Startuj z nami!

www.szkolnictwo.pl

praca, nauka, rozrywka....

mapa polskich szkół
Nauka Nauka
Uczelnie Uczelnie
Mój profil / Znajomi Mój profil/Znajomi
Poczta Poczta/Dokumenty
Przewodnik Przewodnik
Nauka Konkurs
uczelnie

zamów reklamę
zobacz szczegóły
uczelnie

Karmapa

Karmapa

Karmapa – jest zwierzchnikiem Karma Kagyu (Karma Kagju) , największej z kilku buddyjskich linii przekazu, które tworzą szkołę Kagyu (Kagju) , jedną z czterech głównych szkół buddyzmu tybetańskiego . Obecnie jest to najdynamiczniej rozwijająca się szkoła buddyzmu w Europie [].

Spis treści

Znaczenie

Imię Karmapa oznacza w dosłownym tłumaczeniu Pan Aktywności. Karmapowie wyrażają aktywność wszystkich buddów dla dobra istot i uważani są za manifestację bodhisattwy współczucia - Awalokiteśwary .

Karmapa jest pierwszym świadomie odradzającym się tulku w Tybecie . Jego pojawienie zostało przepowiedziane przez samego Buddę (w sutrach Bhadrakalpa, Samadhiraja , Lankavatara ) oraz Padmasambhavę .

"Pojawi się bodhisattwa niczym ryk lwa. Użyje mocy, którą osiągnął w głębokiej medytacji by przynieść pożytek niezliczonym istotom. Widzenie go, słyszenie, dotykanie lub myślenie o nim będzie prowadziło do szczęścia." ( Samadhiraja Sutra )

Czarna Korona

Symbolem karmapy jest Czarna Korona (tyb. 'shwa nag'; Wylie: Zhwa-nag), która posiada zdolność budzenia najgłębszych stanów otwartości umysłu. Z tego powodu czasem nazywani są Lamami Czarnej Korony. Według tradycji została ona utkana przez dakinie z ich własnych włosów i podarowana Karmapie na znak rozpoznania jego duchowego urzeczywistnienia. Fizyczna korona prezentowana przez Karmapów została podarowana V Karmapie Deszin Sziegpa przez chińskiego cesarza, aby wszyscy mieli możliwość jej ujrzenia i otrzymania w ten sposób błogosławieństwa. W 1993 r. korona zniknęła, wraz z przejęciem klasztoru Rumtek w Sikkimie, przez ludzi Tai Situ Rinpocze, którzy siłą zajęli zabudowania klasztorne.

Linia karmapów

Flaga karmapów

W 1110 w Tybecie urodził się Dysum Czienpa . Był bardzo uzdolnionym dzieckiem i już od najmłodszych lat studiował wraz z ojcem dharmę (buddyjskie nauki)[]. Jako dwudziesto- i trzydziestolatek znalazł wielkich nauczycieli, m.in. Gampopę . Osiągnął oświecenie w wieku pięćdziesięciu lat, praktykując jogę snu . Był odtąd uważany za Karmapę, manifestację Awalokiteśwary .

Buddyści uważają, że wielcy mistrzowie medytacji dzięki swoim duchowym zdolnościom potrafią przewidzieć okoliczności swojego kolejnego odrodzenia. Dzięki wskazówkom pozostawionym przez Dysum Czienpa jego najbliższym uczniom udało się odnaleźć i rozpoznać jego kolejną inkarnację Karma Pakshi . W ten sposób stał się on pierwszym świadomie odradzającym się tybetańskim lamą .

Od tego czasu w kolejnych odrodzeniach karmapa powraca jako duchowy nauczyciel i dzierżawca unikalnych metod i nauk szkoły Karma Kagyu .

Lista dotychczasowych Karmapów

 1. Dysum Czienpa ( 1110 - 1193 )
 2. Karma Pakszi ( 1204 - 1283 )
 3. Rangdziung Dordże ( 1284 - 1339 )
 4. Rolpe Dordże ( 1340 - 1383 )
 5. Deszin Sziegpa ( 1384 - 1415 )
 6. Tongła Donden ( 1416 - 1453 )
 7. Czodrak Gjamtso ( 1454 - 1506 )
 8. Miczio Dordże ( 1507 - 1554 )
 9. Łanczung Dordże ( 1556 - 1603 )
 10. Czojing Dordże ( 1604 - 1674 )
 11. Jeszie Dordże ( 1676 - 1702 )
 12. Ciangciub Dordże ( 1703 - 1732 )
 13. Dudul Dordże ( 1733 - 1797 )
 14. Thegczok Dordże ( 1798 - 1868 )
 15. Khacziab Dordże ( 1871 - 1922 )
 16. Rangdziung Rigpe Dordże ( 1924 - 1981 )
 17. Taje Dordże (ur. 1983 ) lub Ogjen Trinlej Dordże (ur. 1985 )

Zobacz też

Linki zewnętrzne


Inne hasła zawierające informacje o "Karmapa":

Przywódcy polityczni i religijni na świecie ...

Buddyzm tybetański ...

Dalajlama ...

Tenzin Gjaco ...

1193 duchowny katolicki, biskup Skálholtu , uznawany przez Kościół katolicki za świętego (ur. 1133 ) I Karmapa , mistrz buddyjski, przywódca tybetańskiej szkoły Karma Kagyu Balian z Ibelinu , osobistość związana ...

Madhjamaka ...

Portal:Buddyzm unii mądrości i "pustości", której nie "przewyższy" nawet żadna doskonała dharmakaja .Tradycje mahamudryIX Karmapa Łangczuk Dordże (1556-1603 r. n.e.) autor uznanych przewodników do praktyk mahamudry stosowanych obecnie ...

Wadżrajana ...

Hinajana Luksemburgu) zauważa, że "dzisiejsza therawada wchłonęła pewne elementy mahajany".Niemiecki buddolog Manfred Seegers (Karmapa International Buddhist Institute) napisał: "(...) pojęcia Therawada i Hinajana nie pokrywają ...

Dzogczen ...


Inne lekcje zawierające informacje o "Karmapa":

Hasło nie występuje w innych lekcjach!

Zachodniopomorskie Pomorskie Warmińsko-Mazurskie Podlaskie Mazowieckie Lubelskie Kujawsko-Pomorskie Wielkopolskie Lubuskie Łódzkie Świętokrzyskie Podkarpackie Małopolskie Śląskie Opolskie Dolnośląskie