Startuj z nami!

www.szkolnictwo.pl

praca, nauka, rozrywka....

mapa polskich szkół
Nauka Nauka
Uczelnie Uczelnie
Mój profil / Znajomi Mój profil/Znajomi
Poczta Poczta/Dokumenty
Przewodnik Przewodnik
Nauka Konkurs
uczelnie

zamów reklamę
zobacz szczegóły
uczelnie

Irlandia (wyspa)

Irlandia (wyspa)

Irlandia
Zdjęcie satelitarne wyspy

Zdjęcie satelitarne wyspy
Kontynent Europa
Państwo   Irlandia
  Wielka Brytania
Akwen Ocean Atlantycki
Powierzchnia 84 406 km²
Populacja (2008)
 • liczba ludności
 • gęstość

ok. 6 200 000
73,5 os./ km²

Irlandia – trzecia pod względem wielkości wyspa w Europie . Pod względem politycznym wyspa podzielona jest na dwie części: Irlandię i Irlandię Północną , która jest częścią Zjednoczonego Królestwa Wielkiej Brytanii i Irlandii Północnej .

Spis treści

Geografia

Główny artykuł: Geografia Irlandii

Położenie

Irlandia należy do archipelagu Wysp Brytyjskich , jest trzecią co do wielkości wyspą Europy . Jej powierzchnia wynosi 84 406 km², większa od niej jest Islandia oraz Wielka Brytania . Od północy i zachodu oblewają ją wody Oceanu Atlantyckiego , natomiast na wschodzie i południowym wschodzie oddziela ją od Wielkiej Brytanii Morze Irlandzkie , Kanał Świętego Jerzego i Kanał Północny . Linia brzegowa jest bardzo urozmaicona, jej długość wynosi 32 589 km.

Klimat

Klimat Irlandii określa się jako typ klimatu umiarkowanego morskiego wilgotnego. Na jego kształtowanie największy wpływ mają napływające z południowego zachodu masy powietrza znad Oceanu Atlantyckiego i łagodząca działalność Prądu Północnoatlantyckiego . Średnie temperatury powietrza wahają się między 4 a 7 °C w styczniu i lutym, 14 do 16 °C w lipcu i sierpniu. Najwyższą temperaturę 33,3 °C zanotowano na zamku Kilkenny w hrabstwie Kilkenny 26 czerwca 1887 roku. Najniższą zaś wynoszącą -19,1 °C na zamku Markree w hrabstwie Sligo 16 stycznia 1881 roku. Ilość opadów jest różna: od 760 mm na wschodzie do 2540 mm na zachodnim wybrzeżu. Największe dzienne nasłonecznienie jest w maju i czerwcu i wynosi wtedy 5,5 do 6,5 godziny/dobę.

Fauna i flora

Ladys View w County Kerry

Irlandia należy do atlantyckiej strefy roślinnej, a jej naturalną formacją roślinną jest las liściasty dębowy . Fakt, iż podczas zlodowacenia cała Irlandia była pokryta lądolodem , spowodował występowanie charakterystycznych odmian roślin. Istnieje tu niecodzienna kombinacja gatunków arktycznych, alpejskich a nawet wiele gatunków roślin wiecznie zielonych charakterystycznych dla basenu Morza Śródziemnego czy Ameryki Północnej . Oddzielenie się wyspy w okresie topnienia lądolodu wpłynęło także na faunę tego obszaru. Obecnie w Irlandii występuje 35 gatunków lądowych ssaków, wśród nich: sarny , zające , króliki , lisy , wiewiórki , borsuki , a także endemiczne podgatunki : zająca – Lepus timidus hibernicus i gronostajaMustela erminea hibernica (spotykany także na wyspie Man ). W przeciwieństwie do stosunkowo małej liczby ssaków lądowych zamieszkujących wyspę, ssaki morskie są licznie reprezentowane przez: foki , delfiny , morświny i wieloryby . Olbrzymie jest tu także bogactwo ptaków, część z nich migruje tutaj z Grenlandii czy Islandii. Zaobserwowano przedstawicieli 380 gatunków. W rzekach i strumieniach wyspy występuje wiele gatunków ryb – najliczniejsze są: łososiowate , w tym pstrągi , szczupakowate , węgorzowate . W celu ochrony środowiska przyrodniczego w Republice Irlandii powołano sześć parków narodowych . W Irlandii Północnej do tej pory nie powstał żaden park narodowy, natomiast istnieje kilka rezerwatów przyrody.

Interesujące miejsca

Zobacz też


Inne hasła zawierające informacje o "Irlandia (wyspa)":

II wiek ...

Xiamen ...

Odense ...

Wolin ...

Uznam ...

Szkoci ...

Cieśnina ...

Aurora ...

Klemens Maria Hofbauer ...

Ziemia Ognista (archipelag) ...


Inne lekcje zawierające informacje o "Irlandia (wyspa)":

215b Działania zbrojne w latach 1941-1945 (plansza 11) ...

202 System wersalski. Europa po I Wojnie Światowej (plansza 7) ...

019. Wielkie formy ukształtowania powierzchni Ziemi (plansza 4) ...





Zachodniopomorskie Pomorskie Warmińsko-Mazurskie Podlaskie Mazowieckie Lubelskie Kujawsko-Pomorskie Wielkopolskie Lubuskie Łódzkie Świętokrzyskie Podkarpackie Małopolskie Śląskie Opolskie Dolnośląskie