Startuj z nami!

www.szkolnictwo.pl

praca, nauka, rozrywka....

mapa polskich szkół
Nauka Nauka
Uczelnie Uczelnie
Mój profil / Znajomi Mój profil/Znajomi
Poczta Poczta/Dokumenty
Przewodnik Przewodnik
Nauka Konkurs
uczelnie

zamów reklamę
zobacz szczegóły
uczelnie

Wierzba oszczepowata

Wierzba oszczepowata

Wierzba oszczepowata

Systematyka [1]
Domena : eukarionty
Królestwo : rośliny
Klad : rośliny naczyniowe
Klad : rośliny nasienne
Klasa : okrytonasienne
Klad : klad różowych
Rząd : malpigiowce
Rodzina : wierzbowate
Rodzaj : wierzba
Gatunek :wierzba oszczepowata
Nazwa systematyczna
Salix hastata L.
Sp. pl. 2:1017. 1753
Młode pędy

Wierzba oszczepowata, wierzba hastata (Salix hastata) – gatunek rośliny należący do rodziny wierzbowatych . W Polsce stanie dzikim bardzo rzadki, czasami uprawiany jako roślina ozdobna.

Spis treści

Rozmieszczenie geograficzne

Gatunek arktyczno-alpejski. Występuje wokółbiegunowo w tundrze i górach Europy (na północy aż po Laponię ), na znacznych obszarach Azji oraz w północnej części Ameryki Północnej (aż po Alaskę i Jukon )[2]. W Europie jest rzadki i występuje tylko w wysokich górach: w Alpach , północnych Apeninach , w Karpatach , Górach Dynarskich , górach Półwyspu Iberyjskiego i Półwyspu Bałkańskiego [3]. W Polsce występuje tylko w Tatrach i znane są tylko 4 jego stanowiska: Przełęcz Pyszniańska , Giewont , Wyżnia Świstówka (prawdopodobnie Wyżnia Świstówka Małołącka ) i Mała Koszysta [3]. Prawdopodobnie informacje o występowaniu Salix arbuscula na Kominiarskim Wierchu dotyczą też wierzby oszczepowatej[3].

Morfologia

Pokrój
Krzew o wysokości do 1,5 m, płożący się.
Pędy
Gałązki stosunkowo grube i silnie rozgałęziające się. Młode gałązki owłosione, starsze nagie. Pąki nagie.
Liście
Podłużne, jajowate lub odwrotnie jajowate o ostrych końcach, spodem sine. Na brzegach delikatnie piłkowane. Przylistki dobrze rozwinięte. Liście nie czernieją przy suszeniu. Starsze liście nagie, tylko młode delikatnie owłosione.
Kwiaty
Roślina dwupienna . Kwiaty zebrane w kwiatostany zwane kotkami . Kotki męskie o łuskach ciemniejszych na końcach i długości do 2cm. Mają wolne pręciki o nagich nitkach i 1 miodnik w każdym kwiatku. Kotki żeńskie mają długość do 3 cm. W ich kwiatach żeńskich znamiona słupka dużo krótsze od szyjki.

Biologia i ekologia

Roślina wieloletnia , krzew, nanofanerofit . Jest owadopylna i miododajna , kwitnie w czerwcu. Siedlisko : roślina wysokogórska. Rośnie przy potokach i na innych wilgotnych miejscach w piętrze regla górnego i kosówki na glebach lekko kwaśnych lub zasadowych.

Zmienność

Tworzy różniące się od typowej formy, trudne do oznaczenia mieszańce z: Salix amygdalina , Salix aurita , Salix bicolor , Salix caprea , Salix cinerea , Salix herbacea , Salix nigricans, Salix retusa , Salix silesiaca , Salix rosmarinifolia .

Zagrożenia

Z powodu rzadkości występowania jest jest gatunkiem zagrożonym. Łączna ilość wszystkich okazów w polskich Tatrach to kilkanaście sztuk[3]. Wszystkie jej stanowiska w polskich Tatrach znajdują się na obszarze ochrony ścisłej Tatrzańskiego Parku Narodowego .

Zastosowanie

  • Wierzba hastata jest uprawiana jako roślina ozdobna , przeważnie w formie szczepionej na pniu. Należy do grupy tzw. wierzb miniaturowych. Uprawiane odmiany dość znacznie różnią się od typowej formy w jej naturalnym środowisku. Niektóre posiadają bardzo ozdobne srebrzyste, lub białe kotki, lub srebrzyste i omszone liście. Szczególnie nadają się do ogrodów skalnych , pojedynczych nasadzeń w trawniku lub przy oczku wodnym . Mogą być także uprawiane w donicach na tarasach i balkonach. Charakteryzują się powolnym wzrostem. Polecana jest odmiana 'Werhahnii' o łukowato wzniesionych pędach. Wiosną ma liście omszone i srebrzyste, później zielone. Kotki o długości do 4 cm.
  • Sposób uprawy: Wymaga corocznego cięcia, by ładnie wyglądała.
Szczepiona na pniu wierzba oszczepowata

Przypisy

  1. Stevens P.F.: Angiosperm Phylogeny Website ( ang. ). 2001–. [dostęp 2009-12-10].
  2. Germplasm Resources Information Network (GRIN) . [dostęp 2010-03-01].
  3. 3,0 3,1 3,2 3,3 Zbigniew Mirek, Halina Piękoś-Mirkowa: Czerwona księga Karpat Polskich. Kraków: Instytut Botaniki PAN, 2008. . 

Bibliografia

  1. Władysław Szafer, Stanisław Kulczyński: Rośliny polskie. Warszawa: PWN, 1953. 
  2. Joachim Mayer, Heinz-Werner Schwegler: Wielki atlas drzew i krzewów. Oficyna Wyd. „Delta W-Z”. . 


Inne hasła zawierające informacje o "Wierzba oszczepowata":

Wierzba śląska ...

Wielki Staw (jezioro w Karkonoszach) ...

Bełdany ...

Mazurski Park Krajobrazowy ...

Bóbr europejski ...

Polska Czerwona Księga Roślin ...

Długosz królewski ...

Pobrzeże Kaszubskie ...

Bór sosnowy ...

Plejstocen ...


Inne lekcje zawierające informacje o "Wierzba oszczepowata":

Świat roślinny i zwierzęcy w Polsce (plansza 13) ...

031b. Ekosystemy i ich rozwój (plansza 13) ...

005. Przegląd i znaczenie nasiennych (plansza 15) ...





Zachodniopomorskie Pomorskie Warmińsko-Mazurskie Podlaskie Mazowieckie Lubelskie Kujawsko-Pomorskie Wielkopolskie Lubuskie Łódzkie Świętokrzyskie Podkarpackie Małopolskie Śląskie Opolskie Dolnośląskie