Startuj z nami!

www.szkolnictwo.pl

praca, nauka, rozrywka....

mapa polskich szkół
Nauka Nauka
Uczelnie Uczelnie
Mój profil / Znajomi Mój profil/Znajomi
Poczta Poczta/Dokumenty
Przewodnik Przewodnik
Nauka Konkurs
uczelnie

zamów reklamę
zobacz szczegóły
uczelnie

Aktualna kategoria: Nauka » Informatyka » Liceum - lekcje

1...18192021222324252627282930313233343536
Lekcja: "Algorytmy genetyczne"

Pożądane cechy operatorów genetycznych

Operatory genetyczne określają sposób przekształcania genotypów.
W przypadku mutacji jest to odwzorowanie D—>D (z jednego osobnika rodzicielskiego powstaje dokładnie jeden potomny). Z kolei dla krzyżowania mamy do czynienia z odwzorowaniem Dk —> Dl (w krzyżowaniu bierze udział k rodziców, tworząc l potomków). Do cech tych należą:

Spójność przestrzeni genotypów uzyskana dzięki operatorom genetycznym
Podstawową kwestią, na którą należy zwrócić uwagę dobierając operatory genetyczne do zadania, jest możliwość wygenerowania dowolnego chromosomu z dowolnego innego, posługując się jedynie operatorami genetycznymi. Należy mianowicie zadbać o to, aby spełniona była właściwość, że dla każdej generacji t, dla każdego chromosomu X « Pt i dowolnego chromosomu Y « D istnieje ciąg chromosomów {X1} taki, że każdy jego wyraz jest obrazem poprzedniego w wyniku działania jednego z operatorów genetycznych, oraz X, Y są wyrazami tego ciągu; właściwość tę nazywamy spójnością przestrzeni genotypów. Spełnienie postulatu spójności pozwala wykluczyć niebezpieczeństwo, że w wyniku niewłaściwej inicjacji populacji bazowej algorytm ewolucyjny jest "z góry skazany na niepowodzenie”. Wynikałoby to z faktu, że maksimum globalne znajduje się w podzbiorze rozwiązań, które są nieosiągalne poprzez modyfikację operatorami genetycznymi chromosomów znajdujących się w początkowej populacji bazowej.

<< Poprzednia plansza   Następna plansza >>
Pobierz lekcję

Udostępnij link do tej lekcji innym uczniom:




Zgłoś uwagę do lekcji:




Zachodniopomorskie Pomorskie Warmińsko-Mazurskie Podlaskie Mazowieckie Lubelskie Kujawsko-Pomorskie Wielkopolskie Lubuskie Łódzkie Świętokrzyskie Podkarpackie Małopolskie Śląskie Opolskie Dolnośląskie