Startuj z nami!

www.szkolnictwo.pl

praca, nauka, rozrywka....

mapa polskich szkół
Nauka Nauka
Uczelnie Uczelnie
Mój profil / Znajomi Mój profil/Znajomi
Poczta Poczta/Dokumenty
Przewodnik Przewodnik
Nauka Konkurs
uczelnie

zamów reklamę
zobacz szczegóły
uczelnie

Maurice Quentin de La Tour

Maurice Quentin de La Tour

Autoportret ( 1751 ), pastel na papierze , Musée de Picardie, Amiens

Maurice Quentin de La Tour (ur. 5 września 1704 w Saint-Quentin w Pikardii , zm. 17 lutego 1788 tamże) − francuski malarz portrecista , tworzył w stylu rokokowym , przede wszystkim dzieła pastelowe . Najsławniejszymi sportretowanymi byli m.in. Wolter , J. J. Rousseau , J. d'Alembert , Ludwik XV , Maria Leszczyńska oraz Madame Pompadour . Jego uczniem był m.in. Joseph Ducreux.

Życie

Jego ojciec był muzykiem . Potępiał on karierę malarską syna . W wieku 15 lat La Tour wyjechał do Paryża , gdzie uczył się w pracowni flamandzkiego malarza J. J. Spoede'a. Od roku 1724 w Reims , a rok później wyjechał do Anglii . Około 1727 powrócił do Paryża w celu zakończenia studiów. Powrót do stolicy był początkiem okresu twórczości malarza.

W 1737 wystawiono pierwszą kolekcję portretów malarza. Liczyła ona 150 obrazów . Od 1746 członek francuskiej Académie Royale de Peinture et de Sculpture . W latach 1750 - 1773 , był portrecistą królewskim . Prowadził działalność filantropijną. W 1773 popadł w załamanie nerwowe - rozpoczęły się jego problemy z zaburzeniami psychicznymi , które nasiliły się pod koniec życia .

W 1778 powrócił do rodzinnego miasta , gdzie założył szkołę rysunku. Zmarł w 1788 . W Musée Antoine Lécuyer w Saint-Quentin znajduje się największa kolekcja pasteli jego autorstwa.

Literatura

  • A. Dulewicz, Encyklopedia sztuki francuskiej, WAiF, Warszawa 1997
  • J. P. Couchoud, Sztuka francuska, II, WAiF, Warszawa 1985

Linki zewnętrzne


Inne hasła zawierające informacje o "Maurice Quentin de La Tour":

Sztuka ...

Taylor Swift ...

Teatr Nasz ...

1932 ...

1969 ...

1983 ...

Lata 90. XX wieku ...

1933 ...

1870 ...

1962 ...


Inne lekcje zawierające informacje o "Maurice Quentin de La Tour":

222 Historiografia po II wojnie światowej (plansza 17) ...

Bezosobowa Strona Bierna (plansza 17) ...

Bezosobowa Strona Bierna (plansza 8) ...

Zachodniopomorskie Pomorskie Warmińsko-Mazurskie Podlaskie Mazowieckie Lubelskie Kujawsko-Pomorskie Wielkopolskie Lubuskie Łódzkie Świętokrzyskie Podkarpackie Małopolskie Śląskie Opolskie Dolnośląskie