Startuj z nami!

www.szkolnictwo.pl

praca, nauka, rozrywka....

mapa polskich szkół
Nauka Nauka
Uczelnie Uczelnie
Mój profil / Znajomi Mój profil/Znajomi
Poczta Poczta/Dokumenty
Przewodnik Przewodnik
Nauka Konkurs
uczelnie

zamów reklamę
zobacz szczegóły
uczelnie

Nie znaleziono szukanej frazy! Poniżej znajduje się fraza najbardziej przypominająca szukaną.

Sinan

Sinan

Sinan

Sinan, Hoca Mimar (ur. 15 kwietnia 1489 , zm. 17 lipca 1588 ) – turecki architekt, nadworny architekt pięciu sułtanów Turcji, twórca prawie 400 budowli. Uczył się w szkole dla janczarów w Stambule .

Spis treści

Młodość

Sinan urodził się w chrześcijańskiej rodzinie w Anatolii , w miejscowości Ağırnas, koło Kayseri , jako Grek lub Ormianin o imieniu Józef[1]. W 1511 trafił w wyniku branki na dwór sułtana i przez 19 lat służył w korpusach janczarów. Zamieszkał w Stambule zmieniając wiarę na islam i przyjmując imię Sinan. W 1514 Sinan dostał się do oddziału inżynierów. W czasie wojny w Persji w 1535 budował dla armii i pomógł jej pokonać jezioro Wan .

Praca

W 1538 [1] został architektem nadwornym kolejnych sułtanów Turcji: Sulejmana Wspaniałego , Selima II , Murada III , Mehmeda III . Pierwszym dziełem Sinana był meczet Şehzade, wybudowany w 1548 . Budowę Meczetu Sulejmana zaczął w 1550 , kończąc w siedem lat później.

Pracował w okolicach Stambułu, budując meczety, m.in. Meczet Selima ( Selimiye ) w Edirne . Wiele z jego budowli znajduje się obecnie poza granicami Turcji: medresa w Mekce , meczet w Budapeszcie .

Budowle

W trakcie pełnienia funkcji architekta pod rządami pięciu sułtanów, w ciągu 50 lat stworzył prawie 400 budowli. Sinan jest uważany za twórcę:

Przypisy

  1. 1,0 1,1 Najsłynniejsze miejsca i budowle świata. Warszawa: Hachette Livre Polska sp. z o.o., 2005, s. 242. . 

Linki zewnętrzne


Inne hasła zawierające informacje o "Sinan":

Meczet Rüstema Paszy ...

Nowy Meczet w Stambule ...

Sinan SinanSinan, Hoca Mimar (ur. 15 kwietnia 1489 , zm. 17 lipca 1588 ) – ...

Meczet Sulejmana ...

Muzeum Morskie w Stambule ...

Błękitny Meczet ...

Hagia Sofia w meczet . Turcy nie zniszczyli wnętrza, lecz wszystkie elementy chrześcijańskie zatynkowali. Architekt Sinan[] dodał wówczas minarety , mihrab i minbar . Wszystko jednak było odchylone o ...

Janczarzy ...

Socjalistyczna Federacyjna Republika Jugosławii 1984 Veselin Đuranović , V 1984 – V 1985 Radovan Vlajković , V 1985 – V 1986 Sinan Hasani , V 1986 – V 1987 Lazar Mojsov , V 1987 – V ...

Stambuł ...


Inne lekcje zawierające informacje o "Sinan":

Hasło nie występuje w innych lekcjach!

Zachodniopomorskie Pomorskie Warmińsko-Mazurskie Podlaskie Mazowieckie Lubelskie Kujawsko-Pomorskie Wielkopolskie Lubuskie Łódzkie Świętokrzyskie Podkarpackie Małopolskie Śląskie Opolskie Dolnośląskie