Startuj z nami!

www.szkolnictwo.pl

praca, nauka, rozrywka....

mapa polskich szkół
Nauka Nauka
Uczelnie Uczelnie
Mój profil / Znajomi Mój profil/Znajomi
Poczta Poczta/Dokumenty
Przewodnik Przewodnik
Nauka Konkurs
uczelnie

zamów reklamę
zobacz szczegóły
uczelnie

Nie znaleziono szukanej frazy! Poniżej znajduje się fraza najbardziej przypominająca szukaną.

Krasnoludek

Krasnoludek

Współczesny obrazek krasnoludka
Krasnoludek – pomnik Pomarańczowej Alternatywy

Krasnoludek, krasnal, skrzat – przyjazna ludziom istota pojawiająca się często w literaturze polskiej i zagranicznej, szczególnie w baśniach . Krasnoludki wyglądem przypominają małych ludzi. Przeważnie są przedstawiane w szpiczastych czerwonych czapeczkach, od koloru których pochodzi ich polska nazwa. Występują zarówno w baśniowej tradycji polskiej, jak i innych narodów europejskich.

Spis treści

Literatura fantastyczna

Zgrubieniem nazwy krasnoludek, po raz pierwszy użytym w tłumaczeniu Władcy Pierścieni J. R. R. Tolkiena autorstwa Marii Skibniewskiej , jest słowo krasnolud , którego w literaturze fantasy używa się dla rasy istot niższych od człowieka (jednak nie tak małych, jak zwykle przedstawiane są krasnoludki), walecznych i honorowych, ceniących złoto i kamienie szlachetne.

Krasnoludek Pomarańczowej Alternatywy namalowany na murze warszawskiej kamienicy
Krasnale ogrodowe
Handel krasnalami ogrodowymi w Nowej Soli

Polityka

Krasnoludki są też wykorzystywane w różnych krajach w polityce. W Holandii pojawiły się one w końcu lat sześćdziesiątych XX wieku w ramach ruchu anarchistycznego Provos , z którego wyłoniła się Partia Krasnoludków . W Polsce, w drugiej połowie lat osiemdziesiątych sławę zdobyły graffiti krasnoludków Pomarańczowej Alternatywy , której stały się emblematem. Graffiti te były malowane na plamach, powstałych w wyniku zamalowywania przez milicję wolnościowych i antyrządowych haseł. Malowane były w kilkunastu miastach Polski, ich liczba przekroczyła tysiąc.

Jesienią 2006 twórca Pomarańczowej Alternatywy Waldemar Fydrych utworzył Komitet Wyborczy Wyborców Gamonie i Krasnoludki , z którego startował (bez powodzenia, ale z wynikiem lepszym niż np. kandydat LPR ) w wyborach samorządowych 2006 na prezydenta Warszawy . Jego komitet wyborczy wystawił także kandydatów do Rady m.st. Warszawy, ale nie udało mu się wprowadzić do Rady żadnego z nich.

Krasnale ogrodowe

Krasnale ogrodowe to gipsowe lub plastikowe figurki wysokości kilkudziesięciu centymetrów , niekiedy przekraczające metr , pomalowane jaskrawymi kolorowymi farbami , przedstawiające bajkowe krasnoludki i ustawiane przez niektórych właścicieli posesji w ogrodach , w celu ich upiększenia. Moda na tego rodzaju ozdoby szczególnie popularna jest w Niemczech . W latach dziewięćdziesiątych rzemieślnicze wytwórnie ogrodowych krasnali, powstały bardzo licznie w polskich miejscowościach wzdłuż granicy z Niemcami. Szczególnie wiele powstało ich m.in. w Nowej Soli .

Książki o krasnoludkach

Zobacz też

Linki zewnętrzne


Inne hasła zawierające informacje o "Krasnoludek":

Wrocław miasta Ostrów Tumski nocą, Renoma , Rotunda Panoramy Racławickiej , Hala Stulecia , Ratusz , Hotel Monopol , Krasnoludek , Dworzec Główny HerbFlaga Herb Wrocławia Flaga Wrocławia Województwo dolnośląskie Powiat miasto na prawach powiatu Gmina • rodzajWrocławmiejskaZałożonoIX–X wiek Prawa miejskie 1. poł. XIII ...

Przedmiot fizyczny ...

Religia Słowian ...

Kopalnia soli Wieliczka ...

Kobalt ...

Królewna Śnieżka ...

Maria Skibniewska ...

Demony słowiańskie ...

Krasnoludek Współczesny obrazek krasnoludkaKrasnoludek – pomnik Pomarańczowej Alternatywy Krasnoludek, krasnal, skrzat – przyjazna ludziom istota pojawiająca ...


Inne lekcje zawierające informacje o "Krasnoludek":

Hasło nie występuje w innych lekcjach!

Zachodniopomorskie Pomorskie Warmińsko-Mazurskie Podlaskie Mazowieckie Lubelskie Kujawsko-Pomorskie Wielkopolskie Lubuskie Łódzkie Świętokrzyskie Podkarpackie Małopolskie Śląskie Opolskie Dolnośląskie