Startuj z nami!

www.szkolnictwo.pl

praca, nauka, rozrywka....

mapa polskich szkół
Nauka Nauka
Uczelnie Uczelnie
Mój profil / Znajomi Mój profil/Znajomi
Poczta Poczta/Dokumenty
Przewodnik Przewodnik
Nauka Konkurs
uczelnie

zamów reklamę
zobacz szczegóły
uczelnie

Dymitr Milutin

Dymitr Milutin

Dymitr Milutin

Dymitr Milutin, hrabia od 1878 , ros. Дмитрий Алексеевич Милютин (ur. 10 czerwca 1816 w Moskwie, zm. 7 lutego 1912 w Simeizie koło Jałty ) – rosyjski wojskowy, generał-feldmarszałek 1898

Urodził się w nie bogatej rodzinie szlacheckiej, był starszym bratem Nikołaja Milutina , rosyjskiego polityka. Po ukończeniu Szlacheckiej Pensji przy Uniwersytecie Moskiewskim w 1833 wstąpił do wojska. W 1836 ukończył Akademię Wojskową. Rozpoczął służbę w Sztabie Generalnym, później w Kaukaskim Okręgu Wojskowym. W 1843 starszy kwatermistrz. Po służbie na Kaukazie w latach 1845 - 1856 został profesorem na katedrze geografii wojennej, później katedrze statystyki Akademii Wojskowej. W 1856 został członkiem komisji reformującej służbę w jednostkach wojskowych. w ramach prac Komisji pozostawił memorandum o programie zmian organizacyjnych w armii carskiej. W l. 1856 - 1859 był szefem sztabu Armii Kaukaskiej, od 1860 - zastępcą, a od 1861 - ministrem Wojny. Przygotował i opracował reformę wojsk rosyjskich na l. 1860 - 1870 zwłaszcza pod kątem skrócenia okresu służby wojskowej i przebudowy armii na współczesną tym czasom armię masową. Do czasów reformy wojskowej Dymitra Milutina w 1874 wojsko rosyjskie nie znało koszar. Niemal półtoramilionowa armia rozlokowana była w prymitywnych ziemiankach i lepiankach lub po kwaterach prywatnych. [1] Gazetę wojskowa "Rosyjski inwalida" przekształcił w gazetę o charakterze liberalno politycznym. Był stronnikiem reform w stosunku do chłopstwa, w zakresie ich uwłaszczenia w celu przyciągnięcia na stronę władzy. Brał udział w l. 1877 - 1878 wojnie rosyjsko-tureckiej w tym w bitwie pod Plewną , gdzie po trzecim szturmie Plewny ostro wystąpił przeciwko odejściu wojsk rosyjskich spod twierdzy. Po jego wystąpieniu wojska nie odstąpiły od Plewny i oblężenie kontynuowano.

Po Kongresie Berlińskim 1878 kierował praktycznie polityką zagraniczną Rosji. Dosłużył się stopnia feldmarszałka wojsk rosyjskich. Po wstąpieniu na tron Aleksandra III Romanowa został odsunięty od wszelkich godności wojskowych i zdymisjonowany. Od 1881 w stanie spoczynku. Osiadł w Simeizie k/Jałty, gdzie zmarł. Członek Rady Państwa, honorowy członek Petersburskiej Akademii Nauk i profesor honorowy wielu akademii wojskowych. Pozostawił duże archiwum, które po śmierci zostało zdeponowane w Moskwie, w b. bibliotece im. Lenina.

Bibliografia

Bolszaja Sowietskaja Encykłpedia t. 16 Moskwa 1974.

Przypisy

  1. Wiesław Caban, Losy żołnierzy powstania listopadowego wcielonych do armii carskiej, w: Przegląd Historyczny, t. XCI, z. 2, s. 245.


Inne hasła zawierające informacje o "Dymitr Milutin":

1362 ...

1361 ...

Zygmunt III Waza ...

1377 ...

Order Orła Białego ...

Wielkie Księstwo Moskiewskie ...

1136 ...

Dymitr Samozwaniec ...

Dymitriady ...

1746 ...


Inne lekcje zawierające informacje o "Dymitr Milutin":

119a Wojny XVII w. i ich konsekwencje (plansza 7) ...

114 a Europa Środkowowschodnia w XVI w. (plansza 12) ...

114 a Europa Środkowowschodnia w XVI w. (plansza 4) ...

Zachodniopomorskie Pomorskie Warmińsko-Mazurskie Podlaskie Mazowieckie Lubelskie Kujawsko-Pomorskie Wielkopolskie Lubuskie Łódzkie Świętokrzyskie Podkarpackie Małopolskie Śląskie Opolskie Dolnośląskie