Startuj z nami!

www.szkolnictwo.pl

praca, nauka, rozrywka....

mapa polskich szkół
Nauka Nauka
Uczelnie Uczelnie
Mój profil / Znajomi Mój profil/Znajomi
Poczta Poczta/Dokumenty
Przewodnik Przewodnik
Nauka Konkurs
uczelnie

zamów reklamę
zobacz szczegóły
uczelnie

Wojciech Weiss

Wojciech Weiss

Wojciech Weiss
Data i miejsce urodzenia 4 maja 1875
Bukowina
Data i miejsce śmierci 7 grudnia 1950
Kraków
Dziedzina sztuki Malarstwo
Styl Modernizm , Ekspresjonizm
Ważne dziełaPromienny Zachód Słońca
Melancholik

Wojciech Weiss (ur. 4 maja 1875 w Leorda na Bukowinie , zm. 7 grudnia 1950 w Krakowie ), malarz.

Studiował w Szkole Sztuk Pięknych w Krakowie , później w Paryżu , Rzymie i Florencji . Od 1907 był profesorem i rektorem krakowskiej Akademii Sztuk Pięknych. Malował m.in. pejzaże okolic Strzyżowa , Płaszowa i Kalwarii Zebrzydowskiej (miejscowości, w których mieszkał), portrety, akty. Wpływ na jego malarstwo wywarła twórczość Muncha , Malczewskiego , pozostawał też, szczególnie w młodości, pod wpływam poglądów filozoficznych Stanisława Przybyszewskiego . Był artystą docenionym za życia, uznawanym, wystawianym na ziemiach polskich i za granicą.

Pasją artysty było fotografowanie . W zbiorach rodzinnych znajdują się setki fotografii z początków minionego stulecia[1].

Spis treści

Pamięć po śmierci

Po śmierci artysty jego żona, Irena Weissowa (malarka Aneri) i syn Stanisław podjęli starania o utworzenie w Krakowie muzeum Wojciecha Weissa bądź o wydzielenie w Muzeum Narodowym osobnej jego stałej ekspozycji. Obie koncepcje, z różnych względów, nie zostały zrealizowane. W 2006 r. wnuczki artysty powołały do życia Fundację Muzeum Wojciecha Weissa.

Inspiracje Japonią

"Był twórcą wszechstronnym: uprawiał malarstwo olejne, grafikę warsztatową i użytkową, tworzył pastele, akwarele, pozostawił wiele szkiców. Największy wpływ na jego twórczość mieli Jacek Malczewski i Leon Wyczółkowski , pod którego okiem kształcił się w Szkole Sztuk Pięknych. Jego malarstwo z początku przesycone dekadenckim klimatem, po 1905 roku charakteryzuje się dominacją barw białych, a następnie wzbogaca się kolorystycznie. Tematy podejmowane przez artystę to głównie pejzaże i akty, ale powstają również większe kompozycje podszyte symboliką, często bezpośrednio inspirowane prozą Stanisława Przybyszewskiego.

Momentem przełomowym w życiu Weissa jest zakup niewielkiego, malowniczo położonego domku w Kalwarii. Właśnie wtedy, dzięki bliskiemu kontaktowi z naturą, w jego twórczości pojawiają się inspiracje japońskie. Weiss dogłębnie poznał zasady estetyki i kompozycji japońskich drzeworytów, a następnie przetwarzał i wykorzystywał je m.in. w rodzimych pejzażach. Zamiłowanie do sztuki Dalekiego Wschodu artysta przejął od największego polskiego jej kolekcjonera i propagatora Feliksa Mangghi Jasieńskiego , swego bliskiego przyjaciela." [2]

Ważniejsze dzieła

Linki zewnętrzne

Przypisy


Inne hasła zawierające informacje o "Wojciech Weiss":

1972 ...

Nowa Polityka Ekonomiczna ...

Wojciech Brudzewski ...

Dire Straits ...

1986 ...

Wojciech Bogusławski ...

Maciej Słomczyński ...

Torebka kłębuszka nerkowego ...

Ciałko nerkowe ...

Teatr Nasz ...


Inne lekcje zawierające informacje o "Wojciech Weiss":

208 Walki o granice II Rzeczypospolitej (plansza 10) ...

232 Kultura i nauka w latach 1945 ? 2003 (plansza 9) ...

214a II Wojna Światowa. Działania zbrojne w latach 1939 - 1941 r. (plansza 2) ...





Zachodniopomorskie Pomorskie Warmińsko-Mazurskie Podlaskie Mazowieckie Lubelskie Kujawsko-Pomorskie Wielkopolskie Lubuskie Łódzkie Świętokrzyskie Podkarpackie Małopolskie Śląskie Opolskie Dolnośląskie