Startuj z nami!

www.szkolnictwo.pl

praca, nauka, rozrywka....

mapa polskich szkół
Nauka Nauka
Uczelnie Uczelnie
Mój profil / Znajomi Mój profil/Znajomi
Poczta Poczta/Dokumenty
Przewodnik Przewodnik
Nauka Konkurs
uczelnie

zamów reklamę
zobacz szczegóły
uczelnie

Portal:Buddyzm

Portal:Buddyzm

Buddyzm w Polskiej Wikipedii

Ta strona to portal dla osób zainteresowanych buddyzmem , umożliwiający łatwiejszy dostęp oraz pomoc w rozwoju artykułów związanych z tą dziedziną.

Buddyzm (inna nazwa to: sanskr . Buddha Dharma; pāli . Buddha Dhamma – "Nauka Przebudzonego") – system filozoficzno-etyczny uznawany przez wielu za religię, rzadziej za psychologię. Jego założycielem i twórcą jego podstawowych założeń był, żyjący od około 560 do 480 roku p.n.e. Siddhārtha Gautama (pāli. Siddhattha Gotama), syn księcia z rodu Śākyów, władcy jednego z państw-miast w północnych Indiach .

Jeżeli chcesz edytować tę stronę przejdź tutaj .

Projekt "Buddyzacja Wikipedii"

  • Projekt ma na celu stworzenie w Wikipedii rzetelnych artykułów, tak o wszystkich tradycjach buddyzmu, jak i o ich specyficznych aspektach.
  • Z Wikipedii korzysta coraz więcej osób. To znakomita okazja, by przekazać, czym jest buddyzm i rozwiewać mgliste o nim wyobrażenia.
  • Kompletujemy zespół redakcyjny – tłumaczy, redaktorów i korektorów języka polskiego. Będą oni wspólnie opracowywać hasła do Wikipedii.
  • Nie chcemy zajmować się jedynie tłumaczeniem haseł z obcojęzycznych wersji Wikipedii. Pragniemy wzbogacać je o dodatkowe treści. Jeśli więc interesujesz się buddyzmem, jeśli dużo o nim czytasz lub chciałbyś wzbogacać nasze opracowania, czy to językowo, czy też merytorycznie – zapraszamy Cię do współpracy.
  • Poszukujemy osób ze szczegółową wiedzą o buddyzmie – o jego rozmaitych szkołach, pismach czy też innych związanych z buddyzmem zagadnieniach. Pragniemy tworzyć hasła obiektywne, bez uogólnień, kompilacji i osobistych wyobrażeń, wyrosłych z własnej praktyki.
  • Zależy nam na osobach umiejących pracować ze źródłami, mających lekkie pióro i dobry warsztat językowy.
  • Jeśli bliski jest Ci nasz cel, jeśli wierzysz, że spełniasz nasze (i czytelników Wikipedii) oczekiwania, jeśli chcesz przyczynić się do lepszego rozumienia buddyzmu, a sam poszerzać swą wiedzę i umiejętności, i w końcu – jeśli pragniesz pracować w naszym zespole – CZEKAMY NA CIEBIE!
  • Inwencja i wiedza w poszerzaniu hasła, zdolności translacyjne i dobra polszczyzna są szczególnie mile widziane i wręcz oczekiwane!
  • Pamiętaj, że podejmując się tłumaczenia, nie będziesz miał do niego praw autorskich, ponieważ twój tekst automatycznie obdarzany jest licencją GNU. Wszystkie teksty mogą być zmieniane i poszerzane. W Wikipedii pracujemy przede wszystkim na rzecz społeczeństwa – dla zespołu i siebie jedynie pośrednio.
ZAPRASZAMY DO WSPÓŁPRACY!

Strona projektu "Buddyzacja Wikipedii

Plik roboczy do tłumaczeń i poszerzeń artykułów

Etapy medytacji w buddyzmie

  1. Wyzbycie się pożądań i przywiązania do spraw światowych; niechęć do samsary , determinacja aby się wyzwolić oraz współczucie. To jest wstęp do dalszej praktyki.
  2. Wewnętrzny spokój, skupienie na obiekcie medytacji. Stan ten cechuje też przywiązanie do doświadczeń płynących z głębokiej koncentracji - do błogości, radości i przejrzystości umysłu.
  3. Kiedy wspomniane wyżej lgnięcie ustaje, pozostaje jeszcze subtelne przywiązanie do pustki. Koncentracja zwana jest wówczas "jasno rozróżniającą".
  4. Doskonałość medytacji osiągamy gdy tylko spoczywamy w rzeczywistości takiej, jaka jest, bez tworzenia czegokolwiek.

więcej...

