipsa ...

Wielki kryzys ...

Bezrobocie ...

Ronald Reagan ...


Inne lekcje zawierające informacje o "Stagflacja":

Hasło nie występuje w innych lekcjach!

Zachodniopomorskie Pomorskie Warmińsko-Mazurskie Podlaskie Mazowieckie Lubelskie Kujawsko-Pomorskie Wielkopolskie Lubuskie Łódzkie Świętokrzyskie Podkarpackie Małopolskie Śląskie Opolskie Dolnośląskie