Startuj z nami!

www.szkolnictwo.pl

praca, nauka, rozrywka....

mapa polskich szkół
Nauka Nauka
Uczelnie Uczelnie
Mój profil / Znajomi Mój profil/Znajomi
Poczta Poczta/Dokumenty
Przewodnik Przewodnik
Nauka Konkurs
uczelnie

zamów reklamę
zobacz szczegóły
uczelnie

Josef Trumpeldor

Josef Trumpeldor

Josef Trumpeldor
יוסף טרומפלדור
Иосиф Трумпельдор

Trumpeldor w 1917 r.
Urodzony 1 grudnia 1880
Piatigorsk , Imperium Rosyjskie
Zmarł 1 marca 1920
Tel Chaj , Brytyjski Mandat Palestyny

Josef Trumpeldor, hebr. יוסף טרומפלדור, ros. : Иосиф Трумпельдор (ur. 1 grudnia 1880 , zm. 1 marca 1920 ) – syjonistyczny aktywista, znany z współudziału w organizacji Legionu Żydowskiego walczącego po stronie Brytyjczyków w czasie I wojny światowej i z pomocy w imigracji żydowskiej do Palestyny .

Spis treści

Wczesne lata

Urodził się w Piatigorsku w Rosji . Jego ojciec, Wulf Trumpeldor, weteran Wojny Kaukaskiej, jako "użyteczny Żyd" otrzymał prawo osiedlenia się poza obszarem wyznaczonym dla Żydów (Черта оседлости). Josef Trumpeldor uczył się na dentystę , ale w 1902 roku wstąpił na ochotnika do rosyjskiej armii. W czasie wojny rosyjsko-japońskiej brał udział w bitwie o Port Arthur , podczas której stracił lewą rękę, dostał się do niewoli, a także został odznaczony czterokrotnie za odniesione rany. To sprawiło iż stał się najwięcej razy odznaczanym żydowskim żołnierzem w Rosji. W 1906 roku stał się pierwszym Żydem w armii carskiej, który uzyskał oficerskie szlify.

I wojna światowa

W 1911 roku wyemigrował do Palestyny, wówczas części imperium ottomańskiego , przez pewien czas mieszkając w kibucu Degania. Gdy wybuchła I wojna światowa , wyjechał do Egiptu , gdzie wraz z Władimirem Żabotyńskim stworzył ideę Legionu Żydowskiego. Tzw. Korpusy Mułów Syjonu powstały w 1915 , stając się pierwszymi regularnymi oddziałami całkowicie żydowskimi od blisko 2 tysięcy lat. Trumpeldor brał udział w bitwie o Gallipoli , gdzie został ranny w ramię. Legion Żydowski pozostał tam przez całą kampanię, a potem został rozwiązany, krótko po przemieszczeniu żołnierzy do Wielkiej Brytanii.

Polityczna działalność

Po powrocie do Rosji w 1918 , Trumpeldor założył organizację młodzieżową HaHalutz, przygotowującą imigrację do Palestyny ( alija ). Potem sam wrócił do Palestyny, będącą już brytyjskim terenem mandatowym. Trumpeldor był jednym z założycieli tamtejszego ruchu syjonizmu socjalistycznego .

Śmierć i upamiętnienie

Pomnik Trumpeldora w Tel Chaj.

W 1920 roku, młodzieżowa organizacja paramilitarna Haszomer Hacair poprosiła Trumpeldora o pomoc w zorganizowaniu obrony osad żydowskich w północnej Galilei . Trumpeldor zgodził się i został dowódcą obrony Tel Chaj . Tam zginął w czasie potyczki z Arabami . Po śmierci stał się symbolem żydowskiej samoobrony, a dzień jego pamięci, 11 Adar, jest obchodzony corocznie w Izraelu . Szczególnie popularne stały się jego ostatnie słowa: "Nieważne, dobrze jest umrzeć za nasz kraj (Ein davar, tov lamut be'ad artzeinu)". Został uznany za bohatera zarówno przez lewicowych , jaki i prawicowych syjonistów. Syjoniści rewizjonistyczni jego imieniem nazwali swój ruch młodzieżowy, Betar , podczas gdy lewicowy Haszomer Hacair upamiętnia Trumpeldora jako bohatera ruchu kibucowego. Miasto Kiryat Szmona ("Miasto Ośmiu") nazwane tak zostało na cześć Trumpeldora i jego siedmiu towarzyszy, którzy zginęli podczas obrony Tel Chaj.

Zobacz też


Inne hasła zawierające informacje o "Josef Trumpeldor":

Brno ...

Klemens Maria Hofbauer ...

Zugspitze ...

Pstrąg tęczowy ...

Karol I Habsburg ...

1932 ...

1969 ...

1933 ...

1979 ...

1929 ...


Inne lekcje zawierające informacje o "Josef Trumpeldor":

Sklepy (plansza 13) ...

036. Monachium, część 2 (plansza 4) ...

034. Münster - stolica rowerów (plansza 2) ...

Zachodniopomorskie Pomorskie Warmińsko-Mazurskie Podlaskie Mazowieckie Lubelskie Kujawsko-Pomorskie Wielkopolskie Lubuskie Łódzkie Świętokrzyskie Podkarpackie Małopolskie Śląskie Opolskie Dolnośląskie