Startuj z nami!

www.szkolnictwo.pl

praca, nauka, rozrywka....

mapa polskich szkół
Nauka Nauka
Uczelnie Uczelnie
Mój profil / Znajomi Mój profil/Znajomi
Poczta Poczta/Dokumenty
Przewodnik Przewodnik
Nauka Konkurs
uczelnie

zamów reklamę
zobacz szczegóły
uczelnie

Aktualna kategoria: Nauka » Biologia » Liceum - lekcje

123456789101112131415161718...2425
Lekcja: "026b. Ptaki – latający krewni gadów"
Przegląd systematyczny ptaków


Najbardziej znanym krewniakiem przodka ptaków jest późnojurajski (żyjący około 150 mln lat temu) praptak (Archaeopteryx litographica). Jego szczątki odkryto w Bawarii wkrótce po opublikowaniu teorii Darwina. Wówczas praptak zyskał rozgłos jako sztandarowy przykład brakującego ogniwa ewolucji łączącego gady z ptakami. Praptak łączy wiele cech gadzich (na przykłąd długi kręgosłup ogonowy, zęby, pazury na skrzydłach, brak grzebienia na mostku, trójpalcowe kończyny przednie) z ptasimi (na przykład pióra, prawdopodobna stałocieplność, obojczyki zrośnięte w widełki, przeciwstawny palec stopy).
W okresie kredowym ptaki przybrały rozmaite rozmiary, kształty i tryb życia – od nurkowania (jak Ichthyornis i Hesperornis, przypominający wielkiego uzębionego nura z maleńkimi skrzydełkami, z Ameryki Północnej) – do nielotności, która upodobniła je do biegających dinozaurów (jak owiraptory z Azji). Z niedawnych badań paleontologicznych i molekularnych wynika, że na kilka milionów lat przed końcem kredy rozwinęło się kilka grup nowoczesnych ptaków, w tym też przodkowie ptaków współczesnych (należących do podgromady Neornithes).
<< Poprzednia plansza   Następna plansza >>

Udostępnij link do tej lekcji innym uczniom:




Zgłoś uwagę do lekcji:




Zachodniopomorskie Pomorskie Warmińsko-Mazurskie Podlaskie Mazowieckie Lubelskie Kujawsko-Pomorskie Wielkopolskie Lubuskie Łódzkie Świętokrzyskie Podkarpackie Małopolskie Śląskie Opolskie Dolnośląskie