Startuj z nami!

www.szkolnictwo.pl

praca, nauka, rozrywka....

mapa polskich szkół
Nauka Nauka
Uczelnie Uczelnie
Mój profil / Znajomi Mój profil/Znajomi
Poczta Poczta/Dokumenty
Przewodnik Przewodnik
Nauka Konkurs
uczelnie

zamów reklamę
zobacz szczegóły
uczelnie

Walki o Wyspy Aleuckie

Walki o Wyspy Aleuckie

Walki o Wyspy Aleuckie
II wojna światowa , Wojna na Pacyfiku

Amerykańscy żołnierze podczas walk o Attu, Maj 1943
Data 3 czerwca 194215 sierpnia 1943
Miejsce Aleuty
Wynikzwycięstwo aliantów
Terytorium Pacyfik
Strony konfliktu
  Stany Zjednoczone
  Kanada
  Japonia
Dowódcy
Thomas C. Kinkaid
Simon Bolivar Buckner, Jr.
Boshiro Hosogaya
Yasuyo Yamasaki†
Siły
144 000 żołnierzy8500 żołnierzy
Straty
1481 zabitych
3 niszczyciele
1 okręt podwodny
600 samolotów[1]
4350 zabitych
3 niszczyciele
6 okrętów podwodnych
200 samolotów

Walki o wyspy Aleuckie – Walki lotniczo-morsko-lądowe w czasie II wojny światowej, stoczone od 3 czerwca 1942 do 15 sierpnia 1943 pomiędzy jednostkami japońskimi a amerykańskimi i kanadyjskimi, w pobliżu Aleutów na Oceanie Spokojnym , zakończone zwycięstwem aliantów.

Spis treści

Atak japoński i zajęcie wysp Attu i Kiska

3 czerwca japońskie samoloty zbombardowały Dutch Harbor używając bombowców Nakajima B5N z lotniskowców Jun'yō i Ryūjō . 6 czerwca japończycy wylądowali na Kiska , a 7 czerwca na Attu. Mimo to zajęcie tych wysp nie dało japończykom korzyści strategicznych.

Odpowiedź Aliantów

Amerykanie pod naciskiem opinii publicznej postanowili odbić zajęte wyspy. Przygotowywali się do tego od początku 1943 r. Pozycje japońskie na obu wyspach były bombardowane z powietrza i ostrzeliwane przez okręty US Navy. Amerykanie wylądowali 12 stycznia na niezajętej Amczitce. Japończycy przez 11 miesięcy przygotowywali swoja obronę. Na Attu znajdowało się w maju 1943 r. 2630 żołnierzy, a na Kisce 5400.

Odbicie Attu i Kiska

11 maja 1943 rozpoczął się desant na Attu. Wylądowało tam 10 000 żołnierzy amerykańskich. Walki na wyspie były bardzo zacięte, o czym może świadczyć to, że poddało się jedynie 28 żołnierzy z japońskiego garnizonu. Duże straty obie strony ponosiły poza obszarem walk, a było to spowodowane klimatem arktycznym oraz niesprzyjającymi warunkami terenowymi. Do udziału w operacji zajęcia Aleutów prócz okrętów desantowych wyznaczono lotniskowiec eskortowy USS Nassau, 3 pancerniki, 7 krążowników, 18 niszczycieli i 11 okrętów podwodnych oraz wiele mniejszych jednostek. Do 30 V Amerykanie zajęli wyspę i rozpoczęli przygotowanie do opanowania Kiska. Należy zwrócić uwagę, że Attu, zdobyta jako pierwsza, jest położona dalej na zachód od kontynentu Amerykańskiego niż Kiska. Zajmując ją, Amerykanie odizolowali garnizon japoński na Kisce od strefy opanowanej przez Japończyków. W lipcu i sierpniu amerykańskie okręty ostrzeliwały wyspę i dowództwo japońskie postanowiło ewakuować stamtąd swoich żołnierzy. Amerykańscy i Kanadyjscy żołnierze lądujący na Kisce 15 VIII nie zastali tam wojsk wroga. Dowództwo USA nie wiedziało, że ponad dwa tygodnie wcześniej ostatni żołnierze wroga opuścili wyspę.

Podsumowanie

Zajęcie Wysp Aleuckich utwierdziło japończyków w przekonaniu, ze następnym celem mogą być Kuryle, dlatego utrzymali oni tam silny garnizon w sile 41 000 żołnierzy i ok. 500 samolotów. W tej bitwie po raz pierwszy do walki zostali wysłani żołnierze kanadyjscy. Przed dopłynięciem na Aleuty były przypadki dezercji wśród żołnierzy kanadyjskich.

Przypisy

  1. tylko 100 straconych w walce, pozostałe straty były spowodowane fatalną pogodą

Bibliografia

  • Encyklopedia II wojny światowej Nr. 30 Wydawca:Oxford Educational sp. z o.o.



Inne hasła zawierające informacje o "Walki o Wyspy Aleuckie":

Biskup ...

Mieszko II Lambert ...

Odense ...

I wiek ...

Uznam ...

Tadeusz Kognowicki ...

Adolf Giżyński ...

Wittenberga ...

Szkoci ...

Pokój toruński 1411 ...


Inne lekcje zawierające informacje o "Walki o Wyspy Aleuckie":

06 Jazda w ruchu okrężnym (plansza 1) ...

01 Znaki drogowe - znaki nakazu (plansza 12) ...

01 Znaki drogowe - znaki ostrzegawcze - część 1 (plansza 13) ...





Zachodniopomorskie Pomorskie Warmińsko-Mazurskie Podlaskie Mazowieckie Lubelskie Kujawsko-Pomorskie Wielkopolskie Lubuskie Łódzkie Świętokrzyskie Podkarpackie Małopolskie Śląskie Opolskie Dolnośląskie