Artykuł miesiąca

Mahamudra ( sanskryt : Mahāmudrā; język tybetański : Czagczen; transliteracja Wyliego : phyag chen to skrót od Czagja Czenpo; transliteracja Wyliego : phyag rgya chen po co w tłumaczeniu oznacza Wielka Pieczęć) – najbardziej zaawansowane nauki buddyjskie obecnie praktykowane głównie w tradycjach buddyzmu tybetańskiego związanych z nowożytnym przekazem tantr sarma (buddyzm) , tj. w tradycjach sakja , kagju i gelug .

Etymologia

Słowo mahamudra z sanskrytu można tłumaczyć jako Wielka (maha) Pieczęć lub Ślad (mudra), gdzie np. alegoria do pieczęci sygnującej wosk gwarantując autentyczność listu, co w tym przypadku odnosi się do "Doskonałego Oświecenia".

Ściślej wyjaśnia to tłumaczenie od słowa Czagja Czenpo, transliteracja Wyliego : phyag rgya chen po)[1]:

  • czag, odnosi się do osobistego i autentycznego zrealizowania obecności "pustości" ( siunjata ) wybiegającego poza werbalne bądź myślowe konstrukcje
  • gja, odnosi się do słowa "pieczęć", która uprawomocnia stan niezmienionego autentycznego "samo-wyzwolenia", nienarodzonego naturalnego stanu ( ang . the Ordinary Mind) poza który nie może wybiec bądź go ogarnąć ani samsara ani nirwana , gdyż wszystkie zjawiska mają "wielką pieczęć" ostatecznej rzeczywistości
  • czenpo, odnosi się do słowa "wielka", gdyż jest wszystko ogarniająca (poznaniem) realizacją unii mądrości i "pustości", której nie "przewyższy" nawet żadna doskonała dharmakaja .

Tradycje mahamudry

IX Karmapa Łangczuk Dordże (1556-1603 r. n.e.) autor uznanych przewodników do praktyk mahamudry stosowanych obecnie w tradycji kagju

Terminu mahamudra używa się we wszystkich tradycjach buddyzmu tybetańskiego, włączając nawet tradycję ningma , na różne rodzaje praktyk. W tradycji sakja i gelug mahamudra związana jest z doskonałym zrealizowaniem tantr jogi najwyższej . Jednak w szczególności tradycja kagju wyróżnia trzy rodzaje mahamudry[2]:

  • "Mahamudrę Sutr", zwaną też "ścieżką wyzwolenia", która jest ujęciem dla stopniowego rozwoju praktykującego opartym głównie na siastrach mahajany związanych z naukami o naturze Buddy tj. głównie Utarratantrasiastry, oraz na madjamace i postawie bodhiczitta , gdzie rozwija się medytację wyciszenia ( skt. śamatha, tyb. szine) oraz doskonały wgląd ( skt. vipaśyanā, tyb. lagtong), a kluczowe są dogłębne metody bezpośrednich instrukcji ukazujących (ang. pointing out instructions) typowych dla tradycji wadżrajana i opartych na oddaniu dla mistrza i jego linii przekazu[3].
  • "Mahamudrę Tantr", zwana też "ścieżką metod", która jest ujęciem tantr Jogi Najwyższej bazujących na fazie budującej (tyb. czierim) mandali jidama oraz fazie spełniającej (tyb. Dzogrim) pracy z kanałami, wiatrami i esencjami w ciele (np. Sześć Jog Naropy ).
  • "Mahamudrę Esencji", zwana też "ścieżką esencji serca", która jest ujęciem natychmiastowej ścieżki bazującej na zrealizowaniu stanu oświecenia zwanego "Zwyczajny Umysł" ( ang : the Ordinary Mind) i na unikalnych metodach o pochodzeniu tantr Jogi Najwyższej, ustnych bezpośrednich przekazach linii mahamudry mistrza oraz tradycji pieśni zrealizowania (sanskryt: doha) i dziełach mahasiddhów , ścieżki jedynie gdy doskonale zrealizowany mistrz mahamudry bezpośrednio przekaże unikalną inicjację (chociaż może mylnie wyglądać niczym zwykła czynność) zwaną inicjacja "Wadżra Mądrości" (sanskryt: adhishthana, ang. the empowerment of vajra wisdom) dla niezwykle oddanego i otwartego na to autentycznego ucznia.

