Startuj z nami!

www.szkolnictwo.pl

praca, nauka, rozrywka....

mapa polskich szkół
Nauka Nauka
Uczelnie Uczelnie
Mój profil / Znajomi Mój profil/Znajomi
Poczta Poczta/Dokumenty
Przewodnik Przewodnik
Nauka Konkurs
uczelnie

zamów reklamę
zobacz szczegóły
uczelnie

Naval Base Pearl Harbor

Naval Base Pearl Harbor - baza Marynarki Wojennej Stanów Zjednoczonych na hawajskiej wyspie Oahu nazwana od zatoki, którą zajmuje.

Historia

Do I wojny światowej

W XIX wieku, niedługo po odkryciu Hawajów przez Europejczyków, stało się oczywiste, że zatoka Pearl Harbor doskonale nadaje się na bazę okrętów. Po aneksji archipelagu w 1898 r., Stany Zjednoczone w 1901 r. rozpoczęły budowę bazy floty nad zatoką, stopniowo przenosząc tam poprzednią, prowizoryczną bazę z Honolulu. Rozpoczęto też niezbędny i żmudny proces pogłębiania wejścia do zatoki. W 1908 r. przyznano fundusze na pogłębienie wejścia do zatoki, tak by mogły do niej wchodzić największe okręty amerykańskiej floty. Pierwszy duży okręt, krążownik pancerny USS "California" (CA-6), wszedł do zatoki 15 grudnia 1911.

II wojna światowa

7 grudnia 1941 baza w Pearl Harbor została zaatakowana przez lotnictwo marynarki wojennej Japonii rozpoczynając w ten sposób pierwsze w historii intensywne walki o Pacyfik. Z pokładu japońskich lotniskowców wystartowało 350 samolotów. Podczas nalotu, trwającego kilka godzin, zniszczone zostały główne siły amerykańskiej Floty Pacyfiku. Japońskie lotnictwo zatopiło lub uszkodziło 21 okrętów oraz zniszczyło około 260 samolotów. Ocalały jedynie lotniskowce amerykańskie, których nie było tego dnia w porcie.

Po 1945

Od zakończenia wojny do dnia dzisiejszego Pearl Harbor pozostaje jedną z najważniejszych baz amerykańskiej marynarki.

Od 1980 roku na wodach zatoki znajduje się również "Arizona Memorial" (pomnik "Arizona"), który przypomina japoński atak z 1941 r. Muzeum, które zostało zbudowane ponad zatopionym wrakiem okrętu jest udostępnione do zwiedzania. W muzeum można obejrzeć archiwalne filmy, a także wysłuchać licznych komentarzy dotyczących japońskiej agresji na Hawaje.


Inne hasła zawierające informacje o "Naval Base Pearl Harbor":

Klasztor w Pożajściu ...

Nowa Anglia ...

Lista Przebojów Programu Trzeciego ...

2002 w muzyce ...

Lata 90. XX wieku ...

Lata 30. XX wieku ...

1964 ...

1938 ...

Sonar ...

Literatura – przegląd chronologiczny ...


Inne lekcje zawierające informacje o "Naval Base Pearl Harbor":

215a Działania zbrojne w latach 1941-1945 (plansza 2) ...

214b II Wojna Światowa. Działania zbrojne w latach 1939 - 1941 r. (plansza 14) ...

Słówka - jedzenie (plansza 21) ...

Zachodniopomorskie Pomorskie Warmińsko-Mazurskie Podlaskie Mazowieckie Lubelskie Kujawsko-Pomorskie Wielkopolskie Lubuskie Łódzkie Świętokrzyskie Podkarpackie Małopolskie Śląskie Opolskie Dolnośląskie