Startuj z nami!

www.szkolnictwo.pl

praca, nauka, rozrywka....

mapa polskich szkół
Nauka Nauka
Uczelnie Uczelnie
Mój profil / Znajomi Mój profil/Znajomi
Poczta Poczta/Dokumenty
Przewodnik Przewodnik
Nauka Konkurs
uczelnie

zamów reklamę
zobacz szczegóły
uczelnie

nauki humanistyczne

nauki humanistyczne - grupa nauk, których przedmiotem badań jest człowiek jako istota społeczna i jego twórczość.

Nauki humanistyczne a przyrodnicze

Jednak choć ich metodyka nie jest ścisła, to nie ma w niej dowolności, to znaczy określone są pewne zasady pozwalające odróżniać rzetelną wiedzę od innych wypowiedzi. To co zalicza się do nauk przyrodniczych, a co do humanistycznych wynika w pewnym stopniu z tradycji.

Czasami uważa się, że nauki humanistyczne różnią się tym od przyrodniczych, że nie można ująć przedmiotu ich badań w sposób matematyczny. Nie jest to jednak do końca prawda. Wielokrotnie zdarzało się bowiem, że dana nauka humanistyczna "matematyzowała" się do tego stopnia, że właściwie należałoby zmienić jej klasyfikacje. Przykładem jest np: stosowanie metod statystycznych w socjologii, rozbudowany aparat matematyczny ekonometrii, czy stosowanie technik informatycznych w językoznawstwie.

W anglosaskim kręgu kulturowym nauki humanistyczne dzielą się na arts, czyli nauki związane z kulturą, sztuką, jak historia sztuki, filologia, muzykologia, etyka, niektóre działy filozofii, oraz nauki social sciences, czyli bardziej związane ze społeczeństwem, z jego stroną użyteczną i praktyczną, i z jego kontaktem ze środowiskiem naturalnym jak historia, archeologia, socjologia, psychologia, ekonomia i antropologia.


Inne hasła zawierające informacje o "nauki humanistyczne":

Adwentyzm ...

Studia ...

Grenoble ...

Sztuka ...

Huldrych Zwingli ...

Uniwersytet Witolda Wielkiego ...

Klemens Maria Hofbauer ...

Nowa Anglia ...

Grupa astronomii grupa krwi – w biologii grupa – kategoria systematyczna stosowana np. w systematyce zwierzątnauki humanistyczne grupa literacka grupa domowa grupa etniczna grupa muzyczna grupa społeczna grupa wiekugrupa firmjęzykoznawstwo grupa językowa grupa składniowa – ...

Tomasz Zan (poeta) ...


Inne lekcje zawierające informacje o "nauki humanistyczne":

011. Cesarstwo Bizantyjskie (plansza 14) ...

012. Islam (plansza 7) ...

222 Historiografia po II wojnie światowej (plansza 17) ...

Zachodniopomorskie Pomorskie Warmińsko-Mazurskie Podlaskie Mazowieckie Lubelskie Kujawsko-Pomorskie Wielkopolskie Lubuskie Łódzkie Świętokrzyskie Podkarpackie Małopolskie Śląskie Opolskie Dolnośląskie