Startuj z nami!

www.szkolnictwo.pl

praca, nauka, rozrywka....

mapa polskich szkół
Nauka Nauka
Uczelnie Uczelnie
Mój profil / Znajomi Mój profil/Znajomi
Poczta Poczta/Dokumenty
Przewodnik Przewodnik
Nauka Konkurs
uczelnie

zamów reklamę
zobacz szczegóły
uczelnie

Rod Stewart

Rod Stewart

Rod Stewart
Imię i nazwiskoRoderick David Stewart
PseudonimRod Stewart, Rod The Bod, Rod The Mod
Data i miejsce urodzenia 10 stycznia 1945
Londyn , Wielka Brytania
Instrument gitara , banjo , harmonijka
Gatunek rock , pop , blues rock , soul
Zawód piosenkarz
Strona internetowa

Rod Stewart (właśc. Roderick David Stewart; ur. 10 stycznia 1945 w Londynie [1]) – brytyjski piosenkarz rockowy i popowy . Przedstawiciel takich stylów i gatunków, jak hard rock , soft rock , folk rock i country rock , rock albumowy , blues rock , biały soul i pop tradycyjny . Ciepły, aczkolwiek szorstki i charakterystycznie zachrypnięty głos, zdolności interpretacyjne, kompozytorskie i wyjątkowa osobowość sceniczna uczyniła go jednym z najpopularniejszych piosenkarzy drugiej połowy XX wieku . Z urodzenia Anglik, jednak uważa się za Szkota. Szacuje się, że sprzedał łącznie ponad 250 milionów singli i płyt.

W 1994 roku Rod Stewart został wprowadzony do Rock and Roll Hall of Fame [2]. W 2006 roku piosenkarz został sklasyfikowany na 60. miejscu listy 100 najlepszych wokalistów wszech czasów wg Hit Parader [3].

Spis treści

Biografia

Młodość

Rod był najmłodszym z pięciorga dzieci Roberta i Elsie Stewart. Zarówno Rod jak i jego rodzina, byli wielkimi fanami Al Jolsona . W ich domu często rozbrzmiewała jego muzyka, a mały Rod kolekcjonował wszystkie jego nagrania i czytał książki o nim. Przyszły solista, w wieku 11 lat zadecydował dołączyć ze szkolnymi kolegami, do małej grupki "The Kool Kats"...

Kariera

Stewart zaczął swoja muzyczna karierę we wczesnych latach sześćdziesiątych w ekipie folkowego piosenkarza Wizza Jones, towarzysząc mu w jego europejskiej trasie koncertowej. Ta muzyczna przygoda zakończyła się dla Roda przedwcześnie, gdy w Hiszpanii został aresztowany za włóczęgostwo i deportowany do Anglii. W 1963 dołączył do rhytm and bluesowej grupy Jimmy Powell & the Five Dimension, w której śpiewał i grał na harmonijce. Przez następne lata Stewart przechodził z grupy do grupy, nigdzie nie zagrzewając miejsca. Dopiero w 1965 , gdy dołączył do zespołu Steampacket, uśmiechnęło się do niego szczęście. Grupa została zatrudniona jako zespół otwierający koncerty The Rolling Stones i The Walker Brothers w 1965 . W 1966 grupa nagrała album, który został wydany dopiero w 1970 , gdy Stewart był już znaczną gwiazdą. Gdy grupa rozpadła się w 1967 , piosenkarz spróbował swego szczęścia w modnym wówczas repertuarze bluesowym . Niedługo potem dołączył do grupy Jeffa Becka . Mimo że grupa istniała tylko trzy lata i nagrała zaledwie dwa albumy, to zdobyła olbrzymią popularność. Po rozstaniu z Beckiem Stewart wraz z Ronem Woodem przyłączył się do brytyjskiej grupy The Faces . Choć albumy grupy pozostały niezauważone, to retrospektywnie należy je uznać za bardzo interesujące. Jeszcze śpiewając w grupie Stewart rozpoczął swoja karierę solową. Pierwszy album sygnowany własnym nazwiskiem okazał się nieudany i nie wzbudził większego zainteresowania. Drugi poza wielkim przebojem "Maggie May", także został niezauważony. Dopiero trzeci album Every Picture Tells a Story stal się wielkim hitem i to po obu stronach Atlantyku. Typowymi dla repertuaru artysty w tym okresie były tak szybkie rockandrollowe piosenki jak i refleksyjne rockowe ballady.

