Startuj z nami!

www.szkolnictwo.pl

praca, nauka, rozrywka....

mapa polskich szkół
Nauka Nauka
Uczelnie Uczelnie
Mój profil / Znajomi Mój profil/Znajomi
Poczta Poczta/Dokumenty
Przewodnik Przewodnik
Nauka Konkurs
uczelnie

zamów reklamę
zobacz szczegóły
uczelnie

O'ahu

O\'ahu

Na mapach: 21°28'N 157°59'W / 21.467, -157.983

O'ahu
Zdjęcie satelitarne wyspy O'ahu

Zdjęcie satelitarne wyspy O'ahu
Kontynent Ameryka Północna
Państwo   Stany Zjednoczone
Akwen Ocean Spokojny
Powierzchnia 1 545,3 km²
Populacja (2005)
 • liczba ludności
 • gęstość

905 266[1]
586 os./ km²
Mapa wyspy
Położenie na mapie

O'ahu (Oahu) – wyspa pochodzenia wulkanicznego na Oceanie Spokojnym , w archipelagu Hawajów ( USA ).

Jest to trzecia co do wielkości wyspa w archipelagu i jedna z najbardziej zaludnionych wysp stanu Hawaje . Na południowym wybrzeżu O'ahu znajduje się główne miasto i jednocześnie stolica stanu HawajeHonolulu .

Spis treści

Historia

W 1845 król Kamehameha III przeniósł stolicę z Lahaina na wyspie Maui do Honolulu leżącego na O'ahu. Pałac Iolani zbudowany przez potomków rodziny królewskiej do dziś znajduje się na przedmieściach stolicy i jest jedynym pałacem królewskim znajdującym się na terytorium Stanów Zjednoczonych .

18 stycznia 1778 członkowie trzeciej wyprawy Jamesa Cooka na pokładzie slupa HMS Resolution jako pierwsi Europejczycy zobaczyli wyspę O'ahu. Cook płynął pod eskortą HMS Discovery, którego kapitanem był Charles Clerke . Po śmierci Cooka w zatoce Kealakekua 14 lutego 1779 kapitan Charles Clerke przejął dowodzenie nad wyprawą i 28 lutego na pokładzie HMS Resolution wpłynął do zatoki Waimea. Brytyjczycy nazwali odkrytą wyspę Sandwich.

Rankiem, 7 grudnia 1941, nastąpił japoński atak na bazę Pearl Harbor . Wymierzony był w amerykańską flotę , siły powietrzne oraz w oddziały Marines . Atak spowodował uszkodzenie dwunastu okrętów amerykańskich, zniszczenie 188 samolotów oraz śmierć 2403 żołnierzy i 68 cywilów. Bitwa ta jest uważana za początek Wojny na Pacyfiku .

Obecnie wyspa O'ahu jest chętnie odwiedzana przez turystów (jest ich średnio około 5 mln rocznie), głównie z pozostałych stanów USA i Japonii .

15 października 2006 O'ahu i sąsiednie wyspy nawiedziło trzęsienie ziemi , które zniszczyło linie energetyczne i uniemożliwiło nadawanie programów telewizyjnych. Wstępne komunikaty mówiły o trzęsieniu o sile 6,7 stopnia w skali Richtera [2].

Ciekawostki

Przypisy

Zobacz też


Inne hasła zawierające informacje o "O'ahu":

Wystąpił problem z bazą danych. Spróbuj ponownie poprzez naciśnięcie przycisku "Odśwież".

Przepraszamy za powstały problem.