Startuj z nami!

www.szkolnictwo.pl

praca, nauka, rozrywka....

mapa polskich szkół
Nauka Nauka
Uczelnie Uczelnie
Mój profil / Znajomi Mój profil/Znajomi
Poczta Poczta/Dokumenty
Przewodnik Przewodnik
Nauka Konkurs
uczelnie

zamów reklamę
zobacz szczegóły
uczelnie

Nie znaleziono szukanej frazy! Poniżej znajduje się fraza najbardziej przypominająca szukaną.

Fryszerka

Fryszerka

Fryszerka - funkcjonujący w XIX w. zakład metalurgiczny (lub piec), w którym surówka wielkopiecowa przerabiana była na stal . Nazwa ta zwykle obejmowała zabudowanie, w którym znajdowało się jedno lub kilka ognisk fryszerskich, miechy oraz młoty napędzane kołami wodnymi .

Proces fryszerski polegał na świeżeniu surówki, czyli oczyszczaniu jej z domieszek poprzez ich utlenienie . W ognisku fryszerskim następowało utlenienie zawartego w surówce węgla , krzemu oraz manganu .

Pierwsze fryszerki z wyglądu przypominały dymarki . W późniejszym okresie miały kształt skrzyni, która wyłożona była płytami z lanego żelaza . Po bokach umieszczone były dysze, którymi doprowadzano powietrze. Jako paliwo używany był wyłącznie węgiel drzewny , którym częściowo napełniano skrzynię przed rozpoczęciem procesu. Po rozpaleniu ognia, do skrzyni dostarczano powietrze. Proces trwał około 2 godzin.

Wydajność jednej fryszerki wynosiła zwykle ok. 500 kg żelaza zgrzewnego na dobę.

Bibliografia

  • Encyklopedia techniki. Metalurgia., Wydawnictwo "Śląsk", Katowice, 1978


Inne hasła zawierające informacje o "Fryszerka":

Jacek Fredro ...

Polanica-Zdrój i dokładnie w roku 1846 .Równocześnie ze zdrojem istniała m.in. kuźnica, walcownia i Fryszerka, zaś nad potokiem Lipnickim rozwijała się tzw. Nowa Polanica z cegielnią, ...

Fryszerka Fryszerka - funkcjonujący w XIX w. zakład metalurgiczny (lub piec), w którym ...


Inne lekcje zawierające informacje o "Fryszerka":

Hasło nie występuje w innych lekcjach!





Zachodniopomorskie Pomorskie Warmińsko-Mazurskie Podlaskie Mazowieckie Lubelskie Kujawsko-Pomorskie Wielkopolskie Lubuskie Łódzkie Świętokrzyskie Podkarpackie Małopolskie Śląskie Opolskie Dolnośląskie