Na szczytach sławy

Od tego czasu Stewart pozostał już na stale na szczytach list przebojów, bijąc wszelkie rekordy popularności. Z czasem zaczął odchodzić od rockowych korzeni zmierzając w kierunku soft rocka i muzyki pop . W drogiej połowie lat siedemdziesiątych zaczął adaptować do swej muzyki elementy modnej wówczas muzyki disco , a w latach później nowej fali . Po chwilowej nieobecności na estradach i studiach nagrań, Stewart powrócił do tworzenia muzyki w połowie lat dziewięćdziesiątych z tworząc swój nowy wizerunek, jako dojrzałego, refleksyjnego popowego piosenkarza. Pierwszy nagrany w XXI wieku album artysty – Human, pokazał, ze Stewart nie zamierza rezygnować z kariery, ani nie zakończył artystycznych poszukiwań. Na nowym albumie zaśpiewał szereg tradycyjnych, popowych piosenek, w których wyraźnie słuchać wpływy wokalistyki jazzowej. Piosenkarz znakomicie się sprawdził także i w tym repertuarze.

W latach 20022005 Rod Stewart wydał cztery płyty łączące się tematycznie w serię pt. The Great American Song Book. Są one zbiorem piosenek pochodzących z lat 30. i 40. XX wieku. Piosenki są autorstwa takich sław jak: Irving Berlin , Cole Porter , George Gershwin czy Ira Gershwin. Płyty, tak w Ameryce jak i w Europie , odniosły wielki sukces komercyjny.

Do największych przebojów Roda Stewarta należą "Maggie May", "Handbags and gladrags", "You're in My Heart", "Young Turks", "[I Know] I'm Losing You", "Have I Told You Lately [That I Love You]", "Downtown Train", "Angel", "Sailing", "Do Ya Think I'm Sexy", "Tonight's the Night", "Some Guys Have All the Luck", "Hot Legs", "Baby Jane", "Rhythm of My Heart", "Tonight I'm Yours [Don't Hurt Me]", "Forever Young" i wiele innych.

Zespoły

Zanim Rod Stewart na dobre stał się rozpoznawalnym piosenkarzem, udzielał się w tych oto zespołach:

Dyskografia

Rod Stewart w 1976

Dyskografia opisowo

Rockowe początki 69. – 77.

W roku 1969 wydany został pierwszy album Roda Stewarta. W USA nosił on nazwę The Rod Stewart Album, natomiast w EuropieAn Old Raincoat Won't Ever Let You Down. Oba wydawnictwa różnią się jedynie projektem okładki, bowiem oba albumy miały po osiem takich samych utworów. Prawie w tym samym czasie opublikowana została płyta The FacesFirst Step. Po albumie Gasoline Alley (kte Rod zmienił obywatelstwo na amerykańskie, czego najprawdopodobniejszym skutkiem, była nazwa kolejnego, siódmego studyjnego albumu Roda – Atlantic Crossing z hitem "Sailing" na czele. 1976 to multiplatynowy óry również posiadał dwie okładki), w 1971 roku, został wydany Every Picture Tells a Story. Był to album przełomowy. Plasował się on na 1 miejscu zestawienia najlepiej sprzedających się LP w Wielkiej Brytanii i USA, co stało się niespodzianką na skalę światową. Również singiel z tej płyty "Maggie May", długo okupował szczyty list przebojów. Potem Never A Dull Moment z "You Wear It Well" oraz Overture and Beginners. W między czasie Rod odszedł od The Faces . Smiler, osiągnął sukces podobny do tego z Every Picture Tells a Story. W między czasie A Night on the Town i potrójnie platynowy Foot Loose & Fancy Free z "Hot Legs" na czele...

Disco 78. – 89.

Blondes Have More Fun to kolejny zwrot – Rod adaptował do swojej muzyki elementy disco , co na tej płycie, świetnie jest słyszalne, np. w "Da Ya Think I'm Sexy" – czołowym hicie z tego wydawnictwa. Rod coraz bardziej zwracał się ku disco i new wave . Po Foolish Behaviour, znów platyna za Tonight I'm Yours (1981) z przebojem "Young Turks". Cztery kolejne longplaye sprzedawały się bardzo słabo. Jednak w roku 1988 płyta Out of Order przyniosła zmiany na lepsze. To z tego albumu, pochodzi "Downtown Train", za który wokalista otrzymał nominację do nagrody Grammy .

