Startuj z nami!

www.szkolnictwo.pl

praca, nauka, rozrywka....

mapa polskich szkół
Nauka Nauka
Uczelnie Uczelnie
Mój profil / Znajomi Mój profil/Znajomi
Poczta Poczta/Dokumenty
Przewodnik Przewodnik
Nauka Konkurs
uczelnie

zamów reklamę
zobacz szczegóły
uczelnie

Aktualna kategoria: Nauka » Wiedza o społeczeństwie » Liceum - lekcje

123456789101112131415161718...2122
Lekcja: "23. Socjaldemokracja "

Socjaldemokracja







Karl Kautsky

Z tych obserwacji socjologicznych Bernstein wyciągnął wniosek, że formy walki klasowej nie zaostrzają się, lecz słabną – i właściwym dla niej miejscem jest parlament, a nie barykady uliczne. Zamiast rewolucji postulował zmiany ewolucyjne, dokonywane metodą reform uchwalanych przez parlamenty poszczególnych państw. Celem ruchu socjalistycznego powinno więc być przekształcenie państwa niemieckiego w państwo w pełni demokratyczne, o powszechnym prawie wyborczym, a następnie pozyskiwanie jak największej liczby mandatów w ciałach przedstawicielskich, by można było realizować szeroki program przeobrażeń ekonomicznych i socjalnych.

Dla Bernsteina demokracja była warunkiem wprowadzenia socjalizmu. Nie akceptował on niedemokratycznych, opartych na stosowaniu siły metod działania. Wraz ze swoimi zwolennikami dał początek doktrynie socjaldemokratycznej. Do ostatecznego zerwania między dwoma nurtami socjalizmu – komunistycznym i socjaldemokratycznym – doszło po zwycięstwie rewolucji bolszewickiej w Rosji.

<< Poprzednia plansza   Następna plansza >>
Pobierz lekcję

Udostępnij link do tej lekcji innym uczniom:




Zgłoś uwagę do lekcji:




Zachodniopomorskie Pomorskie Warmińsko-Mazurskie Podlaskie Mazowieckie Lubelskie Kujawsko-Pomorskie Wielkopolskie Lubuskie Łódzkie Świętokrzyskie Podkarpackie Małopolskie Śląskie Opolskie Dolnośląskie