Startuj z nami!

www.szkolnictwo.pl

praca, nauka, rozrywka....

mapa polskich szkół
Nauka Nauka
Uczelnie Uczelnie
Mój profil / Znajomi Mój profil/Znajomi
Poczta Poczta/Dokumenty
Przewodnik Przewodnik
Nauka Konkurs
uczelnie

zamów reklamę
zobacz szczegóły
uczelnie

Partia Demokratyczna (USA)

Partia Demokratyczna (USA)

Partia Demokratyczna
Prezydent Komitetu Organizacyjnego Tim Kaine
Lider polityczny Nancy Pelosi
Lider w Izbie Reprezentantów Nancy Pelosi , Steny Hoyer
Lider w Senacie Harry Reid
Prezydent Barack Obama
Wiceprezydent Joe Biden
Pozostali liderzy partyjni John Murtha , Barney Frank , John Kerry , Jim Clyburn , Dennis Kucinich
Data założenia 1820 (współczesna), 1792 (historyczna)
Siedziba430 South Capitol Street SE Waszyngton 20003
Ideologia Amerykański liberalizm , centrolewica , socjalliberalizm , socjaldemokracja
Afiliacja międzynarodowaSojusz Amerykańskich i Europejskich Demokratów
Kolor(y) Niebieski
Strona internetowa www.democrats.org

Partia Demokratyczna ( ang. Democratic Party) – jedna z dwóch głównych sił politycznych w Stanach Zjednoczonych , obok Partii Republikańskiej . Jest to partia łącząca amerykańskie środowiska centrowe i centro-lewicowe. W wyborach prezydenckich popierają jej kandydatów małe ugrupowania lewicowe. Jest najstarszą partią amerykańską i drugą najstarszą na świecie.

Obecnie jest wyrazicielką myśli umiarkowanie liberalnej , czyli, w znaczeniu amerykańskim, lewicowej, choć początkowo to raczej właśnie ona była bardziej konserwatywna od konkurencyjnej Partii Republikańskiej, cały czas pewne wpływy mają (głównie na Południu ) konserwatyści (jak i u republikanów liberałowie). Z niej wywodzą się tacy liberalni politycy, jak prezydenci Franklin D. Roosevelt , John F. Kennedy , Lyndon B. Johnson czy Bill Clinton , choć także tacy konserwatyści jak Andrew Johnson czy Grover Cleveland , a także do pewnego stopnia Woodrow Wilson . Konkurencyjni republikanie są programowo i jeżeli idzie o większość ich przedstawicieli na szczeblu władzy konserwatywni. Wedle najprostszej definicji demokraci to amerykańska centrolewica, zaś republikanie centroprawica.

Początki partii sięgają do 1793 , choć obecna nazwa używana jest od około 1833 [].

Spis treści

Stosunek do praw obywatelskich

Przed uchwaleniem XIII poprawki do Konstytucji Partia Demokratyczna (w opozycji do Partii Republikańskiej) zdecydowanie sprzeciwiała się zniesieniu niewolnictwa. Po zakończeniu wojny secesyjnej Demokraci sprzeciwiali się wszelkim dążeniom Republikanów do równouprawnienia Murzynów. Skutkiem tego (a także z powodu głębokiej niechęci do republikanów na Południu, których jednoznacznie kojarzono z wojskami Północy) po zakończeniu rekonstrukcji w 1877 roku demokraci całkowicie przejęli władzę na Głębokim Południu , które stało się obszarem ich niepodzielnych wpływów przez najbliższe sto lat. Niedługo potem władze stanowe zaczęły wprowadzać różnorakie przepisy (tzw. Jim Crow laws) ustanawiające ścisłą segregację rasową. Z kolei demokratyczny Prezydent Woodrow Wilson wprowadził w czasie swojej prezydentury segregację rasową na szczeblu rządu federalnego.

Dopiero seria wyroków Sądu Najwyższego w latach 50. i 60. uznających nielegalność tych praktyk, zmiana nastawienia części południowych demokratów (kluczowe znaczenie miała tu postawa prezydenta Lyndona Johnsona), a także zawiązanie koalicji pomiędzy republikanami, a umiarkowanymi demokratami w celu uchwalenia w Kongresie Ustawy o Prawach Obywatelskich (Civil Rights Act) i Ustawy o Prawach Wyborczych (Voting Rights Act) doprowadziły do zmiany tych praktyk. Należy jednak wskazać, że jeszcze w 1956 roku 19 Senatorów i 77 członków Izby Reprezentantów (wszyscy prócz dwóch kongresmenów z Wirginii pochodzili z Partii Demokratycznej) podpisało tzw. "Southern Manifesto", w którym sprzeciwili się dążeniom do zniesienia segregacji rasowej.

W okresie od 1880 do 1964 roku praktycznie wszyscy urzędnicy tak stanowi jak i federalni pochodzili na Głębokim Południu z ramienia Partii Demokratycznej (dominacja demokratów była zresztą też widoczna w stanach nie zaliczających się sensu stricto do Głębokiego Południa, takich jak Wirginia czy Teksas ) zaś republikanie nie wystawiali zazwyczaj nawet kontrkandydatów. Podobnie nie zdarzyło się w tym okresie nigdy, aby demokrata nie wygrał wyborów prezydenckich w którymkolwiek ze stanów Południa (często zdarzało się, że kandydat republikanów na prezydenta nie był nawet w niektórych stanach Południa zarejestrowany). Wraz z odejściem kierownictwa Partii Demokratycznej od popierania segregacji rasowej, część południowych demokratów (takich jak np. William Fulbright czy Robert Byrd ) zmieniła swoje poglądy w kwestii praw obywatelskich, część (np. wieloletni komisji sprawiedliwości Senatu James Eastland ) mimo pozostania przy poglądach pozostała w partii, zaś niektórzy (jak Strom Thurmond ) przeszli do stającej się bardziej konserwatywną Partii Republikańskiej.

Program polityczny

Demokraci są główna siłą lewicowa w Stanach Zjednoczonych. Partia dzieli się na dwie grupy: liberałów i konserwatystów. Demokraci popierają

Demokraci sprzeciwiają się

  • legalizacji broni palnej
  • wpływowi kościoła na państwo

Obecne kierownictwo partyjne

Prezydenci z ramienia Partii Demokratyczno-Republikańskiej i Demokratycznej

Kandydaci prezydenccy z ramienia Partii Demokratyczno-Republikańskiej i Demokratycznej

Prezydenci Skonfederowanych Stanów Ameryki z ramienia Partii Demokratycznej

Zobacz też

Linki zewnętrzne

Strona oficjalna


Inne hasła zawierające informacje o "Partia Demokratyczna (USA)":

Podróżnik ...

Dzień Zmarłych ...

Nadciśnienie tętnicze ...

Xiamen ...

Odense ...

Tampere ...

Brno ...

Wiktor Sukiennicki ...

Koszykówka ...

1972 ...


Inne lekcje zawierające informacje o "Partia Demokratyczna (USA)":

203 Okres międzywojenny na świecie. Postęp techniczny i kryzys gospodarczy (plansza 6) ...

204 Kryzys europejskiej myśli demokratycznej (plansza 7) ...

202 System wersalski. Europa po I Wojnie Światowej (plansza 6) ...





Zachodniopomorskie Pomorskie Warmińsko-Mazurskie Podlaskie Mazowieckie Lubelskie Kujawsko-Pomorskie Wielkopolskie Lubuskie Łódzkie Świętokrzyskie Podkarpackie Małopolskie Śląskie Opolskie Dolnośląskie