Startuj z nami!

www.szkolnictwo.pl

praca, nauka, rozrywka....

mapa polskich szkół
Nauka Nauka
Uczelnie Uczelnie
Mój profil / Znajomi Mój profil/Znajomi
Poczta Poczta/Dokumenty
Przewodnik Przewodnik
Nauka Konkurs
uczelnie

zamów reklamę
zobacz szczegóły
uczelnie

Nie znaleziono szukanej frazy! Poniżej znajduje się fraza najbardziej przypominająca szukaną.

Marillion

Marillion

Marillion

Marillion w Warszawie w 2007 roku
Rok założenia 1979
Pochodzenie   Wielka Brytania , Aylesbury
Gatunek rock neoprogresywny [1]
Aktywnośćod 1979
Obecni członkowie
Steve Hogarth , Steve Rothery , Mark Kelly , Pete Trewavas , Ian Mosley
Byli członkowie
Fish , Mick Pointer , Doug Irvine, Brian Jelliman, Andy Ward, Jonathan Mover
Strona internetowa

Marillion – brytyjska grupa rockowa .

Powstała w 1979 i była jedną z pierwszych nowych grup progresywnych po kryzysie, jaki ten gatunek przechodził w końcu lat 70. Do dziś pozostaje jedną z najważniejszych grup neo-progresywnych .

Spis treści

Nazwa

Nazwa grupy pochodzi od tytułu powieści J.R.R. Tolkiena Silmarillion . Brian Jelliman spowodował, że nazwa została skrócona o "Sil" (które mogło się kojarzyć ze słowem "silly" = "głupi").

Historia

Grupa wypracowała bogate instrumentalne brzmienie, zaś parateatralna forma koncertów, stosowane przez pierwszego wokalistę zespołu, Fisha kostiumy oraz makijaż, a także trudne w odbiorze, wieloznaczne teksty przyczyniły się do oskarżania zespołu przez niektórych krytyków o wzorowanie się na twórczości grupy Genesis .

W twórczości Marillion da się zauważyć wpływy wielu zespołów, między innymi Pink Floyd , jednak zespół potrafił stworzyć własne, oryginalne brzmienie, stając się zarazem inspiracją dla innych muzyków. Sygnaturą grupy był w pierwszych latach charakterystyczny, bardzo teatralny i często histeryczny śpiew Fisha , niewątpliwego lidera grupy w pierwszym okresie jej działalności.

Grupa nagrywała m.in. albumy tematyczne , poświęcone różnym aspektom życia. Na przykład Misplaced Childhood to refleksje na temat dzieciństwa i jego wpływu na dorosłego człowieka, zaś Clutching at Straws traktuje o alkoholizmie i samotności płynącej ze sławy.

W 1988 Fish opuścił grupę, by poświęcić się solowej karierze. Sama zaś grupa kontynuowała nagrywanie albumów i uwolniła się od piętna grupy zakorzenionej w rocku progresywnym lat 70. z innym wokalistą - Stevem Hogarthem . Po nagraniu czterech płyt w zreformowanym składzie zespół rozstał się z wytwórnią EMI i obecnie wydaje płyty we własnej wytwórni Racket Records. Wśród fanów "nowego Marillion" znaleźć można zarówno miłośników rocka progresywnego, jak i Radiohead czy Massive Attack , które - same zainspirowane rockiem progresywnym - stały się inspiracją dla grupy. Członkowie zespołu działają w zespołach Kino , Transatlantic , h band, The Wishing Tree i innych.

We wrześniu 2008 zespół postanowił udostępnić swój nowy dwupłytowy album Happiness Is the Road w całości do bezpłatnego pobrania z Internetu zob. Pobranie plików wiąże się jednak z koniecznością nawiązania swoistego kontaktu z zespołem: podania adresu e-mail, wysłuchania zachęty do zakupu płyty, otrzymywania informacji o trasie koncertowej i dostępnych ofertach zespołu dla fanów.

Muzycy

Marillion w warszawskim Empiku, 2007. Od lewej: Steve Rothery , Steve Hogarth , Mark Kelly , Pete Trewavas , Ian Mosley

Aktualni członkowie grupy

Byli członkowie grupy

Dyskografia

Przypisy

Bibliografia

  • "Marillion" - Piotr Kosiński, Krzysztof Dmochowski, Wydawnictwo "Rock-serwis", Karków 1992,
  • "Marillion" - Jon Collins, Wydawnictwo "Karga", Poznań 2004,
  • "Marillion - teksty, przekłady", Mariola Tapka, Wydawnictwo "Rock-Serwis", Kraków 1999,
  • "Rock encyklopedia" (cz.1) - Wiesław Weiss, Wydawnictwo "Iskry", Warszawa 1997, , str.360-361

Linki zewnętrzne


Inne hasła zawierające informacje o "Marillion":

Hibernian F.C. ...

Suita rockowa ...

Marillion MarillionMarillion w Warszawie w 2007 rokuRok założenia 1979 Pochodzenie   Wielka Brytania , Aylesbury Gatunek rock neoprogresywny Aktywnośćod 1979Obecni członkowie Steve ...

25 listopada ...

14 maja ...

25 kwietnia ...


Inne lekcje zawierające informacje o "Marillion":

Hasło nie występuje w innych lekcjach!

Zachodniopomorskie Pomorskie Warmińsko-Mazurskie Podlaskie Mazowieckie Lubelskie Kujawsko-Pomorskie Wielkopolskie Lubuskie Łódzkie Świętokrzyskie Podkarpackie Małopolskie Śląskie Opolskie Dolnośląskie