Lata 90. – 00.

Lata 90. to raczej dobry okres dla Roda Stewarta. Nagrywał on w tym czasie Vagabond Heart (1991) z "The Motown Song" i z "Rhytm of My Heart" na czele, Unplugged...and Seated [live] który w zasadzie jest zapisem koncertu Unplugged dla MTV ; Spanner in the Works; If We Fall in Love Tonight oraz When We Were the New Boys. W XXI wiek, artysta wchodzi z albumem Human.

The Great American Songbook 01. – 05.

Potem zaczeła się seria The Great American Songbook obejmująca aż cztery płyty. It Had to Be You..., to pierwsza z nich, na której znajdują się typowe amerykańskie standardy z lat 30. Rok późnej, (2003) została wydana kontynuacja As Time Goes By..., która zwiera duety wokalisty m.in. z Cher ("Bewitched, Bothered and Bewildered") i Queen Latifah ("As the Time Goes By...). 18 października 2004 ukazuje się trzecia płyta z serii The Great American SongbookStardust.... Zawarte zostały na niej standardy jazzowe i swingujące amerykańskiej muzyki rozrywkowej lat 20. Po sukcesie dotychczasowej trylogii, została wydana Thanks for the Memory..., czwarta płyta z serii The Great American.... Jak się później okazało, "znalazło się" na niej wielu doborowych gości, takich jak: Elton John , Chaka Khan czy Diana Ross .

Teraźniejszość i przyszłość 06. – ...

W roku 2006 wydany został album Still the Same...: Great Rock Classics of Our Time z 13 wielkimi, rockowymi klasykami. Są to m.in. "Have You Ever Seen The Rain" Creedence Clearwater Revival , czy "Fooled Around and Fell in Love" Elvina Bishopa. Jest to ostatni jak do tej pory studyjny album Roda Stewarta.

Dyskografia

Rod Stewart

Albumy studyjne

Albumy koncertowe

 • 1974 Coast to Coast: Overture and Beginners
 • 1982 Absolutely Live
 • 1993 Unplugged...and Seated

Albumy kompilacyjne

 • 1973 Sing It Again Rod
 • 1976 The Best of Rod Stewart
 • 1979 Greatest Hits, Vol. 1
 • 1989 The Best of Rod Stewart
 • 1989 Storyteller – The Complete Anthology: 1964-1990
 • 1990 Downtown Train – Selections from the Storyteller Anthology
 • 1992 The Mercury Anthology
 • 1993 Lead Vocalist
 • 1996 If We Fall in Love Tonight
 • 2001 The Story So Far – The Very Best of Rod Stewart
 • 2003 Encore: The Very Best of Rod Stewart, Vol. 2
 • 2007 The Complete American Songbook
 • 2008 Some Guys Have All the Luck / The Definitive Rod Stewart
 • 2009 The Rod Stewart Sessions 1971-1998

Życie prywatne

Wokalista ma w sumie siódemkę dzieci ze swoimi trzema żonami[4]. Jego obecną żoną jest modelka i fotografka Penny Lancaster .

Przypisy

Linki zewnętrzne


Inne hasła zawierające informacje o "Rod Stewart":

Ziemia Ognista (archipelag) ...

Rod (bóg) ...

Lista Przebojów Programu Trzeciego ...

1925 ...

Lata 50. XX wieku ...

Nałęcz (herb szlachecki) ...

Łabędź (herb szlachecki) ...

1971 ...

1938 ...

George Hamilton-Gordon, 4. hrabia Aberdeen ...


Inne lekcje zawierające informacje o "Rod Stewart":

Wycieczka do Szkocji - A trip to Scotland (plansza 15) ...

Zachodniopomorskie Pomorskie Warmińsko-Mazurskie Podlaskie Mazowieckie Lubelskie Kujawsko-Pomorskie Wielkopolskie Lubuskie Łódzkie Świętokrzyskie Podkarpackie Małopolskie Śląskie Opolskie Dolnośląskie