Startuj z nami!

www.szkolnictwo.pl

praca, nauka, rozrywka....

mapa polskich szkół
Nauka Nauka
Uczelnie Uczelnie
Mój profil / Znajomi Mój profil/Znajomi
Poczta Poczta/Dokumenty
Przewodnik Przewodnik
Nauka Konkurs
uczelnie

zamów reklamę
zobacz szczegóły
uczelnie

Gideon Ezra

Gideon Ezra

Gideon Ezra
גדעון עזרא
Minister w rządzie Izraela.
Data urodzenia 30 lipca 1937
Minister ochrony środowiska
w rządzie Ehuda Olmerta
Okres urzędowaniaod 4 maja 2006
do 31 marca 2009
Przynależność polityczna Kadima
Poprzednik Shalom Simchon
Następca Gilad Erdan

Gideon Ezra ( hebr. גדעון עזרא, ur. 30 lipca 1937 ) członek izraelskiego Knessetu i minister środowiska w rządzie Ehuda Olmerta .

Urodził się w Jerozolimie . Służył w Izraelskich Siłach Obronnych w latach 1955 - 1958 w Nahal. Pomiędzy 1962 a 1995 rokiem służył także w Szabaku . Później zasilił sektor prywatny, pracował dla firmy izraelskiej Ituran. W 1996 po raz pierwszy dostał się do Knessetu jako członek partii Likud . Ponownie został parlamentarzystą po wyborach w 1999 i 2003 roku . Tuż po tym, jak Ariel Szaron pokonał Ehuda Baraka w wyborach premiera w 2001 roku , Ezra został wiceministrem ds. bezpieczeństwa wewnętrznego.

W sierpniu 2002 roku Ezra wywołał kontrowersje, wypowiadając się na temat spodziewanego ataku USA na Irak :

Im bardziej agresywny będzie ten atak, tym więcej pomoże Izraelowi przeciwko Palestyńczykom[1].

Dodał także, że akcja Stanów Zjednoczonych przeciwko Irakowi na doprowadzi bez wątpienia do psychologicznego uderzenia w Palestyńczyków .

Ezra otrzymał pierwszą nominację na stanowisko ministerialne po wyborach w 2003 roku , zostając ministrem w biurze premiera. Gdy Benyamin Elon został zdymisjonowany z funkcji ministra turystyki w lipcu 2004 r., zastąpił go Gideon Ezra, początkowo jako pełniący obowiązki szefa resortu (pełnoprawnym ministrem turystyki został w sierpniu 2004 r.). Od września 2004 r. był również osobą pełniącą obowiązki ministra bezpieczeństwa wewnętrznego, zaraz po tym, jak Tzachi Hanegbi zrezygnował z powodu postawionych mu zarzutów korupcyjnych . Pełnoprawnym szefem resortu został w tym przypadku w listopadzie 2004 r.

W styczniu 2005 został zastąpiony na stanowisku ministra turystyki przez Avrahama Hirschsona . Wraz z utworzeniem partii Kadima Ariela Szarona, przyłączył się do tego ugrupowania. Jednocześnie przejął resort środowiska od członka Partii Pracy , Shaloma Simchona . W listopadzie 2005 roku, podczas wiecu, Ezra został zaatakowany przez przeciwników planu Ariela Szarona likwidacji żydowskich osiedli w Strefie Gazy . Powodem tego było poparcie, jakiego udzielił zamysłom premiera[2].

Po wyborach w 2006 roku został ministrem ochrony środowiska w rządzie Ehuda Olmerta . W kwietniu 2007 sprzeciwił się planom budowy elektrowni słonecznej niedaleko Dimony na pustyni Negew , ze względu na zagrożenie, jakie mogłaby wywołać dla istnienia tamtejszych rzadkich gatunków zwierząt i roślin[3].

Przypisy

  1. Christian Science Monitor: Israel Sees Opportunity in Possible US Strike on Iraq ( ang. ). [dostęp 30 sierpnia 2002].
  2. Jerusalem Post: 'Anything is possible' ( ang. ). [dostęp 8 listopada 2005].
  3. Haaretz: Environment chief: New clean energy site would harm rare species ( ang. ). [dostęp 20 kwietnia 2007].

Linki zewnętrzne


Inne hasła zawierające informacje o "Gideon Ezra":

1972 ...

Taylor Swift ...

Sestyna ...

Roman Dmowski ...

Stary Testament ...

Kadima po rezygnacji Szarona, zrezygnował z miejsca w Knesecie)deputowany i minister bezpieczeństwa wewnętrznego Gideon Ezra deputowany i minister turystyki Avraham Hirschson deputowany i minister transportu Meir Sheetrit deputowany ...

Kabała ...

Rząd Izraela ...

Wojna sześciodniowa ...

Tel Awiw-Jafa ...


Inne lekcje zawierające informacje o "Gideon Ezra":

Hasło nie występuje w innych lekcjach!

Zachodniopomorskie Pomorskie Warmińsko-Mazurskie Podlaskie Mazowieckie Lubelskie Kujawsko-Pomorskie Wielkopolskie Lubuskie Łódzkie Świętokrzyskie Podkarpackie Małopolskie Śląskie Opolskie Dolnośląskie