Startuj z nami!

www.szkolnictwo.pl

praca, nauka, rozrywka....

mapa polskich szkół
Nauka Nauka
Uczelnie Uczelnie
Mój profil / Znajomi Mój profil/Znajomi
Poczta Poczta/Dokumenty
Przewodnik Przewodnik
Nauka Konkurs
uczelnie

zamów reklamę
zobacz szczegóły
uczelnie

Nie znaleziono szukanej frazy! Poniżej znajduje się fraza najbardziej przypominająca szukaną.

Saul Wahl

Saul Wahl

Saul Wahl (właściwie Saul Katzenellenbogen; 1541 - 1617 ) – rabin litewski , dzierżawca ceł i warzelni soli na Litwie, osobisty bankier domu Radziwiłłów . Według niektórych źródeł jednodniowy król Polski w 1587 . Jakkolwiek samo jego istnienie jest faktem, to sprawowanie władzy w I Rzeczypospolitej jest odrzucane przez historiografię.

Spis treści

Podania

Jego dzieje znane są z wielu współczesnych przekazów żydowskich . Według jednej z takich opowieści książę Mikołaj Krzysztof Radziwiłł Czarny [1], udał się do Włoch z pielgrzymką pokutną. Przybył do Padwy w przebraniu żebraczym, gdzie wszyscy kwitowali jego książęce pochodzenie śmiechem i drwinami. Oparcie miał dopiero uzyskać u rabina Samuela Judasza Katzenellenbogena, który przyjął go z należnymi honorami i zapewnił gościnę. W dowód wdzięczności Radziwiłł podjął się odszukania w Polsce jego syna Saula, który przebywać miał w jednej z tamtejszych jesziw . Faktycznie chłopak przebywał w światowej sławy szkole talmudycznej w Brześciu Litewskim , skąd Radziwiłł zabrał go na swój dwór.

Saul miał wzbudzać zachwyt swoją wiedzą i mądrością, stając się sławnym w całym państwie. Wkrótce zgromadził wielki majątek, będąc bankierem i dzierżawcą ceł i warzelni soli na Litwie. 17 maja 1578 uzyskał nawet przywilej królewski na kupno soli wielickiej w Koronie.

W czasie bezkrólewia po śmierci Stefana Batorego w 1586 , niezdecydowana szlachta długo nie mogła wybrać jego następcy. Wobec podwójnej elekcji Maksymiliana Habsburga i Zygmunta III Wazy - w końcu miano skorzystać z powołania króla tymczasowego (rex pro tempore), którą to godność miano zaproponować Radziwiłłowi. Ten jednak odmówił, ale wysunął kandydaturę Saula.

W 1587 , wśród powszechnego entuzjazmu, został okrzyknięty w Lublinie królem Saul Wahl (wahl - niem . wybór) przez szlachtę. Jego panowanie miało trwać tylko jedną noc, miał wtedy wydać wiele nowych praw i przywilejów poprawiających położenie Żydów w Polsce.

Przypisy

Bibliografia

  • Hirsch Edelman, Gedullat Sha'ul ("The Elevation of Saul"), London, 1844;
  • S. A. Bershadski, Saul Wahl, in Voskhod, 1889;
  • M. A. Getzelten, Po Povodu Legendi o Yevereie, Korolie Polskom ("Regarding the Legend of the Jew King of Poland"), in Razsvyet, 1880, No. 41;
  • Eisenstadt, Da'at Kedoshim ("Wisdom of the Holy Ones"), p. 84; St. Petersburg, 1897-98;
  • Karpeles, Jewish Literature and Other Essays, pp. 272-292, Philadelphia, 1895.

Linki zewnętrzne


Inne hasła zawierające informacje o "Saul Wahl":

1976 ...

Literatura – przegląd chronologiczny ...

1998 ...

1999 ...

1992 ...

1993 ...

1990 ...

1989 ...

Wolna elekcja i spis stronników Augusta III. Lwów 1910, s. VI. Zobacz też artykuły henrykowskie , pacta conventa , Saul Wahl , sukcesja tronu w Polsce . Bibliografia Jerzy Dunin-Borkowski i Mieczysław Dunin-Wąsowicz, Elektorowie królów ...

1915 ...


Inne lekcje zawierające informacje o "Saul Wahl":

006 Religie Dalekiego i Bliskiego wschodu (plansza 8) ...

010. Niemieckie nazwy zawodów (plansza 7) ...

164. Oazy (plansza 19) ...





Zachodniopomorskie Pomorskie Warmińsko-Mazurskie Podlaskie Mazowieckie Lubelskie Kujawsko-Pomorskie Wielkopolskie Lubuskie Łódzkie Świętokrzyskie Podkarpackie Małopolskie Śląskie Opolskie Dolnośląskie