Startuj z nami!

www.szkolnictwo.pl

praca, nauka, rozrywka....

mapa polskich szkół
Nauka Nauka
Uczelnie Uczelnie
Mój profil / Znajomi Mój profil/Znajomi
Poczta Poczta/Dokumenty
Przewodnik Przewodnik
Nauka Konkurs
uczelnie

zamów reklamę
zobacz szczegóły
uczelnie

Armia Imperium Rosyjskiego

Armia Imperium Rosyjskiego - (inaczej: siły zbrojne carskiej Rosji, potocznie: armia carska) – siły zbrojne Imperium Rosyjskiego (państwa rosyjskiego w latach 1721-1917).

Za twórcę nowoczesnego wojska rosyjskiego uważany jest Piotr I Wielki. To on wprowadził do armii zwyczaje podpatrzone w krajach w Europy Zachodniej. Oficjalne czynniki przyznawały, że w czasach panowania Mikołaja I rocznie z powodu ciężkich warunków bytowania umierało 40 tys. żołnierzy rosyjskich. Największa śmiertelność była wśród oddziałów stacjonujących na Kaukazie. W latach trzydziestych–czterdziestych XIX wieku praktycznie żaden żołnierz rosyjski nie dożył tzw. nieograniczonego urlopu[1]. Do czasów reformy wojskowej Dymitra Milutina w 1874 wojsko rosyjskie nie znało koszar. Niemal półtoramilionowa armia rozlokowana była w prymitywnych ziemiankach i lepiankach lub po kwaterach prywatnych[2]. W ramach represji w trakcie i po upadku powstania listopadowego do specjalnych batalionów tzw. kantonistów armii rosyjskiej wcielono dzieci polskie.

Szeregi armii, zależnie od okresu, zasilali nie tylko Rosjanie, ale i Niemcy inflanccy, Kozacy, Polacy, Litwini, Białorusini, Ukraińcy, Finowie czy Żydzi.

Żołnierze armii carskiej brali udział w licznych działaniach zbrojnych, m.in. w wojnach napoleońskich, wojnie krymskiej, wojnie rosyjsko-japońskiej i I wojnie światowej.


Inne hasła zawierające informacje o "Armia Imperium Rosyjskiego":

II wiek ...

Biskup ...

Mieszko II Lambert ...

I wiek ...

Wolin ...

Iwan IV Groźny ...

Dwudziestolecie międzywojenne na świecie ...

Sejm grodzieński (1793) ...

Fabian Bellingshausen ...

Boris Blacher ...


Inne lekcje zawierające informacje o "Armia Imperium Rosyjskiego":

218a Sprawa polska podczas II wojny światowej (plansza 11) ...

010a. Rzym (plansza 11) ...

202 System wersalski. Europa po I Wojnie Światowej (plansza 12) ...





Zachodniopomorskie Pomorskie Warmińsko-Mazurskie Podlaskie Mazowieckie Lubelskie Kujawsko-Pomorskie Wielkopolskie Lubuskie Łódzkie Świętokrzyskie Podkarpackie Małopolskie Śląskie Opolskie Dolnośląskie