Przypisy

  1. 9th Karmapa Wangchuk Dorje "Mahamudra: The Ocean of Definitive Meaning (Nges don rGya mtsho)", Nitartha publishing, 2001
  2. 9th Karmapa Wangchuk Dorje "Mahamudra: The Ocean of Definitive Meaning (Nges don rGya mtsho)", Nitartha publishing, 2001
  3. Wild Awakening Ponlop Dzogchen Rinpoche: "Wild Awakening".

więcej...

Filozofia

Filozofia buddyjska została zapoczątkowana przez Buddę , prawdopodobnie w VI wieku p.n.e. lub V wieku p.n.e .

Krótki opis podstawowych prawd i kierunków w filozofii buddyjskiej

Cztery szlachetne prawdy :

  1. Pierwsza Szlachetna Prawda o Cierpieniu (Dukkha)
  2. Druga Szlachetna Prawda o Przyczynie Cierpienia (Dukkha)
  3. Trzecia Szlachetna Prawda o Ustaniu Cierpienia (Dukkha)
  4. Czwarta Szlachetna Prawda o Ścieżce Prowadzącej do Ustania Cierpienia (Dukkha)

Proces ustawania Cierpienia (Dukkha) opisany jest poprzez Dwanaście ogniw współzależnego powstawania , gdzie pierwszym ogniwem oraz pierwotnym źródłem Cierpienia jest Niewiedza .

Stan doskonałego ustania Cierpienia to Nirwana , gdzie następuje wyzwolenie od cyklu narodzin i śmierci, czyli samsary , ponieważ ustanie niewiedzy prowadzi do tego, że nie powstają splamienia i odpowiadająca im karma , a po śmierci nie dochodzi do kolejnego wcielenia (zgodnie z procesem reinkarnacji według dwunastu ogniw współzależnego powstawania ).

Siunjata to kluczowe pojęcie występujące w buddyzmie i jest niezbędnym pojęciem dla zrozumienia mahajany . Zgodnie z jej doktryną wszystkie rzeczy i dharmy są przejawieniami pozbawionymi realnego istnienia (pustymi). Szkoły buddyzmu wczesnego (tzw. hinajany ) na ogół przyjmowały realne istnienie dharm, takimi jakimi wydają się przejawiać, choć zakładały brak tożsamości "ja". Zrealizowanie "pustości" (Siunjata) zjawisk oprócz doprowadzenia do wyzwolenia od cierpienia ( dukkha ) umożliwia w buddyzmie również osiągnięcie Doskonałego Oświecenia . Nauka o tym odnosi się do postawy bodhisattwy , który szuka Doskonałego Oświecenia nie tylko dla samego siebie, ale przede wszystkim w celu pomocy wszystkim czującym istotom.

Podstawy buddyjskie wspólne dla wszystkich tradycji:

  1. Wszystkie złożone zjawiska są nietrwałe .
  2. Wszystkie naznaczone skazą ( splamieniami i prowadzącą do nich odpowiednią karmą ) rzeczy i zdarzenia są Cierpieniem ( Dukkha ).
  3. Wszelkie zjawiska i stany są pustością i są pozbawione własnego istnienia, bądź braku tożsamości "ja".
  4. Nirwana jest prawdziwym ustaniem Cierpień i Niewiedzy .


więcej...

Ilustracja


Posąg Buddy na tle Słońca

Ciekawostki

  • Imię Budda znaczy "Przebudzony". Siddhartha Gautama znany jest także podimionami Śakjamuni, co oznacza "Mędrzec z rodu Śiakja" i Bodhisattva, czyli "Kroczący drogą ku oświeceniu".


  • Ocenia się, że buddyzm wyznaje 250 milionów ludzi. Niestety nie można podać dokładnej liczby zwolenników nauk Buddy, ponieważ na Wschodzie buddyzm uważany jest za doktrynę, która nie przeszkadza w uczestnictwie w praktykach i obrzędach konfucjańskich, hinduistycznych, szintoistycznych czy taoistycznych.


  • Buddy nie czci się jako boga, jednak oddaje się cześć jego posągom, wokół których skupiają się praktyki religijne buddystów i które rozpowszechnione są na całym obszarze panowania buddyzmu. Na posągach tych Siddhartha przedstawiany jest często z wydłużonymi płatkami uszu, z których zwisa biżuteria. Na jego głowie znajduje się kok, który symbolizuje mądrość i światło wewnętrzne. Czasami ręka posągu dotyka ziemi, by przypomnieć walkę Buddy z Marą, uosobieniem zła. Na innych posągach Budda leży na boku, w pozycji, którą, według przekazu, przyjął bezpośrednio przed śmiercią.


