Startuj z nami!

www.szkolnictwo.pl

praca, nauka, rozrywka....

mapa polskich szkół
Nauka Nauka
Uczelnie Uczelnie
Mój profil / Znajomi Mój profil/Znajomi
Poczta Poczta/Dokumenty
Przewodnik Przewodnik
Nauka Konkurs
uczelnie

zamów reklamę
zobacz szczegóły
uczelnie

Nie znaleziono szukanej frazy! Poniżej znajduje się fraza najbardziej przypominająca szukaną.

Albert Forster

Albert Forster

Albert Maria Forster
Data i miejsce urodzenia 26 lipca 1902
Fürth
Cesarstwo Niemieckie
Data i miejsce śmierci 28 lutego 1952
Warszawa
Polska
Staatsoberhaupt Wolnego Miasta Gdańska
Okres urzędowaniaod 23 sierpnia 1939
do 1 września 1939
Przynależność polityczna NSDAP
Poprzednik Arthur Greiser
Areszt Śledczy Warszawa-Mokotów , miejsce śmierci Alberta Forstera

Albert Maria Forster (ur. 26 lipca 1902 r. w Fürth , Bawaria , zm. 28 lutego 1952 r. w Warszawie ) – członek NSDAP nr 1924, SS nr 158. Od 15 października 1930 pełnił na polecenie Hitlera funkcję gauleitera gdańskiego NSDAP .

Odpowiedzialny za łamanie postanowień traktatu wersalskiego w Wolnym Mieście Gdańsku, łamanie konstytucji tegoż, nielegalne uzbrajanie oraz rozbudowę oddziałów SA i SS na jego terenie oraz prześladowania przedstawicieli opozycji, Polaków oraz Żydów jeszcze przed wojną.

W wyniku walki o władzę przejął jej pełnię, eliminując Prezydenta Senatu Wolnego Miasta Gdańska Artura Greisera , który po 1 września 1939 roku został przeniesiony do Wielkopolski . Po wybuchu wojny Albert Forster otrzymał stanowisko namiestnika (Reichsstatthalter) Okręgu Rzeszy Gdańsk-Prusy Zachodnie (Reichsgau Danzig-Westpreußen).

Organizator przyłączenia Gdańska do Rzeszy oraz odpowiedzialny za powstanie obozu koncentracyjnego Stutthof i masowe egzekucje (12 tysięcy pomordowanych) w Piaśnicy na Kaszubach . 31 grudnia 1941 został awansowany na stopień SS-Obergruppenführera . Bezpośrednio odpowiedzialny za prześladowania Polaków w Okręgu Rzeszy Gdańsk-Prusy Zachodnie, ich masowe wysiedlenia, prześladowania.

Odpowiedzialny także za brak planowej ewakuacji ludności niemieckiej, wprowadzanie jej w błąd w 1945 roku. Doprowadził tymi działaniami (oraz nieustannymi kłótniami z gauleiterem Prus Wschodnich Erichem Kochem ) do paniki, zatorów na drogach, braku możliwości ewakuacji z Gdańska ponad miliona Niemców.

W 1945 uciekł przed zemstą Polaków oraz Armią Czerwoną do Niemiec na pokładzie motorówki. Jego nazwisko znalazło się na alianckiej liście zbrodniarzy wojennych. Zatrzymany przez Anglików w Niemczech, w sierpniu 1946   wydany został Polsce. Osądzony przez Najwyższy Trybunał Narodowy w Gdańsku od 5 do 29 kwietnia 1948 , skazany został za popełnione zbrodnie wojenne na karę śmierci. Wyrok wykonano 28 lutego 1952   w więzieniu na Mokotowie w Warszawie . Do dnia dzisiejszego zachowała się w Gdańsku na Wyspie Sobieszewskiej jego rezydencja, tzw. " Forsterówka ".

W literaturze popularnej pojawia się wersja, bazująca na pracy Levine'a, że Forster nie został zabity, lecz żył w areszcie domowym do naturalnej śmierci. Teza ta nie została jednak potwierdzona w jakichkolwiek poważnych źródłach.

Honorowy obywatel miasta:

Bibliografia

  • Levine, S. Herbert: Local Authority and the SS State: The Conflict Over Population Policy in Danzig-West Prussia, 1939-1945, Central European History 1969
  • Schenk, D.: Albert Forster - gdański namiestnik Hitlera, Polnord 2002
  • Cichy, E.: Faszyzm w Gdańsku 1930 - 1945, Adam Marszałek 2002

Linki zewnętrzne


Inne hasła zawierające informacje o "Albert Forster":

Biegun północny ...

Oddychanie komórkowe ...

1484 ...

1499 ...

XVI wiek ...

1398 ...

1362 ...

1361 ...

1884 ...

Nowa Anglia ...


Inne lekcje zawierające informacje o "Albert Forster":

Wartość liczbowa wyrażeń algebraicznych (plansza 1) ...

043 Odbudowa i zjednoczenie Królestwa Polskiego (plansza 12) ...

Notacja wykładnicza (plansza 1) ...





Zachodniopomorskie Pomorskie Warmińsko-Mazurskie Podlaskie Mazowieckie Lubelskie Kujawsko-Pomorskie Wielkopolskie Lubuskie Łódzkie Świętokrzyskie Podkarpackie Małopolskie Śląskie Opolskie Dolnośląskie