Startuj z nami!

www.szkolnictwo.pl

praca, nauka, rozrywka....

mapa polskich szkół
Nauka Nauka
Uczelnie Uczelnie
Mój profil / Znajomi Mój profil/Znajomi
Poczta Poczta/Dokumenty
Przewodnik Przewodnik
Nauka Konkurs
uczelnie

zamów reklamę
zobacz szczegóły
uczelnie

Galilea

Galilea

Na mapach: 33°37'N 35°51'E / 33.617, 35.85

Galilea
הגליל
Zajmowane
jednostki
administracyjne
Izrael :
Dystrykt Północny
Widok na Jezioro Tyberiadzkie ze Wzgórzami Golan w tle
Wodospady Banias na północy Galilei
Galilea, ok. 50 n.e
Dolina Jezreel
Góra Tabor

Galilea ( hebr. הגליל, ha-Galil; arab. الجليل‎, Al-Dżalil; łac. Galilaea) – kraina historyczna w północnym Izraelu i w Palestynie , między Morzem Śródziemnym a rzeką Jordan .

Tradycyjnie dzieli się na trzy regiony:

Spis treści

Geografia

Galilea zaczyna się na północy u podnóża góry Hermon (2814 m n.p.m.), a na południu opiera się na wzgórzach Gilboa i Karmel . Na wschodzie granicę Galilei wyznaczają Wzgórza Golan i Rów Jordanu , a na zachodzie wybrzeże Morza Śródziemnego i Dolina Jezreel .

Większa część Galilei to skalisty teren położony na wysokości około 500-700 m n.p.m. Kilka gór wznosi się wyżej ponad okoliczne wzgórza, m.in. góra Meron (1208 m n.p.m.). W Dolnej Galilei charakterystycznym szczytem jest góra Tabor (575 m n.p.m.).

Galilea charakteryzuje się stosunkowo niską średnią temperaturą roczną i dużym poziomem opadów, co czyni z tej części kraju centrum fauny i flory . Duże obszary leśne i kolorowe kwiaty czynią z Galilei popularną atrakcję turystyczną Izraela .

Historia

Według Biblii izraelski król Salomon powołał w X wieku p.n.e. króla Tyru Hirama I do wycięcia i dostarczenia drzewa z gór Neftalego. Hiram wywiązał się z powierzonego zadania i nazwał góry "ziemią Cabul", w języku hebrajskim Galil.

W czasach rzymskich (od podboju w 64 p.n.e. ) Galilea stanowiła część żydowskiego państwa tetrarchy Heroda Antypasa (ok. 22 p.n.e. –po 39 n.e. ; syn Heroda Wielkiego ). Z Galilei pochodził Jezus Chrystus .

Od 638 znajdowała się pod arabskim panowaniem. Około 900 kontrolę nad Galileą przejęli Fatymidzi . W czasie wypraw krzyżowych, utworzono Księstwo Galilei , które było częścią Królestwa Jerozolimskiego . Przez następne stulecia należała do Imperium Ottomańskiego .

Na początku XX wieku w Galilei zaczęli ponownie osiedlać się Żydzi . W wyniku wojny izraelsko-arabskiej 1948 Galilea znalazła się w granicach państwa Izrael . Większość Arabów uciekła wówczas do sąsiednich krajów arabskich ( Liban i Syria ). Rozbudowywane żydowskie osiedla znajdowały się przez długie lata pod nieustannym ostrzałem syryjskiej artylerii. Ostrzał ustał w 1967 , gdy Izrael zajął Wzgórza Golan .

W latach 70. i 80. XX w. Organizacja Wyzwolenia Palestyny rozwinęła swoją działalność terrorystyczną z Libanu , atakując izraelskie cele w Galilei. W odpowiedzi, w 1979 Izrael przeprowadził wojskową operację "Litani", a w 1981 operację "Peace of the Galilee". W ich wyniku zniszczono infrastrukturę OWP w Libanie i zapewniono bezpieczeństwo Galilei. W 2000 izraelska armia wycofała się z terytorium Libanu. Od tego momentu trwają graniczne starcia z Hezbollahem .

Współczesność

Współczesna Galilea jest jednym z ważniejszych regionów Izraela , charakteryzującym się dużą populacją 50% Arabów w tym Druzów .

"Sercem Galilei" jest rejon miast Karmiel , Nazaret , Ma'alot-Tarshiha , Migdal HaEmeq i Afula . Innymi ważnymi miastami Galilei są: Akko , Safed , Tyberiada i Kiriat Szmona . Portowe miasto Hajfa , pomimo faktu, że leży poza Galileą, stanowi administracyjne i komercyjne centrum regionu.

Górzysty teren spowodował, że osadnictwo w Galilei opiera się na małych wioskach położonych w dolinach przy głównych drogach. Linia kolejowa Israel Railways znajduje się jedynie na wybrzeżu Morza Śródziemnego i dociera do Naharija . Okolica obfituje w uprawy rolnicze i stanowi wielkie bogactwo turystyczne Izraela . W ostatnich latach rozwijają się strefy przemysłowe, w których powstają nowe zakłady rozwijające najnowsze technologie informatyczne i komputerowe.

Wielu Izraelczyków spędza swoje wakacje w Galilei, która posiada szeroką ofertę usług turystycznych, rekreacyjnych, hotelowych i gastronomicznych. Większość kibuców oferuje hotele i pokoje do wynajęcia. Niektóre całkowicie specjalizują się w usługach turystycznych.

Zobacz teżInne hasła zawierające informacje o "Galilea":

I wiek ...

Jakub Większy Apostoł ...

Kraina historyczna ...

Józef z Nazaretu ...

Osiem błogosławieństw ...

Mateusz Ewangelista ...

III wyprawa krzyżowa ...

Kibuc ...

1948 ...

Historia chrześcijaństwa ...


Inne lekcje zawierające informacje o "Galilea":

010c. Rzym (plansza 6) ...

Zachodniopomorskie Pomorskie Warmińsko-Mazurskie Podlaskie Mazowieckie Lubelskie Kujawsko-Pomorskie Wielkopolskie Lubuskie Łódzkie Świętokrzyskie Podkarpackie Małopolskie Śląskie Opolskie Dolnośląskie