Startuj z nami!

www.szkolnictwo.pl

praca, nauka, rozrywka....

mapa polskich szkół
Nauka Nauka
Uczelnie Uczelnie
Mój profil / Znajomi Mój profil/Znajomi
Poczta Poczta/Dokumenty
Przewodnik Przewodnik
Nauka Konkurs
uczelnie

zamów reklamę
zobacz szczegóły
uczelnie

Pikardia

Pikardia

Picardie
Herb
Herb regionuFlaga regionu
Stolica
Amiens
Ludność ( 1999 )
ogółem
gęstość

1 857 481
96 os./km²
Powierzchnia 19 399 km²
Departamenty 3
Arrondissement 13
Kantony 129
Gminy 2292
Prezydent regionuClaude Gewerc
Departamenty
Aisne (02)
Oise (60)
Somma (80)
Położenie na mapie Francji
Położenie na mapie Francji
Strona internetowa regionu
Jedna z dzielnic Amiens , stolicy Pikardii
Somma przepływająca przez Pikardię

Pikardia ( fr. Picardie) – kraina historyczna i region administracyjny we Francji , położony w północnej części kraju nad Kanałem La Manche (Kanałem Angielskim). Ważny region rolniczy.

Spis treści

Geografia

Leżąca na północy Basenu Paryskiego Pikardia jest 14. pod względem wielkości regionem Francji. Jej powierzchnia wynosi 19 399 km² i zamieszkuje w niej 1,6 mln ludzi. Na północy sięga do wzniesienia Collines de l'Artois, na zachodzie do do rzeki Bresle i cieśniny La Manche (na krótkim odcinku), a na wschodzie sąsiaduje z Szampanią . Jeśli chodzi o regiony to Pikardia na północy graniczy z regionem Nord-Pas-de-Calais , na południu z Île-de-France , na wschodzie z regionem Szampania-Ardeny , a także graniczy z Belgią , a na zachodzie sąsiaduje z Górną Normandią . Podzielona jest obecnie na departamenty – Oise , Somme i Aisne , obejmując historyczne krainy Beauvais, Soisson, Bray (wschodnią część) i Szampanię (również fragment). Z wyjątkiem nadmorskiego regionu Marquenterre, gdzie występują gleby gliniaste i piaszczyste , w Pikardii przeważają żyzne, grube namuliska, które wykorzystuje się pod uprawy. Przez północną Pikardię płynie Somma , która uchodzi szerokim estuarium do cieśniny La Manche , kończąc swój bieg w szerokiej zatoce . Z kolei Oise bierze swój początek w dalekich Ardenach i przemierza meandrami Basen Paryski aż do miejsca, w którym wpada do niej jej główny dopływ – Aisne . W ostatnich czasach ilość toczonych przez rzekę wód zwiększyła się trzykrotnie. Wzdłuż lewego brzegu Oise ciągną się kompleksy lasów państwowych: Parisienne, Compiègne i Chantilly. Krajobraz Pikardii to monotonne równiny , a na wybrzeżu krajobraz klifowy .

Historia

W starożytności była zamieszkiwana przez plemiona Ambianów i Wirmanuów, którzy zostali podbici przez Rzymian w I w. p.n.e. Została wcielona do Rzymu jako Galia Belgijska. W V w. n.e. została wcielona do Państwa Franków . W IX-X wieku rozpadła się na 6 samodzielnych hrabstw: Boulogne, Montreuil, Ponthieu, Amiénois, Vermandois, Laonnois. W 1185 roku król Filip II August włączył Amiénois i Vermandois do posiadłości królewskich. Do 1369 roku Anglicy okupowali Ponthieu; w XIII w. wybuchały powstania chłopskie ( żakieria ). Podczas traktatu w Arras Filip III Dobry Burgundzki otrzymał Ponthieu w zamian za wyrzeczenie się sojuszu z Anglią. W 1477 roku całość Pikardii została przyłączona do Francji przez Ludwika XI .

W XX wieku ważny rejon działań wojennych podczas I i II wojny światowej .

Gospodarka

Pikardia to ważny rejon rolniczy Francji . Uprawia się tutaj pszenicę , rośliny pastewne , ale szczególną rolę odgrywa tutaj uprawa buraka cukrowego , którą zakładano w XIX wieku . Dobrze rozwinięte sadownictwo . W połowie XX wieku wprowadzono maszyny rolnicze, co przyniosło podwojone plony. Bardzo dobrze rozwinięty przemysł włókienniczy , jednak zamykana jest coraz większa liczba zakładów. W miastach rozwinięty także przemysł chemiczny (gumowy – produkcja opon), elektromaszynowy (maszynowy i elektrotechniczny). Na wybrzeżu Kanału La Manche ważną rolę odgrywają liczne ośrodki turystyczne i kąpieliska .

Kuchnia

Specjalnością Pikardii są zupy jarzynowe oraz flamique à porionssuflet czosnkowy. W Amiens podaje się pâté de canardpasztet z kaczych wątróbek. Pikardia znana jest także z kremu Chantilly, przyrządzanego z mleka, śmietany i cukru. Jego nazwa pochodzi od miasta Chantilly . Na deser można zjeść również tartę z rabarbarem .

Zobacz też


Inne hasła zawierające informacje o "Pikardia":

Kraina historyczna ...

Clermont Akwitania Clermont - francuskie miasto w regionie Midi-Pyrénées Clermont - francuskie miasto w regionie Pikardia Clermont - francuskie miasto w regionie Rodan-AlpyMiejscowości w USA :Clermont – miasto w ...

Bitwa nad Sommą ...

Jan Kalwin ...

Peter Carl Fabergé ...

Kolej linowo-terenowa funikular, położonym między Santos i Sao PauloDrezno-Loschwitz. To także funikular – ale podwieszonyLaon (Pikardia). Kolejka linowa systemu Poma2000, wywiedzionego z funikularu. Na środkowej stacji kabiny zmieniają ...

IV wyprawa krzyżowa ...

Aleksander II (król Szkocji) ...

Baldwin I (cesarz łaciński) ...

Laon ...


Inne lekcje zawierające informacje o "Pikardia":

Hasło nie występuje w innych lekcjach!

Zachodniopomorskie Pomorskie Warmińsko-Mazurskie Podlaskie Mazowieckie Lubelskie Kujawsko-Pomorskie Wielkopolskie Lubuskie Łódzkie Świętokrzyskie Podkarpackie Małopolskie Śląskie Opolskie Dolnośląskie