Do zrobienia

Oto artykuły, które oczekują na utworzenie:

  • Szablon nawigacyjny dla artykułów związanych z buddyzmem
  • ālambana
  • ālayavijñāna
  • Amarāvatī
  • Amitābha sūtra
  • Amitajus
  • anāgāmin
  • anuśaya
  • aśrava ( āsava)
  • Ayodhyā (miasto w kontekście buddyjskim)
  • avici
  • Khin U Ba
  • bala (buddyzm)
  • Bar-do thos-grol
  • Bhaysajya guru
  • bhavaïga
  • bhūmi
  • Bodhicaryāvatāra
  • Bodhisattvabhūmi Śāstra
  • Brahma-vihāra
  • Buddhabhadra
  • Buddha kúetra
  • Buddhist Society
  • Buton rin-chen-grup
  • caitta
  • Cakrasamvara
  • cakravartin
  • cetanā
  • cetasika ( caitasika)
  • Chapata
  • Chogyal Namkhai Norbu
  • Zhenyang zong
  • Zhixu
  • zhi-guan
  • Chinese Buddhist Association
  • Edward Conze
  • Dalada Maligawa
  • Louis de La Valle Poussin
  • Devānampiya Tissa
  • Dhammajarig
  • Dhammasaðgaïë
  • dharmapāla (mitologia)
  • Dharmapāla (jogaćarin)
  • dhatū
  • Dignāga
  • Dīpaðkara
  • Dordże Szukden (tyb. Rdo rje shugs ldan)
  • Drugpa Kunlej ( tyb. ‘drug-pa kun-legs)
  • Duûûhagāmaïi Abhaya
  • dvātriîśadvara-lakúaïa (pal. dvatiîsa-lakkhaïa)
  • Ekayāna
  • Enchin
  • Ennin
  • Esala Parahera
  • etyka buddyjska
  • Walter Yeeling Evans-Wentz
  • ezoteryczny buddyzm
  • Fazhao
  • Faxiang
  • gaing
  • gandharva (pal. gandhabba)
  • Gangteng Tulku Rinpocze
  • guru-dharma (pal. garu-dhamma)
  • gotra
  • Ganapudża
  • Lama Anagarika Govinda
  • guru joga
  • Harivarman
  • hetu
  • Hevajra Tantra
  • Hōnen
  • Honganji
  • Isaline Blew Horner
  • Jeszie Tsogial
  • Księżniczka Pemasel
  • Kunzang Pema Namgjal
  • Hossō
  • Mahasthamaprapta
  • Pema Lingpa
  • Pema Trinle
  • Shōbōgenzō
  • Szri Singha
  • Trisong Detsen
  • tsok
  • Huayan
  • Huichang - a prześladowanie buddyzmu
  • Wadżrasattwa
  • Wimalamitra

Do poszerzenia i poprawienia

Następujące artykuły wymagają poszerzenia:


Pomoc

Jeśli chcesz pomóc przy tworzeniu artykułów związanych z buddyzmem to poniżej znajdziesz kilka przydatnych odnośników:

  • Glosariusz buddyjski - tutaj możesz zgłosić swoje propozycje artykułów.
  • Lista zmian - tutaj sprawdzisz jakie buddyjskie artykuły na Wikipedii, były ostatnio zmieniane.
Artykuły można również konsultować z uczestnikami wikiprojektu religioznawstwo .

Buddyzm w siostrzanych projektach

Buddyzm na Wikiźródłach
Teksty źródłoweKolekcja cytatówGrafiki

Portale tematyczne

Czym są ? • Lista portali
Przypisy


Inne hasła zawierające informacje o "Portal:Buddyzm":

II wiek ...

Adwentyzm ...

Koszykówka ...

Wittenberga ...

Włosi ...

Benedykt Dybowski ...

Kowary ...

Ludwik XVIII ...

Rezerwat biosfery ...

Kontemplacja ...


Inne lekcje zawierające informacje o "Portal:Buddyzm":

233 Życie religijne w XX wieku (plansza 14) ...

Średniowiecze (plansza 13) ...

105. Zróżnicowanie kulturowe ludności świata (plansza 14) ...





Zachodniopomorskie Pomorskie Warmińsko-Mazurskie Podlaskie Mazowieckie Lubelskie Kujawsko-Pomorskie Wielkopolskie Lubuskie Łódzkie Świętokrzyskie Podkarpackie Małopolskie Śląskie Opolskie Dolnośląskie